Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud zamítl stížnost na volby radního ze strany podezřelé z kupčení

  11:06aktualizováno  11:06
Bílina bude mít dva měsíce od opakovaných voleb zastupitelstvo. Krajský soud zamítl stížnost radního René Štěpánka, jehož strana Bílinští sociální demokraté neuspěla. Štěpánek si stěžoval, že volby byly zmanipulované, soudu ale předložil s průtahy jen spoustu domněnek a žádný důkaz.
Bílina

Bílina | foto: Karel PešekMF DNES

„Soudní řízení ve věcech volebních není založeno na principu inkvizičním, ve kterém by si soud sám vyhledával důkazy k tvrzení účastníků, ale je založeno na zásadě, že každý musí svá tvrzení doložit dostatečnými důkazy. To se v předmětné věci ani po výzvě soudu nestalo a navrhovatel neunesl své důkazní břemeno,“ uvedla mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

Mandáty v Bílině

KSČM - 9

Nezávislí v Bílině - HNHRM - 6

ANO 2011 - 6

Moje Bílina - TOP 09 - 5

Bílinští sociální demokraté - 2

Nezávislí pro Bílinu - 2

Návrh na neplatnost voleb podal Štěpánek 12. února. Jenže neměl patřičné náležitosti a soud ho vyzval, aby vše doplnil. Štěpánek požádal o prodloužení termínu a odjel na dovolenou. Stížnost doplnil předminulý týden v pondělí, na poslední možnou chvíli.

Porovnával říjnové a lednové volby a především srovnával výsledky voleb v 8. a 9. okrsku, kde žije početná skupina sociálně slabých obyvatel. Loni v říjnu tam Štěpánkova BSD získala 39 a 35 procent, v lednu jen 7 a 5 procent.

Štěpánek to porovnával s výsledkem KSČM a Nezávislých v Bílině, jimž naopak letos procenta oproti říjnu výrazně narostla. „Pakliže by volby probíhaly bez ovlivnění, považuji za zcela vyloučenou možnost náhodné shody ve změně chování u tak velkého množství voličů,“ míní Štěpánek.

Kvůli uplácení pro BSD se volby opakovaly

Volby v Bílině se přitom opakovaly proto, že soud nalezl 48 lístků se stejnou kombinací preferenčních hlasů zaškrtnutých stejnou propiskou ve prospěch právě Štepánkovy BSD. Aktivisté natočili skrytou kamerou muže, který uplácel voliče a dával jim 300 korun za to, že lístek se zaškrtnutou BSD vhodili do urny. Nejčastěji se to dělo právě v 8. a 9. volebním okrsku.

BSD odmítala, že by s uplácením voličů měla cokoli společného a tvrdila, že to byl komplot jejích odpůrců. Štěpánek ve stížnosti tvrdil, že jeho strana byla kvůli tomu před lednovými volbami napadána a diskriminována. Přišla o šest procent, tři mandáty a spadla do opozice. Sám Štěpánek se do zastupitelstva ani nedostal.

Pro Bílinu rozhodnutí soudu znamená, že končí skoro půl roku trvající období bezvládí, na které mnozí lidé dopláceli. Rodiče museli platit dětem dražší školy v přírodě, protože neexistovalo zastupitelstvo, které by schválilo příspěvek jako v minulých letech. Zájmové a sportovní kluby nedostaly peníze na provoz (o problémech zde).

To se brzy změní. Dosluhující starosta Bíliny Josef Horáček už chystá schůzi nově zvolených zastupitelů. „Bude to 1. nebo 2. dubna,“ řekl. Město nově povede vítězná KSČM spolu s Nezávislými v Bílině - HNHRM a hnutím ANO.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÝ REFERENT PRÁCE A MEZD

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz