VIDEO: Chovatel krmí supí mládě pomocí maňáska. Pak ho drbe jako samice

  • 2
V ústecké zoo se střídají tři chovatelé při krmení mláděte supa himálajského, jež se tu podařilo uměle odchovat. Potravu mu podávají rukou, na níž si navlékají jako maňáska hadrovou atrapu hlavy supí samice. V roli matky se snaží malému dravci dávat spolu se sousty i potřebný cit.

„Je to takové naše děťátko. Až je mi líto, že si ho nemůžeme pohladit holou rukou,“ svěřuje se inspektor chovu Ivan Dubec. Přímý kontakt by totiž mohl vést k tomu, že by sup začal být na lidi agresivní.

„Proto mládě zná jen naši zahalenou ruku. V zobáku atrapy mám prsty, jimiž mu podávám sousta jako zobákem. Občas jím i zacvakám a podrbu ho na hlavě, to má rádo. Na probírání peří si rychle zvyklo a samo si o ně řekne,“ směje se chovatel.

I při pravidelném vážení musí lidé ze zoo přes mládě hodit přikrývku, aby je nevidělo. „V tom hadru vypadá legračně. Pěkně přibývá na váze, ve středu už mělo 4,6 kilogramu,“ pochvaluje si Dubec.

Malého dravce teď čeká „mateřinka“

Malý sup dostává stravu dvakrát denně. Pochutnává si na myškách v kůži, které má pro lepší vývržek, a také na menších potkanech bez kůže s vysokým obsahem vápníku.

Příští týden se dravý opeřenec na čas přestěhuje do liberecké zoo. „Mají tam něco jako mateřskou školu pro mláďata. V ní se naučí další potřebné věci a pak se k nám zase vrátí,“ přibližuje Dubec.

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem úspěšně odchovala mládě supa himálajského jako první v zemi. Podařilo se jí to v umělém prostředí bez rodičů (psali jsme o tom zde).

Tento druh dravců chová ústecká zoo už 13 let, první pokusy o vyvedení mladých provedla v roce 2007. Supí samice snášela vejce každoročně, ale mládě se vyklubalo až letos.