Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kritika není urážlivá, nařídil soud Krupce otisknout článek opozice

  10:53aktualizováno  10:53
Soud nařídil radnici v Krupce na Teplicku, aby v městských novinách otiskla kritický článek trojice opozičních zastupitelů. Politici v textu vysvětlují, proč nepodpořili vyhlášku regulující hazard.
Krupka prohrála soud kvůli článku v městských novinách už podruhé, tentokrát je verdikt zatím nepravomocný (ilustrační snímek).

Krupka prohrála soud kvůli článku v městských novinách už podruhé, tentokrát je verdikt zatím nepravomocný (ilustrační snímek). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zastupitelé mimo jiné uvedli, že vyhláška povoluje hazard v nemovitosti vlastněné jedním z radních. Vedení města rozsudek nepřijalo, kauzu chce dostat před odvolací soud.

„Rozsudek, který vynesl prvoinstanční soud, není pravomocný a vydavatel se prostřednictvím svého právního zástupce proti němu odvolává,“ uvedl mluvčí z odboru kanceláře starosty Milan Křivohlavý. Město článek zastupitelů ve svých novinách s názvem Radnice města Krupky otiskne jen v případě, že jí to soud uloží pravomocným rozhodnutím.

Ve sporu jde o text, v němž opoziční zastupitelé z hnutí Zdravá Krupka Miloslava Bačová, Pavel Maleček a Rostislav Příhoda přibližují své motivy, proč pro vyhlášku nezvedli ruku (vyhláška zde).

V článku argumentují, že ji vedení města předem neprodiskutovalo s občany ani se zastupiteli, že o skutečnou regulaci hazardu nejde a že z vyhlášky budou mít profit někteří politici. „Podíl na zisku z hazardu bude mít radní pro sport a kulturu Karel Rouček,“ napsali.

Vedení města opakovaně článek odmítalo otisknout, zastupitelé se tak s žalobou obrátili na soud.

„Jediným a zásadním důvodem, proč nebyl předmětný text uveřejněný, je právo vydavatele tak učinit v případech, kdy by to bylo v rozporu s dobrými mravy nebo by takto mohl být spáchaný správní delikt, případně i trestný čin v oblasti pomluvy,“ hájí postoj města Křivohlavý.

Kritika není vulgární, urážlivá ani neobjektivní, rozhodl soud

Jenže soud argumenty radnice neuznal a dal za pravdu žalobcům. „Objektivní skutečnosti, které jsou v článku označeny, nejsou nepravdivé,“ uvedla mimo jiné v rozsudku soudkyně Diana Fujdiak, která kauzu vyřizovala (celý rozsudek zde).

„Kritika současně není učiněna vulgárně, hrubě urážlivým způsobem a taktéž není založena na nepravdivých tvrzeních způsobilých kritizovanou osobu vážně poškodit,“ uvedla soudkyně. Zároveň tím také potvrdila, že vyhláška skutečně povoluje hazard i v nemovitosti místostarosty Roučka.

Zda si ale Krupští budou moci kritický názor zastupitelů v městských novinách přečíst, rozhodne až odvolací soud. Není to přitom poprvé, co Krupka prohrála spor o zveřejnění článku. V únoru jí soud už pravomocně uložil, aby otiskla kritický článek zastupitele Příhody o prodeji městských pozemků.

„Podle mého to svědčí o tom, že radnice chtějí do poslední chvíle blokovat kritické názory, které se ozývají na jejich činnost. U rozhodnutí soudů je pak trend vyhovovat zastupitelům podle jejich práva garantované tiskovým zákonem,“ všímá si advokát Daniel Holý, který v obou případech zastupoval žalobce.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Najdete na iDNES.cz