Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kritika není urážlivá, nařídil soud Krupce otisknout článek opozice

  10:53aktualizováno  10:53
Soud nařídil radnici v Krupce na Teplicku, aby v městských novinách otiskla kritický článek trojice opozičních zastupitelů. Politici v textu vysvětlují, proč nepodpořili vyhlášku regulující hazard.
Krupka prohrála soud kvůli článku v městských novinách už podruhé, tentokrát je verdikt zatím nepravomocný (ilustrační snímek).

Krupka prohrála soud kvůli článku v městských novinách už podruhé, tentokrát je verdikt zatím nepravomocný (ilustrační snímek). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zastupitelé mimo jiné uvedli, že vyhláška povoluje hazard v nemovitosti vlastněné jedním z radních. Vedení města rozsudek nepřijalo, kauzu chce dostat před odvolací soud.

„Rozsudek, který vynesl prvoinstanční soud, není pravomocný a vydavatel se prostřednictvím svého právního zástupce proti němu odvolává,“ uvedl mluvčí z odboru kanceláře starosty Milan Křivohlavý. Město článek zastupitelů ve svých novinách s názvem Radnice města Krupky otiskne jen v případě, že jí to soud uloží pravomocným rozhodnutím.

Ve sporu jde o text, v němž opoziční zastupitelé z hnutí Zdravá Krupka Miloslava Bačová, Pavel Maleček a Rostislav Příhoda přibližují své motivy, proč pro vyhlášku nezvedli ruku (vyhláška zde).

V článku argumentují, že ji vedení města předem neprodiskutovalo s občany ani se zastupiteli, že o skutečnou regulaci hazardu nejde a že z vyhlášky budou mít profit někteří politici. „Podíl na zisku z hazardu bude mít radní pro sport a kulturu Karel Rouček,“ napsali.

Vedení města opakovaně článek odmítalo otisknout, zastupitelé se tak s žalobou obrátili na soud.

„Jediným a zásadním důvodem, proč nebyl předmětný text uveřejněný, je právo vydavatele tak učinit v případech, kdy by to bylo v rozporu s dobrými mravy nebo by takto mohl být spáchaný správní delikt, případně i trestný čin v oblasti pomluvy,“ hájí postoj města Křivohlavý.

Kritika není vulgární, urážlivá ani neobjektivní, rozhodl soud

Jenže soud argumenty radnice neuznal a dal za pravdu žalobcům. „Objektivní skutečnosti, které jsou v článku označeny, nejsou nepravdivé,“ uvedla mimo jiné v rozsudku soudkyně Diana Fujdiak, která kauzu vyřizovala (celý rozsudek zde).

„Kritika současně není učiněna vulgárně, hrubě urážlivým způsobem a taktéž není založena na nepravdivých tvrzeních způsobilých kritizovanou osobu vážně poškodit,“ uvedla soudkyně. Zároveň tím také potvrdila, že vyhláška skutečně povoluje hazard i v nemovitosti místostarosty Roučka.

Zda si ale Krupští budou moci kritický názor zastupitelů v městských novinách přečíst, rozhodne až odvolací soud. Není to přitom poprvé, co Krupka prohrála spor o zveřejnění článku. V únoru jí soud už pravomocně uložil, aby otiskla kritický článek zastupitele Příhody o prodeji městských pozemků.

„Podle mého to svědčí o tom, že radnice chtějí do poslední chvíle blokovat kritické názory, které se ozývají na jejich činnost. U rozhodnutí soudů je pak trend vyhovovat zastupitelům podle jejich práva garantované tiskovým zákonem,“ všímá si advokát Daniel Holý, který v obou případech zastupoval žalobce.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Najdete na iDNES.cz