Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli kalům se na severu Čech demonstruje a padají trestní oznámení

  14:05aktualizováno  14:05
Na severu Čech sílí protesty proti spalování starých ropných kalů z ostravských lagun. Do konce týdne se v Ústeckém kraji uskuteční dvě demonstrace, padají trestní oznámení a ekologické organizace i dotčené radnice se snaží navážení a pálení tohoto alternativního paliva zarazit.

Materiál z ostravských lagun vysypává nakladač z hermeticky uzavřených kontejnerů do zaplachtovaných nákladních aut. Denně takto vyloží během 10 hodin vlak o 22 vagonech, tedy 66 kontejnerů o celkové váze 1350 tun. Odpad se od vlaku převáží na skládku, odkud bude mířit ke spálení do cementárny v Čížkovicích u Lovosic. | foto: Celio, a.s.

"Chceme společně dokázat, že se zde za poslední roky zlepšilo prostředí pro život lidí a rozvoj cestovního ruchu. Snaha přenést další ekologickou zátěž do Ústeckého kraje tuto mnohaletou práci znehodnocuje," uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Kaly na severu

110 tisíc tun kalů z ostravských lagun přeměněných přidáním vápna na palivo nazvané Geobal 4 se na skládku Celio má vozit do konce roku. Jde vždy o jeden vlak z Ostravy denně. Během následujících šesti let tu bude materiál uložený a postupně spalovaný v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. Jde o likvidaci starých ekologických zátěží, za níž platí stát miliardy sdružení Čistá Ostrava.

Zastupitelstvo Litoměřic vyzvalo krajský úřad, aby podnikl veškeré kroky, aby navážení a spalování kalů zastavil. Litoměřičtí zastupitelé se pozastavili nad tím, že záměr spalovat kaly v čížkovické cementárně nikdo neprojednal nejen s odborem životního prostředí v nedalekých Litoměřicích, ale ani v Lovosicích, do jejichž katastru Čížkovice spadají.

Spalování kalů mělo začít v neděli 6. listopadu. Kvůli silnému odporu veřejnosti ho však vedení čížkovické cementárny nakonec odložilo. Na konci listopadu chce nejprve provést spalovací zkoušku. Pak se rozhodne, co bude dál.

"Protože se kolem toho paliva zvedla atmosféra plná emocí, přiživovaných politickými zájmy, rozhodli jsme se to celé odložit," řekl generální ředitel firmy Ivan Mareš.

V Teplicích a Litoměřicích budou demonstrace

Protesty každopádně rostou. V Teplicích se demonstrace uskuteční v pátek od 16 hodin na Benešově náměstí, symbolicky 22 let od masivních ekologických protestů, které předcházely listopadovým událostem roku 1989 (více zde).

"Chceme tím poukázat na to, že životní prostředí v regionu se už zase zhoršuje," řekl Matěj Hon z neziskovky ProPolis, která mítink připravuje.

O den později, v sobotu, se demonstrace proti pálení kalů v čížkovické cementárně koná od 10 hodin na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Tam lidé také budou moci podepsat petici, která ve městě vznikla.

Krajský zastupitel Bronislav Schwarz, který zároveň pracuje jako politik v Lomu, zase svolává blokádu v místě vykládky kalů u litvínovské skládky Celio a obyvatelé Čížkovic a okolí chtějí zablokovat vjezd do cementárny Lafarge (více zde).

Ústecká zastupitelka Liběna Dobrovolná a její kolegyně Ilona Tajchnerová podaly kvůli odpadům z Ostravy trestní oznámení. Tvrdí, že úřady neudělaly dost pro to, aby plány spalovat kaly na severu Čech zarazily. Podle nich stačilo, aby kterýkoli z účastníků řízení nedal souhlas a proti rozhodnutí o spalování kalů na severu Čech se odvolal.

Ekologové se zkoušejí dodatečně odvolat

Takový postup nyní zkoušejí dodatečně ekologické organizace. Minulý týden se proti změně integrovaného povolení odvolalo litvínovské sdružení Kořeny, ve středu se k němu přidal Greenpeace. Ekologové tvrdí, že jsou opomenutým účastníkem řízení.

Radnice v Litvínově už zjišťuje, co by se stalo s odpadem, který mezi tím vlaky stále přivážejí na skládku Celio. Od ministerstva životního prostředí a státního podniku Diamo, který za zakázku zodpovídá, dostala radnice ujištění, že i kdyby cementrárna nakonec odpad nespálila, na skládce nezůstane.

"Diamo má bankovní garanci, již může využít k případné likvidaci materiálu, který je teď na Celiu. Je to 10 procent z objemu zakázky, což je kolem 270 milionů korun. Tyto peníze mohou případně posloužit k likvidaci kalů jinde," řekl litvínovský starosta Milan Šťovíček po jednání zástupců města, kraje, ministerstva průmyslu, České inspekce životního prostředí a firem zapojených do projektu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie stíhá lékaře za vyhrožování záchrance a nepřevzetí pacienta

Lužická nemocnice v Rumburku.

Policisté stíhají lékaře Lužické nemocnice v Rumburku za nebezpečné vyhrožování a neposkytnutí pomoci. Podle...

Další z rubriky

Halu na skládce u Litvínova se nepodařilo uhasit, hrozí zřícení střechy

Požár linky na drcení odpadu v objektu litvínovské skládky firmy Celio v...

Mohutný požár, který vypukl ve středu kolem 13. hodiny v hale na skládce u Litvínova, stále zuří. Hasiči se obávají...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Ústecký bezdomovec Rambo zemřel. Policie vyšetřuje, zda po rvačce

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje smrt známého ústeckého bezdomovce Petra Červeňáka, kterému ve městě nikdo neřekl jinak než Rambo....

Najdete na iDNES.cz