Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lázeňské prameny v Teplicích svou sílu neztratí. Postará se o ně stát

  8:28aktualizováno  8:28
Unikátní lázeňské prameny v Teplicích o svou léčivou sílu nepřijdou. Vláda rozhodla, že stát převezme po těžařích povinnost čerpat a korigovat hladinu podzemních vod. Kdyby to neudělala, hrozilo by, že důlní vody znehodnotí léčivé termální prameny a zaplaví i suterény budov v centru města.

Teplota Pravřídla v současnosti dosahuje 41 °C. Voda z tohoto nejstaršího a nejsilnějšího teplického pramene teče i z keramického reliéfu prasečí hlavy ve výklenku na boku lázeňské budovy v uličce proti děkanskému kostelu sv. Jana Křtitele. | foto: Magistrát města Teplice

„Protože je čerpání nezbytné kvůli ochraně zdrojů léčivých vod a majetku občanů a různých společností, stát rozhodl, že se o něj postará,“ řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Pozemky a budova stanice v Lahošti u Teplic, ve které se spodní vody čerpají, patří státu. Vybavení ale vlastní firma Coal Services, která je součástí těžařské skupiny Czech Coal. Vláda 29. února schválila, že zařízení od horníků koupí.

Secesní lázně z roku 1908 sloužily v Teplicích svému účelu ještě počátkem 90.

Secesní lázně z roku 1908, které sloužily v Teplicích svému účelu až do počátku 90. let 20. století.

Voda se v Lahošti čerpá už 120 let. Vše začalo, když v roce 1879 došlo na dole Döllinger k neštěstí, při kterém se vyvalilo obrovské množství vody, v níž se utopilo 21 horníků.

Po průvalu se složité podloží změnilo a hlavně o 30 metrů klesla hladina léčebného zdroje Pravřídla, jež zásobuje teplické lázně termální vodou, která má díky vysokému obsahu minerálů unikátní vlastnosti při léčbě pohybového ústrojí.

V roce 1895 uzavřel majitel teplického panství s těžaři dohodu, v níž se vlastník dolu zavázal, že bude odčerpávat důlní vodu. Ochránil horníky před podobnou tragédií a zamezil tomu, aby spodní voda znehodnotila Pravřídlo a ohrozila město.

Regulace probíhala tak, že voda z Obřího pramene ve stanici v Lahošti se sváděla do Bouřlivého potoka.

„Úplatný převod technologie čerpací stanice, včetně vybavení objektu a přípojky pitné vody, se odhaduje na 1 456 680 korun ,“ řekl Kotrba.

Čerpat vodu bude státní podnik Palivový kombinát Ústí. Platit to bude také stát. „Roční náklady se v současné době předpokládají 485 tisíc korun,“ dodal Kotrba.

Vedení Lázní Teplice přijalo zprávu s úlevou. „Jsme rádi, věřili jsme, že to takhle dopadne,“ řekla obchodní ředitelka Yveta Slišková (o ohrožení pramenů jsme psali zde).

„Kdyby se voda nečerpala, mohlo by to ohrozit kvalitu a vydatnost pramenů,“ varoval mluvčí lázní Michal Sinčák.

Škodliviny mohly prameny poškodit

Šéf stavebního úřadu Oldřich Moravec navíc upozornil na škodlivé látky ze starých ekologických zátěží, které by mohly léčebné prameny poškodit - zakalit je, změnit jim barvu i teplotu.

Nejde ale jen o lázeňské prameny. Spodní proudy tečou pod Teplicemi a pokud by se jejich hladina nehlídala, mohly by zaplavit sklepy domů v centru města, třeba divadlo a dnes i dům kultury a obchodní centra na náměstí Svobody.

Postupem let důl měnil vlastníka i jméno, všichni dohodu plnili. Trvalo to 120 let. Vodu čerpala Mostecká uhelná těžební společnost, koncern Severočeské uhelné doly, Mostecká uhelná společnost a naposledy Coal Services.

Ta loni v létě oznámila, že od 1. října vodu odčerpávat přestane. Nechtěla platit za provoz stanice a tvrdila, že podle ní původní smlouva už neplatí, protože těžba skončila, dobývací prostory byly zrušeny a udělaly se sanace.

Vedení města, lázní i odborníci z několika ministerstev se radili, co dál. Mezitím v noci na 13. října firma čerpadla skutečně vypnula. Stačilo pár dní a voda stoupla o metr.

O spoluúčasti lázní se zatím nejednalo

Státní podnik Palivový kombinát Ústí, který řeší zahlazování následků hornické činnosti, uzavřel s Coal Services 9. listopadu smlouvu. Čerpadla se opět rozjela, náklady hradil stát. Smlouva ale platila jen do konce loňského roku, pak se prodloužila do konce března 2016.

Nynější rozhodnutí vlády dává lázním i lidem v centru města klid na neurčito. Jednání ale budou pokračovat.

Musí se vyřešit, kam až může důlní voda řízeně vystoupat, aby byla stále ještě bezpečná.

Další případná jednání budou o finanční spoluúčasti těch, jimž čerpání vody pomáhá v podnikání.

Týká se to především lázní. „To jsme zatím neřešili, teď to není aktuální,“ reagovala obchodní ředitelka lázní Slišková.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz