Farmu v Krušných horách zničil požár, lidé pomáhají penězi i prací

  11:33aktualizováno  11:33
V Klínech na Mostecku nedávno pohltily plameny známou farmu s domácími zvířaty, kam jezdila řada škol a školek na exkurze. Majitelé přišli o střechu nad hlavou. Přístřešky zvířat oheň zničit nestihl. Provozovatelům farmy se nyní snaží pomoci přátelé i široká veřejnost.

Bylo 26. září a přišel večer jako každý jiný. Když Kateřina Srpová a další členové rodiny dokončili práci kolem zvířat na své farmě, šli domů, kde na ně čekaly další každodenní úkony.

„Než jsem si sedla k televizi, zapnula jsem pračku, protože jsem potřebovala přeprat plachetky, které používám při výrobě sýrů. U televize jsem pak spíš klimbala. Najednou to v domě začalo hrozně smrdět,“ popisuje Kateřina osudný večer.

Ve vedlejší místnosti si u stropu všimla dýmu. Okamžitě proto běžela vzbudit syna. „Já jsem otevřel dveře od koupelny, kde za pračkou šlehal tak metr a půl vysoký plamen,“ odhaduje rukama výšku ničivého živlu Kateřinin přítel František Mocko.

Oběma se co chvíli v očích objevují slzy. Přišli o všechno. Přístavba k domu, ve které žili, kompletně shořela. Hlavní stavba, v níž bydlela maminka Kateřiny, má zničenou střechu. Bydlí teď u známých.

Jako první začali zachraňovat zvířata

Jakmile vyběhli ven, aniž by si stačili cokoli vzít, začali zachraňovat zvířata. Plameny si totiž rychle začaly dělat zálusk i na jejich střechu.

Fotogalerie

„Všechna zvířata jsme stihli vyvést. Přišlo mi, jako kdyby to chápala. Byla neuvěřitelně poslušná. Naštěstí se nikomu z nás ani žádnému zvířeti nic nestalo,“ kývne Kateřina hlavou směrem k ohradě, ve které pobíhají kozy. Mají tu třeba i krávy, husy, králíky.

Přístřešky zvířecích obyvatel vyvázly téměř bez šrámu. „V kravíně shořel jen jeden trám, a to díky hasičům. To jsou absolutní borci. Odvedli fantastickou práci,“ pokyvuje hlavou František.

„Na místě zasahovalo šest hasičských jednotek. Přesnou příčinu požáru vyšetřuje policie ve spolupráci s námi,“ říká mluvčí krajský mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Na farmu za zvířaty jezdí žáci z mnoha škol, aby je neznali jen z obrázku. Míří sem i děti s handicapem nebo senioři či prostě jen rodiče se svými ratolestmi.

Příbuzní a kamarádi pomáhají

Každou chvíli tu totiž pořádají nějakou akci. Pro majitele je to přitom jen záliba. Živí se jinak. „Já pracuji jako masérka a fyzioterapeutka,“ říká Kateřina.

Kolem ní pobíhají příbuzní a kamarádi. Pomáhají uklízet spoušť, kterou oheň zanechal. „Zažíváme teď chvíle, které nám jasně dokazují, že na světě je spousta dobrých lidí,“ pokračuje Kateřina a dá se do pláče. Jejich neštěstí mnohé nenechalo chladnými.

„Starosta nám zařídil provizorní doklady. Když jsme si je šli vyzvednout, tak nám paní za přepážkou spolu s nimi dala i pětistovku,“ popisuje Kateřina jeden z několika případů solidarity.

Peníze jim přinesla i zdejší pošťačka nebo policisté. Františkův zaměstnavatel jim půjčí potřebnou techniku. Ozvalo se i ministerstvo zemědělství. Zajistí seno. Lidé se mobilizují také prostřednictvím Facebooku.

Přesto se ale našli i tací, kteří šíří teorii, jak si Kateřina s rodinou farmu zapálili sami, aby dostali peníze od pojišťovny.

„My to ale nemáme pojištěné. Plánovali jsme to v nejbližších dnech současně s převodem farmy na dceru, která oslavila osmnáctiny,“ vypráví Kateřina Srpová.

Společně s přítelem však věří, že brzy bude všechno jako dřív. „Bude to tady stát znova. To je jasná věc. Vždyť se podívejte, co kolem sebe máme za lidi,“ pokyne František směrem ke kamarádům, kteří právě rozbíjejí zbytky zničeného přístavku.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Na led, nebo do slévárny. Mladí mají spoustu věcí zadarmo, říká Duda

Radek Duda (vlevo) slaví svůj první gól po návratu do Chomutova, gratuluje...

Ačkoli napáchal na ledě i mimo něj víc průšvihů než několik hokejových smrtelníků dohromady, něco by mu přesto mohli...

Další z rubriky

Senát bude krásný vrchol kariéry, výš nemířím, říká starosta Litoměřic

Ladislav Chlupáč - ODS (Litoměřice)

Letošní podzim je pro Ladislava Chlupáče opravdu plodný. Popáté se stal litoměřickým starostou a s osvědčenými partnery...

Soud nepustil z vězení exsoudce odsouzeného za korupci

Pražský exsoudce Ondřej Havlín u teplického soudu.

Teplický soud zamítl podmíněné propuštění bývalého pražského soudce Ondřeje Havlína, který byl odsouzen za korupci k...

Tašku se štěňaty odložil do lesa sám „nálezce“, neměl na péči o ně

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Nečekané rozuzlení má zářijový případ z Krupky na Teplicku, kde muž ohlásil nález tašky plné štěňat. Strážníci při...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz