Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chemička je plná nevyužívaných krytů, při havárii je dnes lepší zmizet

  17:02aktualizováno  17:02
Součástí areálu Unipetrolu v Záluží u Litvínova je třináct krytů. Většina jich pochází z druhé světové války, kdy sloužily při náletech. Dva kryty přibyly pro případ havárie ještě v 70. letech minulého století. Dnes už se ale nevyužívají, přednost má evakuace.

Stačí projít prosklenými dveřmi u recepce, zatočit doprava a sejít dolů po několika schodech. Po otevření silných zelených dveří je třeba nechat za sebou ještě pár schodů.

A pak se rázem ocitnete v interiéru, který by se jistě líbil tvůrcům televizního retro seriálu Vyprávěj. Pouť po místech rozlehlého závodu, která ožívala při problematických situacích – krytech v litvínovské chemičce – může začít.

„Když jsem nastoupil, bylo to prakticky nové a jezdili sem na exkurze z půlky republiky, aby se podívali. Ale čas opravdu letí,“ prohodí pracovník Unipetrolu Miroslav Plic, který má na starosti provoz budov v areálu litvínovské chemičky.

Místnost svým vybavením napovídá, že sem se nikdy nechodilo jen tak „tlachat“ o životě. Na každém z několika zubem času okousaných dřevěných stolů stojí telefon a lampička, na zdech visí podrobné mapy závodu.

Novější úkrytové stavby

„Tento kryt původně sloužil jako velitelské stanoviště. V případě mimořádných událostí se tu scházelo vedení podniku a celkově všichni, kteří měli jeho chod na starosti,“ přibližuje Plic.

Proto se logicky nachází pod hlavní administrativní budovou, které tu nikdo neřekne jinak než „ábéčko“. Kryt s kapacitou sto lidí vznikl přímo při stavbě tohoto objektu, tedy na přelomu 60. a 70. let.

„Je to jedna ze dvou novějších úkrytových staveb. Tu druhou vybudovali v rámci výstavby petrochemického závodu,“ pokračuje Plic.

Pro úplný začátek historie zdejších bunkrů je ale potřeba zabloudit až do druhé světové války. Výstavba chemičky v Záluží odstartovala po okupaci Němci v roce 1939.

Reakce Němců na bombardování

V květnu roku 1944 začali strategický podnik na výrobu pohonných hmot pro německou armádu bombardovat angličtí a američtí letci. Němci v reakci na to rozjeli výstavbu krytů, které rozmístili po celém závodě.

Fotogalerie

„Stavěli dva druhy. Tenhle je štolový,“ ukazuje Miroslav Plic na dlouhou nadzemní stavbu několik desítek metrů od „ábéčka“ schovanou za trávou a stromy.

„Teď máte nad sebou dva a půl metru betonu,“ říká o chvíli později uvnitř stísněného prostoru. Vzduch je nasáklý zatuchlinou, puchem nepoužívanosti. Kapacita tohoto krytu je 150 lidí.

„Takový bunkr měli hotový za tři měsíce. Lidé tu mohli být až dva dny, což muselo být docela deprimující,“ podotkne Petr Charvát, specialista pro havarijní prevenci, když stojí vedle stojanu na kyslíkové lahve. U zdí jsou naskládané lavičky. Touha odejít co nejdříve tu dopadne na většinu lidí.

Vzápětí přijde na řadu prostornější kryt. Jde o druhý typ stavěný za války. Kdo čeká, že zamíří do podzemí, ten se mýlí. Jde o čtyřpatrovou železobetonovou budovu pro 600 lidí. „Potřebovali stavět rychle a tohle bylo podstatně rychlejší, než kdyby šli pod zem,“ upozorňuje Charvát.

Rekonstrukce z šedesátých let

V přízemí mají místo obslužné prostory, třeba záložní zdroj elektřiny. V dalších patrech se pak mohli schovat zaměstnanci. „Konkrétně tady bylo velitelské stanoviště za Němců,“ ukazuje Plic místnost podobnou té z první zastávky.

I tady pokrývají zdi mapy, na stolech pak leží fotografie z doby výstavby. Vybavení ale válce neodpovídá. „Všechny kryty z války prošly v 60. letech kompletní rekonstrukcí,“ vysvětluje Plic.

Z celkem 13 krytů na území chemičky se nepoužívá ani jeden. Pokud se „něco stane“, krizový štáb firmy se sejde v budově u podnikových hasičů.

Dnešní filozofie velí zaměstnancům neschovávat se, ale zmizet. „Máme určena tři evakuační místa. Tam se lidé v případě potřeby shromáždí a pak je odvezeme pryč,“ říká Charvát. Takzvaný plán ukrytí přestal platit v roce 2008.

Nabízí se otázka, co se všemi těmi prostory. Občas se nějaký nápad objeví. „Jednou se nám ozval pán, že by chtěl v jednom z těch štolových krytů chovat hlemýždě. Nakonec z toho ale nic nebylo,“ usmívá se Plic.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...Litvínov se udržel mezi elitou, Jihlava se po roce vrací do první ligy

Litvínovský Jakub Černý (vlevo) se raduje z gólu do sítě Kladna.

Závěrečné 12. kolo baráže určilo druhého účastníka hokejové extraligy pro příští sezonu. Litvínov porazil Kladno...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

V Teplicích našli v kontejneru jen pár metrů od babyboxu mrtvé novorozeně

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Policie vyšetřuje od čtvrtečního večera v Teplicích smrt novorozence. Tělo leželo v kontejneru několik desítek metrů od...

Další z rubriky

Spor o náhradu za Kamencové jezero skončil, nájemce na miliony kývl

Písčitá pláž na Kamencovém jezeře.

Po dvou letech končí přetahovaná o finanční vyrovnání mezi bývalým nájemcem Kamencového jezera a městem Chomutov....

Dopravce v Ústí najal na mimosoudní vymáhání dluhů pražské advokáty

(Ilustrační snímek)

Dopravnímu podniku v Ústí nad Labem nově pomáhá s mimosoudním vymáháním pohledávek pražská advokátní kancelář M. B. A....

Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

Martin Klika před mosteckým soudem.

Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za...

Najdete na iDNES.cz