Klientky lázní z Arábie v Šanovském parku v Teplicích | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Do teplických lázní přijelo loni víc Čechů než Arabů s celými rodinami

  • 4
Rekord loni zaznamenaly Lázně Teplice, jimž návštěvnost stoupla o čtyři procenta a čistý zisk byl 59 milionů korun, což je o 6 milionů více než rok před tím. Tradičně nejpočetnější arabskou klientelu, kdy hosta lázní doprovází i rozsáhlá rodina, loni po dlouhé době přeskočili Češi.

Rusů ubylo o 40 procent a patří jim třetí příčka, Němci jsou s poklesem návštěvnosti o 16 procent čtvrtí.

„Loni přijelo zhruba 11 tisíc klientů. Situace v Rusku je vzhledem ke kurzu rublu složitá a léčení se stává pro některé klienty velmi drahé. Partneři v Německu se v minulých letech potýkali s ekonomickými problémy a někteří zkrachovali,“ vysvětluje obchodní ředitelka teplických lázní Yveta Slišková.

Hosté jsou podle ní velmi citliví na cenu a hledají co nejvýhodnější nabídky. „Spokojená klientela se vrací, ale stárne, a to je důvod poklesu počtu hostů z Německa,“ dodává Slišková, která očekává, že letos k nim dorazí ještě o 10 procent více Čechů než loni.

Kvůli velkému náporu Arabů, zejména z Kuvajtu a Saúdské Arábie, lázně loni jejich léčebné pobyty musely zkracovat, aby devatenáctiprocentní zvýšení zájmu zvládly.

Přítomnost arabských hostů v Teplicích se nelíbila zejména tamním pejskařům:

1. srpna 2015

Nejvíc bude dětí v létě

„Vloni zde bylo přes dva tisíce arabských klientů. Jak dlouho tu letos budou, zatím nemáme potvrzené. Počítám, že nejvíc se tu bude léčit dětí v letních měsících,“ přiblížila nejbližší měsíce Slišková.

Soužití s Araby bylo někdy problematické a zapříčinilo několik demonstrací zejména v Šanovském parku. Lidé si stěžovali hlavně na nepořádek, který Arabové dělali (psali jsme o tom zde).

„Situace v parcích je podle našeho názoru pod kontrolou. Spolupracujeme s městem a zatím nemáme žádné signály, že by se něco dělo,“ uklidňuje emoce obchodní ředitelka lázní, které loni s Araby zorganizovaly úklid jednoho z parků. Šlo ovšem o starousedlíky, kteří nemají mnoho společného s lázeňskými hosty.

Slišková také odmítla zprávy kolující po městě, že letos nepřijedou Kuvajťané, protože se nepodařilo uzavřít s tímto státem léčebné smlouvy.

Část Arabů bydlí mimo lázně

„Zdravotní systém v Kuvajtu funguje jinak, ne přes zdravotní pojišťovny. Našimi obchodními partnery jsou cestovní kanceláře a i letos čekáme klienty z tradičních teritorií,“ podotkla.

Blízkovýchodní klienti si teplické lázně natolik oblíbili, že již roky skupují pozemky a velké byty v okolí i v přilehlých obcích (čtěte zde). Mnozí místní se obávají toho, že se nepořádek lidí, kteří mnohdy nehodlají respektovat české zákony a nepsané zvyklosti, přenese i sem.

Pro lázně to pak znamená, že většina hostů v lázeňských domech nebydlí, a tím přicházejí o zisky.

Klienti, kteří přijíždějí s rodinami, dávají přednost apartmánovému typu ubytování. To je pro ně určitě vhodnější než ubytování hotelového typu ve dvoulůžkových pokojích.

„Jsme zvyklí na to, že u nás bydlí jen část arabských klientů, a nepovažujeme to za potíž,“ poznamenává ale Slišková.