Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kubera láká Činoherní studio do Teplic, herci čekají na nabídku Ústí

  17:04aktualizováno  17:04
Soubor ústeckého Činoherního studia dostal nabídku přestěhovat se do Teplic. Poté, co ústecké zastupitelstvo rozhodlo o likvidaci stávajícího Činoherního studia a vzniku nového, které bude příspěvkovou organizací města, nabídl divadelníkům teplický primátor Jaroslav Kubera prostory Klubu Aktual.

Klub Aktual je součástí teplického divadla. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"První krok, na kterém jsme se domluvili, je, že by zkusili uspořádat v Teplicích inscenaci. Ověřili bychom si tím, kolik by přijelo Ústečáků do Teplic," říká Kubera. O možnosti přestěhovat soubor do Teplic budou tepličtí radní mluvit na páteční radě města, žádné usnesení ale zatím nechystají.

Klub Aktual, který je součástí teplického Krušnohorského divadla, by se nejprve musel opravit. Rekonstrukce by přišla zhruba na 20 milionů a trvalé zázemí by v něm mohli mít herci nejdříve za rok či rok a půl.

Vedoucí představitelé souboru, se kterými je Kubera v kontaktu, jeho nabídku oceňují, ale zatím ji vnímají spíše jako gesto podpory. Nyní čekají, s jakou nabídkou za nimi přijde ústecký magistrát. Ten vyhlásil, že hercům nabídne, aby přešli do nového subjektu. Podmínky, za jakých by to bylo, ale zatím nikdo nezná.

Středeční demonstrace

"Ve středu by to mělo být jasné," sdělil ředitel souboru Vladimír Čepek. Ten den totiž zasedá správní rada stávající scény, jejíž členkou je i vedoucí odboru školství a kultury ústeckého magistrátu Jana Müllerová, která je současně pověřená řízením nově založené organizace a s herci má vyjednávat.

Herci zatím vyčkávají

MF DNES se snažila zjistit, co hercům nabídne, ale neuspěla. "Dneska toho mám opravdu hodně a momentálně potřebuju jít na jednání," omluvila se Müllerová.

Zatím se počítá s tím, že se Müllerová sejde s uměleckým šéfem souboru Filipem Nuckollsem. "Budou řešit budoucnost, přechod herců a jeho podmínky," řekla mluvčí Činoherního studia Jana Válková. Schůzka by měla proběhnout právě do nadcházející středy, kdy zasedá správní rada.

Do té doby nechce soubor oficiálně komentovat, zda hodlá pod hlavičkou nově založeného divadla působit. "Nemá smysl dělat žádná rozhodnutí, když neznáme podmínky," podotkla mluvčí Válková. Poznamenala jen, že ve středu i ve čtvrtek se herci o své budoucí perspektivě bavili, ale ke konkrétnímu závěru nedošli.

Nový subjekt jako příspěvková organizace bude spadat přímo pod radu města, která bude moci kdykoliv odvolat ředitele a tím tlačit na soubor. Odpadne tak správní rada, jež v případě nyní zanikající obecně prospěšné společnosti byla nárazníkem mezi vedením města a souborem.

Jestli město nabídne přestup i svým kritikům, není jasné

Už několik dní se přitom spekuluje, že město skrze vedoucí Müllerovou neosloví všechny herce. První na ráně by mohli být herci Jaroslav Haidler a Jiří Maryško, kteří radě kvůli jejich občanským postojům vadí nejvíce.

Maryško už přiom sám řekl, že do nového divadla přejít nechce. "Nešel bych. Touhle rukou se krmit nenechám," poznamenal herec (rozhovor zde).

Otázkou je, jak by se zbytek souboru zachoval, kdyby město začalo jejich herecké kolegy "kádrovat" a neoslovilo k přechodu do nového divadla všechny najednou. Ředitel Čepek už řekl, že případný odchod do nové organizace je rozhodnutí každého herce zvlášť.

Novou příspěvkovou organizaci založili zastupitelé s tím, že její řízení, správa a provoz má být efektivnější než u dosavadní obecně prospěšné společnosti. Nové divadlo bude mít na letošní rok k dispozici 8 milionů korun.

"Musel by se radikálně změnit dramaturgický plán, omezit hostování a zdražit vstupné," komentovala částku už dříve mluvčí Válková.

Včerejší protest v Ústí nad Labem za Činoherní studio:

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Najdete na iDNES.cz