Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Senátor Kubera si zahrál v Prodané nevěstě, na jeviště šel s tahákem

  15:07aktualizováno  15:07
Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera se octl v netradiční roli. Ve čtvrtek večer se v Krušnohorském divadle v Teplicích objevil jako principál v opeře Prodaná nevěsta. Klasický kus nazkoušeli v rámci Evropské hudební akademie studenti operního zpěvu na univerzitě ve Vancouveru.

"Nervózní jsem byl jen proto, abych jim to nezkazil, protože jsem na to měl strašně málo času, ani ne měsíc, a do toho vpadnul nečekaně Senát," popsal své pocity Kubera předtím, než při čtvrteční premiéře poprvé vešel na jeviště.

Studentům z Kanady se obdivuje, jejich práce ho nadchla. "Jen to nazkoušení v češtině muselo být úžasně náročné, jsou fenomenální," vysekl poklonu primátor Teplic.

„Rodina mi nenadávala“

Politik přiznal, že si pro jistotu vzal na jeviště tahák. "Měl jsem úžasný miniaturní tahák, to by mi záviděli i gymnazisté. Měl jsem tam jen počáteční slova jednotlivých odstavců," chválil si Kubera pomůcku. "Měl jsem ho v ruce, byla to malá kostička papírku. Ale nepoužil jsem ho. Funguje to tak, že to, co si napíšete, už nezapomenete," dušuje se.

Internacionální projekt

Opera vznikla v rámci Evropské hudební akademie, obsazení tedy bylo vpravdě mezinárodní. „Nejen Kanaďané zpívající, Švýcaři a Němci dirigující a filharmonie hrající, ale ještě do toho hodně Tepličáků na jevišti,“ glosoval ředitel Domu kultury Teplice Přemysl Šoba. „Bylo to hezké představení, výborně zazpívané. Kanaďané neuvěřitelně dobře zvládali zpívanou češtinu,“ dodal Šoba. Premiéru vidělo 450 lidí

Na jeviště se jako principál podíval Kubera až při třetím jednání, předchozí dvě strávil s manželkou, dcerou a vnukem v lóži.

"Někteří diváci byli překvapení, že mě tam viděli a co to s nimi hraju,“ bavil se. "Ale bylo krásné, že to divadlo bylo plné," pochvaloval si. A jako operní herec pak u rodiny nepropadl. "Nenadávali," glosuje s nadsázkou.

Ačkoliv Kubera měl svou pozici zjednodušenou, jeho postava byla mluvená a prakticky nezpívala. Zpívané party vzal za Kuberu jeho kanadský kolega.

"Měli jsme principály dva. Ale pan primátor si na premiéře nadstandardně přidal zpívaným hlasem jednu větu," řekl Přemysl Šoba, ředitel Domu kultury Teplice, pod který patří i divadlo.

Na prknech teplického divadla Kubera přitom nestál poprvé, předtím hrál i v činohře Veselé Velikonoce a zkusil si i dirigování Severočeské filharmonie.

"Úžasně jsem se bavil a odpočíval jsem při tom, protože to je jiná činnost, než jsem zvyklý," popsal Kubera, jak se cítil na jevišti. A opera se líbila, ansámbl si na konci diváci vytleskali několikrát před oponu.

Kubera má namířeno do médií

Dlouholetý politik má před sebou příští týden ještě další dvě reprízy. Opoziční zastupitel Tomáš Jarolím přitom vytýkal, že projekt, který probíhá v rámci Evropské hudební akademie, dostal od radnice dotaci sto tisíc korun jen proto, že v něm účinkoval Kubera. Primátor oponoval, že peníze šly na podporu akademie a že všichni účinkující hráli zadarmo.

V budoucnu by si pak chtěl Kubera zkusit něco jiného, namířeno má prý do médií.

„Mám uplně jiné ambice, na kterých intenzivně pracuju. Určitě budu v nějakém rádiu nebo v nějaké televizi. Protože politiky znám, tak Václav Moravec bude proti mě mírný beránek," plánuje Kubera. Ale pak zase zvážní. "Uvidím, jak dopadnou volby v říjnu, takže to ještě není na stole."

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz