Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli kalům se na severu Čech demonstruje a padají trestní oznámení

  14:05aktualizováno  14:05
Na severu Čech sílí protesty proti spalování starých ropných kalů z ostravských lagun. Do konce týdne se v Ústeckém kraji uskuteční dvě demonstrace, padají trestní oznámení a ekologické organizace i dotčené radnice se snaží navážení a pálení tohoto alternativního paliva zarazit.

Materiál z ostravských lagun vysypává nakladač z hermeticky uzavřených kontejnerů do zaplachtovaných nákladních aut. Denně takto vyloží během 10 hodin vlak o 22 vagonech, tedy 66 kontejnerů o celkové váze 1350 tun. Odpad se od vlaku převáží na skládku, odkud bude mířit ke spálení do cementárny v Čížkovicích u Lovosic. | foto: Celio, a.s.

"Chceme společně dokázat, že se zde za poslední roky zlepšilo prostředí pro život lidí a rozvoj cestovního ruchu. Snaha přenést další ekologickou zátěž do Ústeckého kraje tuto mnohaletou práci znehodnocuje," uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Kaly na severu

110 tisíc tun kalů z ostravských lagun přeměněných přidáním vápna na palivo nazvané Geobal 4 se na skládku Celio má vozit do konce roku. Jde vždy o jeden vlak z Ostravy denně. Během následujících šesti let tu bude materiál uložený a postupně spalovaný v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. Jde o likvidaci starých ekologických zátěží, za níž platí stát miliardy sdružení Čistá Ostrava.

Zastupitelstvo Litoměřic vyzvalo krajský úřad, aby podnikl veškeré kroky, aby navážení a spalování kalů zastavil. Litoměřičtí zastupitelé se pozastavili nad tím, že záměr spalovat kaly v čížkovické cementárně nikdo neprojednal nejen s odborem životního prostředí v nedalekých Litoměřicích, ale ani v Lovosicích, do jejichž katastru Čížkovice spadají.

Spalování kalů mělo začít v neděli 6. listopadu. Kvůli silnému odporu veřejnosti ho však vedení čížkovické cementárny nakonec odložilo. Na konci listopadu chce nejprve provést spalovací zkoušku. Pak se rozhodne, co bude dál.

"Protože se kolem toho paliva zvedla atmosféra plná emocí, přiživovaných politickými zájmy, rozhodli jsme se to celé odložit," řekl generální ředitel firmy Ivan Mareš.

V Teplicích a Litoměřicích budou demonstrace

Protesty každopádně rostou. V Teplicích se demonstrace uskuteční v pátek od 16 hodin na Benešově náměstí, symbolicky 22 let od masivních ekologických protestů, které předcházely listopadovým událostem roku 1989 (více zde).

"Chceme tím poukázat na to, že životní prostředí v regionu se už zase zhoršuje," řekl Matěj Hon z neziskovky ProPolis, která mítink připravuje.

O den později, v sobotu, se demonstrace proti pálení kalů v čížkovické cementárně koná od 10 hodin na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Tam lidé také budou moci podepsat petici, která ve městě vznikla.

Krajský zastupitel Bronislav Schwarz, který zároveň pracuje jako politik v Lomu, zase svolává blokádu v místě vykládky kalů u litvínovské skládky Celio a obyvatelé Čížkovic a okolí chtějí zablokovat vjezd do cementárny Lafarge (více zde).

Ústecká zastupitelka Liběna Dobrovolná a její kolegyně Ilona Tajchnerová podaly kvůli odpadům z Ostravy trestní oznámení. Tvrdí, že úřady neudělaly dost pro to, aby plány spalovat kaly na severu Čech zarazily. Podle nich stačilo, aby kterýkoli z účastníků řízení nedal souhlas a proti rozhodnutí o spalování kalů na severu Čech se odvolal.

Ekologové se zkoušejí dodatečně odvolat

Takový postup nyní zkoušejí dodatečně ekologické organizace. Minulý týden se proti změně integrovaného povolení odvolalo litvínovské sdružení Kořeny, ve středu se k němu přidal Greenpeace. Ekologové tvrdí, že jsou opomenutým účastníkem řízení.

Radnice v Litvínově už zjišťuje, co by se stalo s odpadem, který mezi tím vlaky stále přivážejí na skládku Celio. Od ministerstva životního prostředí a státního podniku Diamo, který za zakázku zodpovídá, dostala radnice ujištění, že i kdyby cementrárna nakonec odpad nespálila, na skládce nezůstane.

"Diamo má bankovní garanci, již může využít k případné likvidaci materiálu, který je teď na Celiu. Je to 10 procent z objemu zakázky, což je kolem 270 milionů korun. Tyto peníze mohou případně posloužit k likvidaci kalů jinde," řekl litvínovský starosta Milan Šťovíček po jednání zástupců města, kraje, ministerstva průmyslu, České inspekce životního prostředí a firem zapojených do projektu.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Policie navrhne obžalovat muže za video schvalující zastřelení Roma

Policisté na chomutovském sídlišti, kde byl zastřelen Rom.

Policisté v Chomutově chtějí dostat před soud plzeňského kulturistu a zápasníka Filipa Grznára, který na sociálních...

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Spor o náhradu za Kamencové jezero skončil, nájemce na miliony kývl

Písčitá pláž na Kamencovém jezeře.

Po dvou letech končí přetahovaná o finanční vyrovnání mezi bývalým nájemcem Kamencového jezera a městem Chomutov....

Najdete na iDNES.cz