Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Farmu v Krušných horách zničil požár, lidé pomáhají penězi i prací

  11:33aktualizováno  11:33
V Klínech na Mostecku nedávno pohltily plameny známou farmu s domácími zvířaty, kam jezdila řada škol a školek na exkurze. Majitelé přišli o střechu nad hlavou. Přístřešky zvířat oheň zničit nestihl. Provozovatelům farmy se nyní snaží pomoci přátelé i široká veřejnost.

Bylo 26. září a přišel večer jako každý jiný. Když Kateřina Srpová a další členové rodiny dokončili práci kolem zvířat na své farmě, šli domů, kde na ně čekaly další každodenní úkony.

„Než jsem si sedla k televizi, zapnula jsem pračku, protože jsem potřebovala přeprat plachetky, které používám při výrobě sýrů. U televize jsem pak spíš klimbala. Najednou to v domě začalo hrozně smrdět,“ popisuje Kateřina osudný večer.

Ve vedlejší místnosti si u stropu všimla dýmu. Okamžitě proto běžela vzbudit syna. „Já jsem otevřel dveře od koupelny, kde za pračkou šlehal tak metr a půl vysoký plamen,“ odhaduje rukama výšku ničivého živlu Kateřinin přítel František Mocko.

Oběma se co chvíli v očích objevují slzy. Přišli o všechno. Přístavba k domu, ve které žili, kompletně shořela. Hlavní stavba, v níž bydlela maminka Kateřiny, má zničenou střechu. Bydlí teď u známých.

Jako první začali zachraňovat zvířata

Jakmile vyběhli ven, aniž by si stačili cokoli vzít, začali zachraňovat zvířata. Plameny si totiž rychle začaly dělat zálusk i na jejich střechu.

Fotogalerie

„Všechna zvířata jsme stihli vyvést. Přišlo mi, jako kdyby to chápala. Byla neuvěřitelně poslušná. Naštěstí se nikomu z nás ani žádnému zvířeti nic nestalo,“ kývne Kateřina hlavou směrem k ohradě, ve které pobíhají kozy. Mají tu třeba i krávy, husy, králíky.

Přístřešky zvířecích obyvatel vyvázly téměř bez šrámu. „V kravíně shořel jen jeden trám, a to díky hasičům. To jsou absolutní borci. Odvedli fantastickou práci,“ pokyvuje hlavou František.

„Na místě zasahovalo šest hasičských jednotek. Přesnou příčinu požáru vyšetřuje policie ve spolupráci s námi,“ říká mluvčí krajský mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Na farmu za zvířaty jezdí žáci z mnoha škol, aby je neznali jen z obrázku. Míří sem i děti s handicapem nebo senioři či prostě jen rodiče se svými ratolestmi.

Příbuzní a kamarádi pomáhají

Každou chvíli tu totiž pořádají nějakou akci. Pro majitele je to přitom jen záliba. Živí se jinak. „Já pracuji jako masérka a fyzioterapeutka,“ říká Kateřina.

Kolem ní pobíhají příbuzní a kamarádi. Pomáhají uklízet spoušť, kterou oheň zanechal. „Zažíváme teď chvíle, které nám jasně dokazují, že na světě je spousta dobrých lidí,“ pokračuje Kateřina a dá se do pláče. Jejich neštěstí mnohé nenechalo chladnými.

„Starosta nám zařídil provizorní doklady. Když jsme si je šli vyzvednout, tak nám paní za přepážkou spolu s nimi dala i pětistovku,“ popisuje Kateřina jeden z několika případů solidarity.

Peníze jim přinesla i zdejší pošťačka nebo policisté. Františkův zaměstnavatel jim půjčí potřebnou techniku. Ozvalo se i ministerstvo zemědělství. Zajistí seno. Lidé se mobilizují také prostřednictvím Facebooku.

Přesto se ale našli i tací, kteří šíří teorii, jak si Kateřina s rodinou farmu zapálili sami, aby dostali peníze od pojišťovny.

„My to ale nemáme pojištěné. Plánovali jsme to v nejbližších dnech současně s převodem farmy na dceru, která oslavila osmnáctiny,“ vypráví Kateřina Srpová.

Společně s přítelem však věří, že brzy bude všechno jako dřív. „Bude to tady stát znova. To je jasná věc. Vždyť se podívejte, co kolem sebe máme za lidi,“ pokyne František směrem ke kamarádům, kteří právě rozbíjejí zbytky zničeného přístavku.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Policie řeší milionové podvody s auty v Chomutově, je na 30 poškozených

(ilustrační snímek)

Případ milionových podvodů při prodeji aut řeší policisté na Chomutovsku. Firma BestCars4u z Chomutova mezi lety 2015 a...

Trestu za pořezání pacientů v nemocnici senior unikne, je nepříčetný

Psychicky narušený muž pořezal v teplické nemocnici dva pacienty, jednoho bodl...

Šestaosmdesátiletý muž, který loni na podzim napadl kapesním nožem na pokoji nemocnice v Teplicích dva spolupacienty,...

Spor o náhradu za Kamencové jezero skončil, nájemce na miliony kývl

Písčitá pláž na Kamencovém jezeře.

Po dvou letech končí přetahovaná o finanční vyrovnání mezi bývalým nájemcem Kamencového jezera a městem Chomutov....

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz