Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé z uplacených kandidátek vytlačili svého šéfa, ten chce nové volby

  8:22aktualizováno  8:22
K politikům, kteří požadují opakování voleb v Bílině, se přidal nečekaný spojenec. Ke stížnosti se připojili Nezávislí starosty Josefa Horáčka. Přitom právě dva lidé z jejich kandidátky se objevili na předem vyplněných kandidátkách.

„V souvislosti s volbami v Bílině se vypráví už tolik věcí, že si myslím, že by bylo nejlepší, aby se opakovaly,“ tvrdí Horáček.

Důvod však může být i jiný. Horáček se totiž jako lídr Nezávislých do zastupitelstva nedostal, protože ho díky preferenčním hlasům přeskočili ze 17. místa Zdeněk Svoboda a z 11. místa jeho matka Ivana Svobodová. Jména obou přitom byla zaškrtnutá na lístcích, které předal figurantce nevládních organizací s třemi stovkami Vietnamec natočený skrytou kamerou. Svoboda to už dříve označil za něčí provokaci (o kupčení s hlasy v Bílině zde).

Starosta Horáček odmítá, že chce nechat volby opakovat kvůli tomu, že ze zastupitelstva takto vypadl. „To určitě ne. Já jsem s panem Svobodou mluvil a on mi také řekl, že s tím nemá nic společného,“ řekl Horáček.

Podat stížnost na průběh voleb v celém městě se rozhodlo už v neděli hnutí Pro! Bílinu. V pondělí pak ANO 2011 oznámilo, že podá návrh na neplatnost voleb v okrscích číslo 8 a 9 na Teplickém předměstí, kde se uplácelo nejvíc.

Naopak v celém městě bude chtít volby zopakovat také ČSSD. „My se k tomu připojíme, protože nešlo jen o Teplickém předměstí, uplácelo se i v jiným okrscích,“ řekl Vlastimil Aubrecht z ČSSD.

Skryté kamery v Bílině zachytily přípravu korupce, její průběh i vyplácení peněz. Na vyplněném lístku, který dostala od překupníka s třemi stovkami Romka spolupracující s nevládními organizacemi, byla kromě zmíněných dvou kandidátů Nezávislých zaškrtnuta strana Bílinští sociální demokraté. Ta v okrscích 8 a 9 získala 39 a 35 procent hlasů, přestože v jinde ve městě měla okolo deseti procent.

Také Bílinští sociální demokraté tvrdí, že s uplácením nemají nic společného a někdo je chtěl poškodit (jak se podezřelí hájí, zde).

Stížnost kvůli kupčení podá i vítěz voleb v Chomutově

Soud se bude zabývat také volbami v Chomutově. Proti jejich průběhu protestuje hnutí PRO Chomutov, přestože ve městě vyhrálo. „Stížnost budeme dávat,“ potvrdil lídr hnutí Daniel Černý.

Podle místních aktivistů dostávali vyplněné hlasovací lístky Romové u klubu Roxy na sídlišti Písečná a místní ochranka je pak odvážela auty. Případem se již zabývá i policie, na kterou se obrátilo hnutí Pro! Chomutov společně iniciativou Nechceme žít v Palermu (o uplácení v Chomutově zde).

Soud bude nejspíš projednávat také volby v Lovosicích. Tam policie prověřuje informace o údajném uplácení lidí v ubytovně v Nádražní ulici.

Podle starostky Lenky Lízlové z ČSSD o stížnosti rozhodne rada města na svém jednání ve středu. „Abychom stihli zákonnou desetidenní lhůtu na podání stížnosti,“ řekla starostka.

Podezření na kupčení s hlasy se objevily i jinde v Ústeckém kraji. V Kadani podle občanských sdružení někdo svážel voliče z části obce Prunéřov a vyplácel jim odměnu. Potvrdili to jak místní obyvatelé, tak jeden z řidičů taxi, který voliče vozil.

„Čekáme na informace, které nám slíbilo Transparency International. Podle nich se rozhodneme, jak postupovat dál,“ uvedl lídr kandidátky hnutí ANO 2011 v Kadani Jan Richter.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Najdete na iDNES.cz