Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lázeňské prameny v Teplicích svou sílu neztratí. Postará se o ně stát

  8:28aktualizováno  8:28
Unikátní lázeňské prameny v Teplicích o svou léčivou sílu nepřijdou. Vláda rozhodla, že stát převezme po těžařích povinnost čerpat a korigovat hladinu podzemních vod. Kdyby to neudělala, hrozilo by, že důlní vody znehodnotí léčivé termální prameny a zaplaví i suterény budov v centru města.

Teplota Pravřídla v současnosti dosahuje 41 °C. Voda z tohoto nejstaršího a nejsilnějšího teplického pramene teče i z keramického reliéfu prasečí hlavy ve výklenku na boku lázeňské budovy v uličce proti děkanskému kostelu sv. Jana Křtitele. | foto: Magistrát města Teplice

„Protože je čerpání nezbytné kvůli ochraně zdrojů léčivých vod a majetku občanů a různých společností, stát rozhodl, že se o něj postará,“ řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Pozemky a budova stanice v Lahošti u Teplic, ve které se spodní vody čerpají, patří státu. Vybavení ale vlastní firma Coal Services, která je součástí těžařské skupiny Czech Coal. Vláda 29. února schválila, že zařízení od horníků koupí.

Secesní lázně z roku 1908 sloužily v Teplicích svému účelu ještě počátkem 90.

Secesní lázně z roku 1908, které sloužily v Teplicích svému účelu až do počátku 90. let 20. století.

Voda se v Lahošti čerpá už 120 let. Vše začalo, když v roce 1879 došlo na dole Döllinger k neštěstí, při kterém se vyvalilo obrovské množství vody, v níž se utopilo 21 horníků.

Po průvalu se složité podloží změnilo a hlavně o 30 metrů klesla hladina léčebného zdroje Pravřídla, jež zásobuje teplické lázně termální vodou, která má díky vysokému obsahu minerálů unikátní vlastnosti při léčbě pohybového ústrojí.

V roce 1895 uzavřel majitel teplického panství s těžaři dohodu, v níž se vlastník dolu zavázal, že bude odčerpávat důlní vodu. Ochránil horníky před podobnou tragédií a zamezil tomu, aby spodní voda znehodnotila Pravřídlo a ohrozila město.

Regulace probíhala tak, že voda z Obřího pramene ve stanici v Lahošti se sváděla do Bouřlivého potoka.

„Úplatný převod technologie čerpací stanice, včetně vybavení objektu a přípojky pitné vody, se odhaduje na 1 456 680 korun ,“ řekl Kotrba.

Čerpat vodu bude státní podnik Palivový kombinát Ústí. Platit to bude také stát. „Roční náklady se v současné době předpokládají 485 tisíc korun,“ dodal Kotrba.

Vedení Lázní Teplice přijalo zprávu s úlevou. „Jsme rádi, věřili jsme, že to takhle dopadne,“ řekla obchodní ředitelka Yveta Slišková (o ohrožení pramenů jsme psali zde).

„Kdyby se voda nečerpala, mohlo by to ohrozit kvalitu a vydatnost pramenů,“ varoval mluvčí lázní Michal Sinčák.

Škodliviny mohly prameny poškodit

Šéf stavebního úřadu Oldřich Moravec navíc upozornil na škodlivé látky ze starých ekologických zátěží, které by mohly léčebné prameny poškodit - zakalit je, změnit jim barvu i teplotu.

Nejde ale jen o lázeňské prameny. Spodní proudy tečou pod Teplicemi a pokud by se jejich hladina nehlídala, mohly by zaplavit sklepy domů v centru města, třeba divadlo a dnes i dům kultury a obchodní centra na náměstí Svobody.

Postupem let důl měnil vlastníka i jméno, všichni dohodu plnili. Trvalo to 120 let. Vodu čerpala Mostecká uhelná těžební společnost, koncern Severočeské uhelné doly, Mostecká uhelná společnost a naposledy Coal Services.

Ta loni v létě oznámila, že od 1. října vodu odčerpávat přestane. Nechtěla platit za provoz stanice a tvrdila, že podle ní původní smlouva už neplatí, protože těžba skončila, dobývací prostory byly zrušeny a udělaly se sanace.

Vedení města, lázní i odborníci z několika ministerstev se radili, co dál. Mezitím v noci na 13. října firma čerpadla skutečně vypnula. Stačilo pár dní a voda stoupla o metr.

O spoluúčasti lázní se zatím nejednalo

Státní podnik Palivový kombinát Ústí, který řeší zahlazování následků hornické činnosti, uzavřel s Coal Services 9. listopadu smlouvu. Čerpadla se opět rozjela, náklady hradil stát. Smlouva ale platila jen do konce loňského roku, pak se prodloužila do konce března 2016.

Nynější rozhodnutí vlády dává lázním i lidem v centru města klid na neurčito. Jednání ale budou pokračovat.

Musí se vyřešit, kam až může důlní voda řízeně vystoupat, aby byla stále ještě bezpečná.

Další případná jednání budou o finanční spoluúčasti těch, jimž čerpání vody pomáhá v podnikání.

Týká se to především lázní. „To jsme zatím neřešili, teď to není aktuální,“ reagovala obchodní ředitelka lázní Slišková.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz