Zemědělci čekají o půlku menší úrody brambor, kapusty či zelí (ilustrační snímek)

Zemědělci čekají o půlku menší úrody brambor, kapusty či zelí (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Zemědělce ničí sucho. Brambor, zelí nebo celeru bude o polovinu méně

  • 1
Výrazně menší sklizeň čekají zemědělci v Ústeckém kraji. Oproti normálu předpokládají poloviční úrodu kapusty, zelí, kedlubny, brokolice, celeru či brambor. Rolníky by mohly spasit nanejvýš vydatné deště, ale ani ty už nezachrání všechno.

„Brambory už uschly. Budou, ale hodně malé a nic moc,“ říká Zdeněk Hrdlička, který zeleninu pěstuje v Dolánkách nad Ohří. Úrodě nepomáhá ani to, že na polích má zavlažování. „V tomto vedru zelenina začíná uhnívat. Nepomáhá vůbec nic,“ posteskl si zelinář.

Naopak vinaři by letos mohli mít velmi kvalitní vína. „Hodnoty cukru jsou vysoké, ale potřebujeme i množství, abychom měli zákazníkům co nabídnout,“ říká vinař Pavel Hrabkovský z Velkých Žernosek.  Bobule sice obsahují hodně cukru, ale zase mají málo šťávy.

Lépe jsou na tom rané odrůdy, které se stačily nalít v červenci, jako třeba Müller Thurgau, slušné jsou ryzlinky a dobře jsou na tom vína na burčák a stolní vína. „To ale nejsou vína, která by nás tolik zajímala,“ sdělil vinař čekající na vláhu. „Musíme se modlit, že déšť přijde, nic jiného nám nezbývá,“ dodal Hrabkovský.

Pivaře nepotěší zprávy od pěstitelů chmele, protože zasychají zelené šištičky chmele, zemědělci čekají i nižší úrodu slunečnice, kukuřice, cukrové řepy. „Loni byl její výnos 800 metráků z hektaru, letošní odhad je 720. Já to vzhledem k počasí vidím na 600 metráků, protože cukrovka je sice sladká, ale právě v srpnu potřebuje vláhu a ta není, takže bude malá,“ přiblížil ředitel Zemědělského družstvo Klapý Otakar Šašek.

Problémy mají chovatelé hovězího, skot nemá co žrát

Sázkou do loterie je úroda řepky olejné v příštím roce, která by se nyní měla začít sít. „Nenaprší, nevyklíčí. Pokud naprší málo, vyklíčí a uschne. Do týdne by to potřebovalo minimálně 30 milimetrů srážek, aby vzešla,“ sdělil šéf družstva, kde se sklízí i ovoce.

Zatímco u již sklizených meruněk, třešní a višní si nebylo na co stěžovat, co zůstává na stromě, shazuje neuzrálé plody. „U jablek čekáme propad, pokud zaprší, vše není ztraceno,“ míní Šašek.

Dobrou úrodu třešní, višní i meruňka potvrzují i palírny. „U nás se sucho neprojevilo, hlavně meruněk je letos opravdu hodně. Otázka je, jak to bude se švestkami,“ přiblížil šéf Žitenické palírny Jan Härting.

Problémy mají i chovatelé skotu, zejména toho pasoucího se na loukách. Tráva uschla. „Krmit tak budeme muset mnohem dřív, ale senáže je a bude mnohem méně. Někdo už krmení shání nyní, ale jeho nedostatek. To se projeví hlavně příští rok a někde zvířata mohou i strádat,“ varoval chovatel Václav Barbořík.