Kateřina Suchá (vlevo) a Iva Bartošová mají k hermelínu kladný vztah. Několik...

Kateřina Suchá (vlevo) a Iva Bartošová mají k hermelínu kladný vztah. Několik let pořádají soutěž Velká sýrová nakládačka, kde hodnotí naložené hermelíny. | foto: Lukáš Bíba

Nakládaný hermelín může být i sladký, ukazují autorky nezvyklé kuchařky

  • 0
Pod nakládaným hermelínem si většina lidí představí sýr s cibulí a feferonkou plavající v oleji. Typicky česká pochoutka a fenomén hospod má však tváří mnohem víc. Vznikla o ní dokonce celá kuchařka.

„Nakládaný hermelín může mít nespočet variací, od klasických chutí po nevšední sladké kombinace,“ říká Kateřina Suchá z Blšan u Loun. Spolu s Ivou Bartošovou je podepsaná pod novou kuchařkou s názvem Velká sýrová nakládačka (můžete ji zakoupit na Knihy.iDNES.cz za 186 Kč).

Kuchařka kopíruje jejich stejnojmennou gurmánskou soutěž, která se koná v Praze a letos měla letos již 8. ročník.

„Jsou tam vítězné recepty z naší soutěže i kousky léty osvědčené, ať už naše, či přátel. Dalších dvacet receptů jsou tipy na rychlé chuťovky a tepelně upravený hermelín. Chtěli jsme, aby kniha byla inspirací nejenom pro všechny milovníky nakládaného hermelínu, ale také těm, již ho nabízejí svým zákazníkům,“ říká Suchá.

Recept na Herr Metalín

Potřebujeme: 4 hermelíny, 200 g sušených švestek, 1 středně velkou palici česneku, sůl, 2 větvičky rozmarýnu, sladkou papriku na poprášení, 2 badyány, olivový olej

Příprava: Polovinu švestek a půlku palice česneku najemno nakrájíme a utřeme do pasty. Osolíme, přidáme polovinu nadrobno nasekaného čerstvého rozmarýnu a promícháme. Hermelíny podélně rozkrojíme a vzniklou směsí potřeme obě vnitřní části, přiklopíme a jemně zmáčkneme. Naplněné hermelíny vložíme do sklenice. Proložíme zbylými švestkami, česnekem nakrájeným na plátky a rozmarýnem, lehce posypeme paprikou a přidáme badyán. Zalijeme olejem, do kterého můžeme ještě vmíchat lžičku sladké papriky.

Podle ní bylo velmi milým překvapením, že hodně lidí se rozhodlo naložit svůj první nakládaný hermelín až poté, co se jim dostala do rukou nová kuchařka. Ta přináší tradiční kombinace s pálivými papričkami, cibulí, ale i třeba s nakládanými okurkami, nebo netypické - nasladko. Právě mezi netradičními recepty je i ten nejoblíbenější autorky knihy.

Kuchařka vznikala rok

„Ač nemám příliš ráda sladko-slané kombinace, mezi nejoblíbenější recepty řadím Herr Metalín. Náplní je směs utřená ze sušených švestek, rozmarýnu a česneku. Na první pohled je to zvláštní všehochuť, ale naprosto skvělá. Jen u hermelínu vyladěného dosladka je třeba hlídat dobu uležení, nesmí se nechat příliš dlouho, ideálně tři dny při pokojové teplotě, jinak náplň zkaramelizuje a hermelín ztvrdne,“ podotkla Suchá.

Tak jako dobrý hermelín musí uzrát, i kuchařka vznikala zhruba rok. „Nejdřív jsme byly nadšené, všem se chlubily, pak se trápily, zkoušely nové a nové recepty, občas to vyšlo, občas ne. Kniha je výsledkem roční práce i zábavy,“ vzpomíná Suchá.

Naložit hermelín zvládne i úplný začátečník. Stačí jen kvalitní sýr, ingredience, které má kdo rád, a hlavně odvaha si s hermelínem pohrát. Sklenice s dobře naloženým hermelínem, třeba i vyřezaným do různých tvarů, může být i netradičním dárkem.

„Právě receptem ‚Řekni to hermelínem‘ vyzýváme lidi, aby naložili hermelín a darovali ho svým příbuzným, partnerovi, kamarádům. Tou nejdůležitější ingrediencí tohoto receptu je láska,“ dodala Suchá.