Podnikatel Třešňák kupuje pozemky po bývalých kasárnách v Krupce

  8:08aktualizováno  8:08
Společnost JTH Holding známého teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka se brzy stane vlastníkem dvou lukrativních pozemků v centrální části Krupky. Zastupitelé schválili prodej plochy bývalých sovětských kasáren o rozloze více než 24 tisíc metrů čtverečních. Firma ji získá za 18,3 milionu korun.

Pozemek, kde měla okupační vojska po srpnu 1968 kasárna, získá Jaroslav Třešňák za 18,3 milionu korun. Nedaleko je známý klášter. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Na oba pozemky jsme si nechali zpracovat znalecký posudek a poté jsme vyhlásili soutěž, ve které byla nejnižší cena podání právě cena znaleckého posudku. Do soutěže se přihlásili dva zájemci, ale nakonec se zúčastnil jen jeden,“ prozradil starosta Krupky Zdeněk Matouš.

Za metr čtvereční pozemků, které se nacházejí naproti Parku Herty Lindnerové a sousedí s Biskupským gymnáziem, zaplatí JTH Holding 620 korun bez daně. „Pokud firma uhradí částku do konce října, stane se novým vlastníkem,“ doplnil zastupitel Rostislav Kadlec.

Developer Jaroslav Třešňák, který je známý i tím, že sponzoroval prezidentskou kampaň Miloše Zemana, potvrdil, že má o pozemky zájem.

„Je to velký pozemek blízko Teplic, proto jsme se přihlásili. Zatím ale nevíme, co tam bude. Uvažujeme všemi směry, jestli bydlení, nákupní centrum nebo hotel, nevíme,“ sdělil. „Dám to architektům, aby něco vymysleli. Více budeme vědět na začátku příštího roku,“ plánuje Třešňák.

Prodej prostoru, kde se v minulosti nacházela kasárna sovětských vojsk, ale tvrdě kritizuje místní opozice.

Opozice krok kritizuje

„Nelíbí se nám, že záměr projednala jen rada města, v zastupitelstvu veřejně nepadlo předem ani slovo. Záměr prodeje byl zveřejněn pouze na úřední desce,“ podotkla Miloslava Bačová z opozičního sdružení Zdravá Krupka.

Fotogalerie

Město přitom vydává měsíčník, má internetové a facebookové stránky. „Projednání a důvodová zpráva byly podle nás nedostatečné. Navíc si nemyslíme, že je správné zbavit se tak lukrativního pozemku v centru bez možnosti jakékoli kontroly, a navíc ho prodat zrovna panu Třešňákovi,“ dodala ještě Bačová.

Podle starosty se město v minulosti již několikrát pokoušelo pozemky prodat. „Nikdy se nám to ale nepodařilo. Jsou totiž dotčeny působením sovětské armády, která tu byla až do roku 1991. Byl tam sice proveden monitoring spodních vod, který dopadl dobře, ale je tam řada drobných černých staveb, které bude muset nový vlastník nějak odstranit,“ vysvětlil Matouš.

Zastupitelé Zdravé Krupky hlasovali proti prodeji a navrhovali zveřejnit záměr v médiích a získat tak lepší prodejní pozici. To se nepovedlo. Podle Bačové je nyní důležité ošetřit, aby byly do kupní smlouvy zahrnuty všechny náležitosti.

Je částka za pozemek nízká?

„Na zářijovém zastupitelstvu se do toho ještě pokusíme vstoupit. Musí být známý účel, kterému bude pozemek sloužit, dále termín, kdy bude záměr realizován, a v případě, že ho vlastník nedodrží, tak by mělo mít město právo získat pozemek zpět. Nechceme, aby se stalo, že pan Třešňák areál koupí a nechá ho léta bez povšimnutí,“ má jasno Bačová.

Podle ní je i částka 18,3 milionu za tak velký pozemek určený k podnikatelskému záměru nízká.

Přestože společnost JTH zatím neodhalila své plány, řada lidí už na sociálních sítích spekuluje o tom, že na místě vyroste prodejna řetězce Lidl.

„Podle územního plánu je plocha určena pro občanskou vybavenost a Regulační plán městského centra zde zase neumožňuje vyšší budovy. Vypadá to tedy, že tam bude skutečně nějaké nákupní centrum,“ myslí si i starosta.

„Máme gentlemanskou dohodu, že část parkovacích míst bude sloužit i pro turisty a ne jen pro obchody. To je jedna z věcí, které v Krupce řešíme, protože město v souvislosti s nominací na světový seznam UNESCO navštěvuje stále více turistů a cítíme deficit parkovacích kapacit,“ doplnil Kadlec.

Autor:

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Nevítám spojení s KSČM, ale nejsem radikální, říká šéf ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza, volební lídr ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza je předsedou regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje. Do politiky vstoupil v roce 2006 jako zastupitel,...

Lovecký zámek Dvojhradí, který zničil požár, podpoří dobročinná sbírka

Ze zámečku Dvojhradí zbyly po nedávném požáru jen trosky.

Záchrana historického loveckého zámečku Dvojhradí v dubské části Mstišov, který v září vyhořel, je znovu o něco...

Spekulanta v Ústí nechceme, vzkázaly desítky lidí budoucímu primátorovi

Pod heslem "Spekulanta s pozemky v Ústí nechceme" protestovalo na ústeckém...

Pod heslem „Spekulanta s pozemky Nedvědického v Ústí nechceme“ se odpoledne na Lidickém náměstí v krajském městě sešlo...

Najdete na iDNES.cz