Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kubera láká Činoherní studio do Teplic, herci čekají na nabídku Ústí

  17:04aktualizováno  17:04
Soubor ústeckého Činoherního studia dostal nabídku přestěhovat se do Teplic. Poté, co ústecké zastupitelstvo rozhodlo o likvidaci stávajícího Činoherního studia a vzniku nového, které bude příspěvkovou organizací města, nabídl divadelníkům teplický primátor Jaroslav Kubera prostory Klubu Aktual.

Klub Aktual je součástí teplického divadla. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"První krok, na kterém jsme se domluvili, je, že by zkusili uspořádat v Teplicích inscenaci. Ověřili bychom si tím, kolik by přijelo Ústečáků do Teplic," říká Kubera. O možnosti přestěhovat soubor do Teplic budou tepličtí radní mluvit na páteční radě města, žádné usnesení ale zatím nechystají.

Klub Aktual, který je součástí teplického Krušnohorského divadla, by se nejprve musel opravit. Rekonstrukce by přišla zhruba na 20 milionů a trvalé zázemí by v něm mohli mít herci nejdříve za rok či rok a půl.

Vedoucí představitelé souboru, se kterými je Kubera v kontaktu, jeho nabídku oceňují, ale zatím ji vnímají spíše jako gesto podpory. Nyní čekají, s jakou nabídkou za nimi přijde ústecký magistrát. Ten vyhlásil, že hercům nabídne, aby přešli do nového subjektu. Podmínky, za jakých by to bylo, ale zatím nikdo nezná.

Středeční demonstrace

"Ve středu by to mělo být jasné," sdělil ředitel souboru Vladimír Čepek. Ten den totiž zasedá správní rada stávající scény, jejíž členkou je i vedoucí odboru školství a kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová, která je současně pověřená řízením nově založené organizace a s herci má vyjednávat.

Herci zatím vyčkávají

MF DNES se snažila zjistit, co hercům nabídne, ale neuspěla. "Dneska toho mám opravdu hodně a momentálně potřebuju jít na jednání," omluvila se Müllerová.

Zatím se počítá s tím, že se Müllerová sejde s uměleckým šéfem souboru Filipem Nuckollsem. "Budou řešit budoucnost, přechod herců a jeho podmínky," řekla mluvčí Činoherního studia Jana Válková. Schůzka by měla proběhnout právě do nadcházející středy, kdy zasedá správní rada.

Do té doby nechce soubor oficiálně komentovat, zda hodlá pod hlavičkou nově založeného divadla působit. "Nemá smysl dělat žádná rozhodnutí, když neznáme podmínky," podotkla mluvčí Válková. Poznamenala jen, že ve středu i ve čtvrtek se herci o své budoucí perspektivě bavili, ale ke konkrétnímu závěru nedošli.

Nový subjekt jako příspěvková organizace bude spadat přímo pod radu města, která bude moci kdykoliv odvolat ředitele a tím tlačit na soubor. Odpadne tak správní rada, jež v případě nyní zanikající obecně prospěšné společnosti byla nárazníkem mezi vedením města a souborem.

Jestli město nabídne přestup i svým kritikům, není jasné

Už několik dní se přitom spekuluje, že město skrze vedoucí Müllerovou neosloví všechny herce. První na ráně by mohli být herci Jaroslav Haidler a Jiří Maryško, kteří radě kvůli jejich občanským postojům vadí nejvíce.

Maryško už přiom sám řekl, že do nového divadla přejít nechce. "Nešel bych. Touhle rukou se krmit nenechám," poznamenal herec (rozhovor zde).

Otázkou je, jak by se zbytek souboru zachoval, kdyby město začalo jejich herecké kolegy "kádrovat" a neoslovilo k přechodu do nového divadla všechny najednou. Ředitel Čepek už řekl, že případný odchod do nové organizace je rozhodnutí každého herce zvlášť.

Novou příspěvkovou organizaci založili zastupitelé s tím, že její řízení, správa a provoz má být efektivnější než u dosavadní obecně prospěšné společnosti. Nové divadlo bude mít na letošní rok k dispozici 8 milionů korun.

"Musel by se radikálně změnit dramaturgický plán, omezit hostování a zdražit vstupné," komentovala částku už dříve mluvčí Válková.

Včerejší protest v Ústí nad Labem za Činoherní studio:

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Najdete na iDNES.cz