Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po pianu a šachách přichází kulturní kontejner. První bude stát v Ústí

  10:03aktualizováno  10:03
Pod mostem Edvarda Beneše v Ústí nad Labem by se měl koncem června objevit speciální kontejner s barem, kde se budou pořádat koncerty a další akce. Kavárník a aktivista Ondřej Kobza ve spolupráci s platformou BU2R spouští projekt Kulturní jádra, kterým chtějí podpořit rozvoj městské kultury.

Speciální kontejnery se mají postarat o rozvoj městské kultury. Po Ústí nad Labem by se měly objevit v Českých Budějovicích a Kolíně. | foto: vizualizace BU2R

Nyní Kobza hledá místní nadšence, kteří by měli o provozování tohoto jádra zájem. „Chceme oživit ústeckou náplavku, proto hledáme partu lidí s nadšením mít v kontejneru bar, pořádat tam koncerty, výstavy nebo nechat u něj hrát návštěvníky šachy a stolní tenis,“ uvedl.

Fotogalerie

Zájemcům poskytne manuál plný praktických rad od získání podpory města až po tipy k programové části. „Můžeme nakoupit i nějaké vybavení. Chceme nastolit jinou dobu, aby Ústečané byli v létě venku u řeky a vnímali své město pozitivněji,“ dodal Kobza.

Kobza je zakladatelem spolku Piana na ulici a již dva roky rozmísťuje piana a šachové stolky po českých městech. Právě tyto aktivity ho nakonec přivedly k myšlence „kulturních kontejnerů“.

„Okolo pian se totiž často vytvářejí báječné komunity lidí, které brzy začnou uvažovat, co dalšího by mohly dělat. A těm chceme pomoci,“ poznamenal Kobza ke vzniku projektu.

Piano na ulici už v Ústí bylo minulý rok, na vlakové nádraží ho nechal přivézt aktivista Václav Pištora. Nyní stojí piano od pátku u obchodního domu Forum v podchodu mezi Kostelním náměstím a zastávkami MHD.

První kontejnery budou v Ústí, Budějovicích a Kolíně

Teď chce Pištora v Ústí rozjet i druhý projekt - šachové stolky. Shání peníze a brzy by ve městě měly stát hned dva betonové sety se šachovnicí.

„Jeden bude na travnaté ploše Lidického náměstí a druhý by měl být před Hraničářem,“ přibližuje Pištora, který má zásluhu i na tom, že nový projekt Kulturních jader bude startovat právě v Ústí.

„Kavárníka Kobzu jsem přemluvil, aby Ústí bylo první, protože je to stále šedivé město a potřebuje oživit. Domluvil jsem mu schůzku na ústeckém magistrátě s náměstkem Martinem Hausenblasem a s místostarostou městské části Karlem Karikou a oba mu přislíbili podporu,“ poznamenal.

Kavárník Kobza spolupracuje na projektu s platformou BU2R, která dlouhodobě podporuje akce rozvíjející městskou kulturu. Společně zvolili Ústí nad Labem a k nim také České Budějovice a Kolín, kde Kulturní jádra BU2R spustí.

„Cítíme, že je v těchto městech velký potenciál. Jsou zde aktivní lidé, kteří potřebují jenom trochu pomoci při rozvoji vlastních projektů a aktivit nebo na ně získat finance,“ komentoval výběr měst Jakub Stránský z BU2R.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz