Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Někdejší Legios má naději, věřitelé ho neposlali do konkurzu

  15:41aktualizováno  15:41
Firma Heavy Machinery Services (bývalý Legios), která je v úpadku, neskončí v konkurzu. Šanci jí dali věřitelé, kteří nařídili reorganizaci. Firma tak může dál vyrábět pod podmínkou, že bude šetřit a postupně splácet své závazky.

Firma Heavy Machinery Systems (dříve Legios) se specializuje na obor železniční techniky, závod má také v Lounech | foto: Legios

O tom, jaký bude další osud zadlužené firmy, rozhodoval věřitelský výbor tento týden. V úvahu připadala právě reorganizace či konkurz. Výbor nakonec kývl na reorganizaci, což pak posvětil i českobudějovický krajský soud (celá společnost sídlí v Českých Velenicích na jihu Čech, závod má také v Lounech).

"Věřiteli byla odsouhlasena jako řešení úpadku reorganizace," potvrdil Josef Šimek, soudce zabývající se insolvenčním řízením.

Firma má nyní 120 dnů na to, aby připravila reorganizační plán, který by měl obsahovat i to, jak se finančně vyrovná s věřiteli. "Jak bude konkrétně reorganizace vypadat, je nyní předčasné, návrh budou projednávat věřitelé," dodal Šimek.

Vagonka se do velkých problémů dostala loni na podzim, kdy podala návrh na insolvenční řízení Všeobecná úvěrová banka kvůli více než dvousetmilionové pohledávce. Společnost se v průběhu půl roku několikrát přejmenovala a na jaře soud vyhlásil její úpadek. Pohledávky do řízení přihlásilo 322 věřitelů v celkové výši 3,285 miliardy korun.

Firma už propustila přes polovinu zaměstnanců

Ještě před soudním rozhodnutím o reorganizaci společnost soudu zaslala zprávu o již přijatých úsporných opatřeních a stavu hospodaření. Z ní vyplývá, že došlo k výraznému snížení zaměstnanců z 1 160 na 535. Zbylým pracovníkům byly sníženy mzdy o 15 %.

Firma se navíc rozhodla dále omezovat výrobu v jedné ze svých tří stávajících poboček, v Horním Slavkově. Původně čtvrtá továrna v Českých Velenicích pak už byla zcela uzavřena. Loun by se podle posledních informací utlumení výroby nemělo týkat, stejně tak Nymburku. Udržení závodů v Lounech a Nymburku pomáhá fakt, že i přes finanční potíže se podniku daří získávat zahraniční zakázky.

Uzavřel kontrakt s dopravcem Havelländische Eisenbahn Aktiengesellschaft. "Celkový objem kontraktu přesahuje 10 milionů eur (asi 275 milionů korun). Do Německa dodáme ještě do konce roku 100 výsypných vozů typu Faccns na přepravu sypkých materiálů," řekl Michal Donath, mediální zástupce firmy.

Podle něj bude nutné v souvislosti s novou zakázkou dokonce rozšířit pracovní tým firmy o dalších 150 lidí vesměs s vyšší odbornou kvalifikací. "Nový kontrakt znamená také zvýšení sociálních jistot pro zaměstnance Legiosu i jejich rodiny," dodal Donath.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Podnikatel Třešňák kupuje pozemky po bývalých kasárnách v Krupce

Pozemek, kde měla okupační vojska po srpnu 1968 kasárna, získá Jaroslav Třešňák...

Společnost JTH Holding známého teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka se brzy stane vlastníkem dvou lukrativních...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz