Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podnikatel Třešňák kupuje pozemky po bývalých kasárnách v Krupce

  8:08aktualizováno  8:08
Společnost JTH Holding známého teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka se brzy stane vlastníkem dvou lukrativních pozemků v centrální části Krupky. Zastupitelé schválili prodej plochy bývalých sovětských kasáren o rozloze více než 24 tisíc metrů čtverečních. Firma ji získá za 18,3 milionu korun.

Pozemek, kde měla okupační vojska po srpnu 1968 kasárna, získá Jaroslav Třešňák za 18,3 milionu korun. Nedaleko je známý klášter. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Na oba pozemky jsme si nechali zpracovat znalecký posudek a poté jsme vyhlásili soutěž, ve které byla nejnižší cena podání právě cena znaleckého posudku. Do soutěže se přihlásili dva zájemci, ale nakonec se zúčastnil jen jeden,“ prozradil starosta Krupky Zdeněk Matouš.

Za metr čtvereční pozemků, které se nacházejí naproti Parku Herty Lindnerové a sousedí s Biskupským gymnáziem, zaplatí JTH Holding 620 korun bez daně. „Pokud firma uhradí částku do konce října, stane se novým vlastníkem,“ doplnil zastupitel Rostislav Kadlec.

Developer Jaroslav Třešňák, který je známý i tím, že sponzoroval prezidentskou kampaň Miloše Zemana, potvrdil, že má o pozemky zájem.

„Je to velký pozemek blízko Teplic, proto jsme se přihlásili. Zatím ale nevíme, co tam bude. Uvažujeme všemi směry, jestli bydlení, nákupní centrum nebo hotel, nevíme,“ sdělil. „Dám to architektům, aby něco vymysleli. Více budeme vědět na začátku příštího roku,“ plánuje Třešňák.

Prodej prostoru, kde se v minulosti nacházela kasárna sovětských vojsk, ale tvrdě kritizuje místní opozice.

Opozice krok kritizuje

„Nelíbí se nám, že záměr projednala jen rada města, v zastupitelstvu veřejně nepadlo předem ani slovo. Záměr prodeje byl zveřejněn pouze na úřední desce,“ podotkla Miloslava Bačová z opozičního sdružení Zdravá Krupka.

Fotogalerie

Město přitom vydává měsíčník, má internetové a facebookové stránky. „Projednání a důvodová zpráva byly podle nás nedostatečné. Navíc si nemyslíme, že je správné zbavit se tak lukrativního pozemku v centru bez možnosti jakékoli kontroly, a navíc ho prodat zrovna panu Třešňákovi,“ dodala ještě Bačová.

Podle starosty se město v minulosti již několikrát pokoušelo pozemky prodat. „Nikdy se nám to ale nepodařilo. Jsou totiž dotčeny působením sovětské armády, která tu byla až do roku 1991. Byl tam sice proveden monitoring spodních vod, který dopadl dobře, ale je tam řada drobných černých staveb, které bude muset nový vlastník nějak odstranit,“ vysvětlil Matouš.

Zastupitelé Zdravé Krupky hlasovali proti prodeji a navrhovali zveřejnit záměr v médiích a získat tak lepší prodejní pozici. To se nepovedlo. Podle Bačové je nyní důležité ošetřit, aby byly do kupní smlouvy zahrnuty všechny náležitosti.

Je částka za pozemek nízká?

„Na zářijovém zastupitelstvu se do toho ještě pokusíme vstoupit. Musí být známý účel, kterému bude pozemek sloužit, dále termín, kdy bude záměr realizován, a v případě, že ho vlastník nedodrží, tak by mělo mít město právo získat pozemek zpět. Nechceme, aby se stalo, že pan Třešňák areál koupí a nechá ho léta bez povšimnutí,“ má jasno Bačová.

Podle ní je i částka 18,3 milionu za tak velký pozemek určený k podnikatelskému záměru nízká.

Přestože společnost JTH zatím neodhalila své plány, řada lidí už na sociálních sítích spekuluje o tom, že na místě vyroste prodejna řetězce Lidl.

„Podle územního plánu je plocha určena pro občanskou vybavenost a Regulační plán městského centra zde zase neumožňuje vyšší budovy. Vypadá to tedy, že tam bude skutečně nějaké nákupní centrum,“ myslí si i starosta.

„Máme gentlemanskou dohodu, že část parkovacích míst bude sloužit i pro turisty a ne jen pro obchody. To je jedna z věcí, které v Krupce řešíme, protože město v souvislosti s nominací na světový seznam UNESCO navštěvuje stále více turistů a cítíme deficit parkovacích kapacit,“ doplnil Kadlec.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Chceme znovu nastartovat rozvoj Ústí, bez velrybářů, říká Tošovský

Před deseti lety se Pavel Tošovský z politiky stáhl, teď se do ní vrací jako...

Před dvaceti lety byl starostou ústeckých Neštěmic, který mimo jiné rozhodl o stavbě plotu v Matiční ulici, později...

Největším problémem Ústí jsou vyloučené lokality, říká Michaela Vaňková

Členkou ústecké ČSSD je Michaela Vaňková 10 let. Nyní kandiduje na ústeckou...

Vyloučené lokality jsou podle Michaely Vaňkové, jedničky ČSSD pro nadcházející komunální volby v Ústí nad Labem,...

Ústí postihl výpadek proudu, nejely trolejbusy ani vlaky

Ilustrační snímek

Desetitisíce lidí na severu Čech postihl odpoledne blackout. Bez proudu se po 15. hodině ocitlo podle mluvčí skupiny...

Najdete na iDNES.cz