Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Neprodávejte u voleb své hlasy, přesvědčovali aktivisté Romy v Krupce

  9:22aktualizováno  9:22
Nevládní organizace, které bojují proti korupci, se o víkendu snažily přesvědčovat Romy v Krupce, aby ve volbách neprodávali své hlasy. Minulé komunální volby se právě kvůli kupčení s hlasy voličů musely ve městě konat natřikrát a také letos existuje podezření, že by se tato situace mohla opakovat.

Na debatu o kupčení s hlasy přišly v Krupce desítky Romů. Zajímalo je hlavně, co mají dělat, kdyby jim chtěl někdo vyhrožovat, nebo kde a jak mají říct politikům svůj názor. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Nemáme ambice, že bychom je přesvědčili, ale je třeba s nimi mluvit a jednou se s tím začít musí,“ říká Michal Voda ze společnosti Naši politici, která spolu s organizací Transparency International besedu pro Romy uspořádala.

„Chceme jim jasně říct, že když budou souhlasit s úplatky za hlasy, obrátí se to proti nim. Budou o nich rozhodovat lidé, kteří to s nimi nemyslí upřímně. Přitom by voliči měli rozhodovat sami o sobě,“ dodal Voda.

Debata se konala v sobotu od 17 hodin v restauraci Pískovna. Romy z tamního sídliště Horní Maršov na ni zvali aktivisté už několik dní předem, rozdávali letáky, lákali na pohoštění.

Místních se na začátku sešlo zhruba padesát a postupně ještě přicházeli další. Zajímalo je hlavně, co mají dělat, kdyby jim chtěl někdo vyhrožovat, nebo kde a jak mají říct politikům svůj názor.

„Pokud vás někdo osloví s tím, že vám dá peníze za hlas, pošlete ho klidně někam a ukažte, že máte také svou hlavu,“ zabouřil místní romský předák Jozef Miker a sklidil potlesk od všech stran. Miker otevřeně podpořil Transparency International i další občanské sdružení Konexe, které s Romy na severu Čech spolupracuje.

Starosta žádal o dohled jinou organizaci s podobným jménem

Při minulých komunálních volbách se v souvislosti s uplácením voličů za dvě až tři stovky mluvilo nejčastěji o Sdružení ČSNS a NK-Šance pro město, jehož lídrem byl Zdeněk Matouš, který se nakonec stal starostou. Matouš vždy odmítal, že by měl cokoli společného s kupčením s hlasy. Letos vede kandidátku ČSSD, kam přešlo sedm lidí z jeho původního sdružení.

Fotogalerie

Matouš v pátek na tiskové konferenci ujišťoval, že radnice udělá všechno pro to, aby se tentokrát v Krupce neuplácelo. Vedení radnice to slíbilo ve společném prohlášení.

Na volby tak mají například dohlížet posílené hlídky strážníků i státních policistů. Ve dnech voleb bude také na sídlišti nepřetržitě k dispozici policejní služba, na kterou se lidé mohou obrátit, kdykoli budou mít podezření, že se děje něco nekalého.

Mediální zástupce radnice Milan Křivohlavý už dříve řekl, že radní také požádali Transparency International, zda by dění v Krupce mohla monitorovat. Organizace to ale popřela, informaci označila za nepravdivou s cílem zneužít dobré jméno Transparency International.

Matouš poté v pátek novinářům ukázal dopis se žádostí, kterou podle něj odeslal 19. září, ale dosud nedostal odpověď. Z dopisu je však patrné, že žádost místo protikorupční organizaci Transparency International adresoval hnutí Amnesty International, které se zabývá dodržováním lidských práv.

Policie prověřovala anonymní udání na kandidáta opozice

Zájem o volby v Krupce je velký kvůli signálům, že by opět nemusely být zcela v pořádku. Policie už třeba na základě anonymu vyslechla Aladára Nistora, kandidáta strany Zdravá Krupka, která byla v minulých volbách nejhlasitějším kritikem uplácení voličů. Podle anonymu Nistor uplácel Romy, aby si nasadili mikrokameru a natáčeli starostu Matouše v okamžiku, kdy předává úplatky za hlasy.

Zdravá Krupka nařčení odmítá. Domnívá se, že ji tím někdo chce zdiskreditovat a předem snížit věrohodnost případných důkazů, kdyby k uplácení opravdu došlo.

„Podle nás šlo o zneužití policie k zastrašení našeho kandidáta, který má v romské komunitě významné slovo, a k vytvoření krytí pro další nekontrolované uplácení,“ míní Pavel Maleček ze Zdravé Krupky.

Starosta Matouš sdělil, že neví nic o anonymu ani vyšetřování. „Pana Nistora jsem neviděl asi pět let, takže nevím, jak by mě mohl natočit, jak někomu něco předávám. On je pro mě soupeř, který užívá unfair metody. Já bych mohl taky tvrdit, že mi on něco nabízel, ale k čemu by to bylo,“ sdělil.

O uplácení voličů mluví i radnice

O podezření na možné uplácení voličů však mluví vedle Zdravé Krupky i samotná radnice.

„Od věrohodných svědků, zejména z volebních okrsků 8 a 9 (sídliště Horní Maršov obývané hlavně Romy), obdrželo vedení města velmi vážné informace o tom, že se mezi zdejšími obyvateli s velkou aktivitou angažují osoby, které oslovují zejména sociálně znevýhodněné spoluobčany a nabízejí jim různé návrhy směřující k závažným zásahům do demokratického průběhu voleb,“ stojí v prohlášení radnice.

„Objevily se informace, že tu jistí lidé vozí romské předáky k supermarketům, platí jim nákupy, aby si je zavázali, a ti pak mají rozdávat úplatky Romům na sídlišti,“ potvrdil i Maleček.

Předvolební dění prověřuje policie kromě Krupky i v Bílině, kde se rovněž objevilo podezření na uplácení voličů (o Bílině zde).Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz