Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do teplických lázní přijelo loni víc Čechů než Arabů s celými rodinami

  9:17aktualizováno  9:17
Rekord loni zaznamenaly Lázně Teplice, jimž návštěvnost stoupla o čtyři procenta a čistý zisk byl 59 milionů korun, což je o 6 milionů více než rok před tím. Tradičně nejpočetnější arabskou klientelu, kdy hosta lázní doprovází i rozsáhlá rodina, loni po dlouhé době přeskočili Češi.

Klientky lázní z Arábie v Šanovském parku v Teplicích | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Rusů ubylo o 40 procent a patří jim třetí příčka, Němci jsou s poklesem návštěvnosti o 16 procent čtvrtí.

„Loni přijelo zhruba 11 tisíc klientů. Situace v Rusku je vzhledem ke kurzu rublu složitá a léčení se stává pro některé klienty velmi drahé. Partneři v Německu se v minulých letech potýkali s ekonomickými problémy a někteří zkrachovali,“ vysvětluje obchodní ředitelka teplických lázní Yveta Slišková.

Hosté jsou podle ní velmi citliví na cenu a hledají co nejvýhodnější nabídky. „Spokojená klientela se vrací, ale stárne, a to je důvod poklesu počtu hostů z Německa,“ dodává Slišková, která očekává, že letos k nim dorazí ještě o 10 procent více Čechů než loni.

Kvůli velkému náporu Arabů, zejména z Kuvajtu a Saúdské Arábie, lázně loni jejich léčebné pobyty musely zkracovat, aby devatenáctiprocentní zvýšení zájmu zvládly.

Přítomnost arabských hostů v Teplicích se nelíbila zejména tamním pejskařům:

Nejvíc bude dětí v létě

„Vloni zde bylo přes dva tisíce arabských klientů. Jak dlouho tu letos budou, zatím nemáme potvrzené. Počítám, že nejvíc se tu bude léčit dětí v letních měsících,“ přiblížila nejbližší měsíce Slišková.

Soužití s Araby bylo někdy problematické a zapříčinilo několik demonstrací zejména v Šanovském parku. Lidé si stěžovali hlavně na nepořádek, který Arabové dělali (psali jsme o tom zde).

„Situace v parcích je podle našeho názoru pod kontrolou. Spolupracujeme s městem a zatím nemáme žádné signály, že by se něco dělo,“ uklidňuje emoce obchodní ředitelka lázní, které loni s Araby zorganizovaly úklid jednoho z parků. Šlo ovšem o starousedlíky, kteří nemají mnoho společného s lázeňskými hosty.

Slišková také odmítla zprávy kolující po městě, že letos nepřijedou Kuvajťané, protože se nepodařilo uzavřít s tímto státem léčebné smlouvy.

Část Arabů bydlí mimo lázně

„Zdravotní systém v Kuvajtu funguje jinak, ne přes zdravotní pojišťovny. Našimi obchodními partnery jsou cestovní kanceláře a i letos čekáme klienty z tradičních teritorií,“ podotkla.

Blízkovýchodní klienti si teplické lázně natolik oblíbili, že již roky skupují pozemky a velké byty v okolí i v přilehlých obcích (čtěte zde). Mnozí místní se obávají toho, že se nepořádek lidí, kteří mnohdy nehodlají respektovat české zákony a nepsané zvyklosti, přenese i sem.

Pro lázně to pak znamená, že většina hostů v lázeňských domech nebydlí, a tím přicházejí o zisky.

Klienti, kteří přijíždějí s rodinami, dávají přednost apartmánovému typu ubytování. To je pro ně určitě vhodnější než ubytování hotelového typu ve dvoulůžkových pokojích.

„Jsme zvyklí na to, že u nás bydlí jen část arabských klientů, a nepovažujeme to za potíž,“ poznamenává ale Slišková.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Najdete na iDNES.cz