Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Policie prověřuje v několika městech v Ústeckém kraji kupčení s hlasy

  • 16
V několika městech v Ústeckém kraji prověřuje policie podezření z uplácení voličů. Zabývá se jím v Litvínově, Lovosicích či Bílině. Organizace bojující proti korupci mají informace o kupčení s hlasy i z dalších míst.

Podezřelý případ zaznamenala volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř, kde se někdo snažil o ovlivnění voleb nakupováním hlasů sociálně slabých občanů ve prospěch ODS za 200 korun.

„Jeden muž se této částky dožadoval přímo ve volební místnosti,“ řekl zapisovatel volební komise Michal Vrbíček. Ústecká ODS se podle předsedy Radima Holečka od údajného kupčení distancuje. Podle policejní mluvčí Aleny Bartošové policisté na místě žádné porušení zákona nezjistili.

V Litvínově policie prověřuje informaci, že někteří obyvatelé sídliště Janov dostali za hlas až pět set korun. „Slyšel jsem o tom, ale bližší informace nemám,“ řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Podle aktivistů se hlasy kupují i v Chomutově. „Na sídlišti Písečná před diskotékou Roxy je ohlášena romská zábava. Akce probíhá tak, že lidé, jichž dorazily desítky, dostávají nejdříve občerstvení, pak předvyplněný hlasovací lístek a nakonec je místní ochranka nakládá do aut a odváží. Od několika lidí na místě jsme dostali informaci, že akce je pod záštitou místní KSČM,“ řekla Tereza Dvořáková z iniciativy Nechceme žít v Palermu.

Nechceš tři stovky za hlas?

Cena za hlas je prý 200 nebo 400 korun, ale vyplněný lístek nikdo z aktivistů neviděl. Chystají se přesto podat trestní oznámení. Zástupci KSČM nařčení odmítají. Podezření na kupčení s hlasy prošetřuje policie v Lovosicích, Bílině a Litvínově.

Mladí lidé z Teplic na Facebooku řeší možné kupování hlasů ve čtvrti Řetenice. „Hlásila jsem to volební komisi, tak zavolali policii, ale asi to znamená jen to, že teď se bude kupčit někde za rohem,“ uvedla jedna z diskutujících. „Teď mi volal známý, že prý nějakou partičku načapali,“ odpovídal další. Podle teplické policejní mluvčí Aleny Bartošové ale policie v Řetenicích žádné ovlivňování voleb nezjistila.

Na možné kupčení s hlasy voličů v Bílině upozornila v polovině září MF DNES, když získala svědectví několika lidí. Svědectví poskytl například muž, který řekl, že ho před volbami zastavil na Mírovém náměstí jeden z místních romských bossů.

„Ptal se, jestli nechci tři stovky za hlas. Odpověděl jsem mu, že si to nechám projít hlavou, on si vzal číslo telefonu, a že se do konce měsíce ozve,“ sdělil svědek (o uplácení v Bílině zde).

V Lovosicích měli o lístky neobvyklý zájem lidé z ubytovny

Litoměřická policejní mluvčí Pavla Kofrová už dříve potvrdila, že policisté prověřují informace o kupčení s hlasy v Lovosicích. Obrátila se na ně starostka Lenka Lízlová z ČSSD i další politici, že někdo platí za hlasy obyvatelům ubytovny v Nádražní ulici.

„Dostali jsme četná oznámení od sociálně slabých občanů, že jim je od určitých lidí nabízen svoz k volebním místnostem a 500 korun za odevzdání hlasu,“ řekl Vladimír Hieke kandidující v Lovosicích za hnutí ANO.

Radnici také zaznamenala zvýšený zájem o volební lístky, které si vyzvedávali lidé s trvalým bydlištěm na městském úřadu a žijící právě na ubytovně.„Takový zájem není obvyklý, ti lidé si většinou nevyzvedávají ani poštu,“ komentovala to mluvčí městského úřadu Jana Hejdová.

Neziskové organizace mají podezření i na další města

Zprávy o pokusech uplatit voliče zaznamenaly neziskové organizace také v Krupce, Kadani a Chomutově. Sdružení Konexe zaznamenalo náznaky možného kupčení s hlasy také v ústecké čtvrti Předlice.

„Informace zatím nemáme potvrzené. Ale mělo by to fungovat odlišně oproti zkušenostem z minulých let, kdy peníze dostávali lidé přímo. Teď je to údajně tak, že peníze dostávají majitelé domů, kteří přimějí své nájemníky, aby hlasovali pro konkrétní stranu,“ řekl Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

, ,