Kašna na ústeckém Lidickém náměstí je jednou z těch, které lidé používají k...

Kašna na ústeckém Lidickém náměstí je jednou z těch, které lidé používají k osvěžení. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Města vyhánějí lidi z kašen. Voda je příliš chemická a trpí trysky

  • 4
Strážníci se připravují na další vlnu veder, při kterých někteří lidé hledají osvěžení v městských kašnách a fontánách. To ale může skončit i zdravotními problémy, zařízení navíc není na takové užívání stavěné a trpí.

„Voda v kašnách a ve fontánách je zdravotně nezávadná, ale je chemicky ošetřená. Není proto vhodná ke koupání, natož k pití. Citlivým jedincům a zejména dětem by mohla způsobit komplikace,“ říká mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Ústecká městská policie, pokud někoho v kašně vidí, na tento fakt upozorňuje. Podobně městská policie v Teplicích nedávno vyháněla několikrát děti ochlazující se v kašně v parku Milady Horákové či z kašen u lázní Beethoven.

„Hlídky z kašen a bazénků vykazují zejména kvůli možnému poškození trysek. Po snížení hladiny vody hrozí v některých kašnách či fontánách případně i poškození technologií, čerpadel a podobně,“ podotkla Eva Pavlíková z odboru dopravy a životního prostředí teplického magistrátu.

Teplice pro úpravu vody v kašnách a fontánách používají chlornan sodný. Tato látka se užívá i k dezinfekci pitné vody, v kašnách je ale v mnohem vyšší koncentraci. „Přesné množství potřebné k dezinfekci závisí na chemickém složení vody, teplotě, čase a přítomnosti nebo absenci sedimentu,“ dodává Pavlíková.

Citliví lidé pak mohou mít různé alergické reakce jako vyrážky nebo oční záněty. U astmatiků mohou nastat i dýchací potíže.

Kašny nejsou bazén, varuje hygienik

„Kašny by se neměly používat jako bazén, protože tam nejsou kladeny vysoké požadavky na kvalitu vody. Například u vody na koupališti se přísně kontrolují různé parametry, jako to, že neobsahuje žádné fekální bakterie. To u kašen není. Hlavním problémem však zůstává způsob jejich chemického ošetření, který zabraňuje růstu řas,“ doplňuje ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal.

Chemické přípravky radnice používají s ohledem na účel kašen a tryskajících fontán, a tím koupání není.

„Jejich úkolem je zvlhčení vzduchu. Dále plní spíše estetickou funkci. V tropických vedrech může být osvěžující už samotný pohled na tryskající vodu. Kašny v teplých dnech určitě přispívají minimálně k pocitovému osvěžení organismu,“ dodává místostarosta Žatce Jaroslav Špička.