Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sanace ujíždějících svahů u uhelného lomu je obří tunel, tvrdí kritici

  12:45aktualizováno  12:45
Zabezpečování ujíždějících podkrušnohorských svahů v hnědouhelném lomu ČSA na Mostecku kritizují geologové i odpůrci těžby. Sanace stojí stovky milionů korun, které platí především stát. Kritici pochybují o tom, že má tato investice smysl.

Naposledy se velké množství zeminy sesunulo do hnědouhelného lomu po prudkém tání loni v lednu pod zámkem Jezeří. | foto: Ibra Ibrahimovič

"Pouze se odtěžují utržené části svahů a odvážejí se pryč. Jde o jeden z mnoha tunelů na peníze," nelíbí se projekt místostarostovi Horního Jiřetína Vladimíru Buřtovi.

Sanace svahů

Svahy lomu ČSA se zpevňují mezi Vysokou Pecí a Horním Jiřetínem.

Sanace je rozdělená do tří projektů - dva z nich platí ministerstvo financí z peněz na ekologické škody před privatizací, třetí Czech Coal z finančních rezerv.

Ministerstvo financí na sanaci vyčlenilo 497 500 166 korun bez DPH, následná rekultivace přijde na 43 899 199 korun. Czech Coal zaplatí sto milionů.

Stavební práce na zpevnění svahů potrvají do roku 2014, následné zalesňování skončí v roce 2020.

Podle Petra Kycla z České geologické služby se jinde k podobným stabilizačním pracím přistupuje pouze v případech, kdy jsou ohroženy lidské životy či majetek.

"I přesto byly v březnu 2011 zahájeny práce na sanaci a rekultivaci svahů lomu ČSA. Z určitého pohledu jde pouze o ´kosmetické úpravy´, aby svahy lépe vypadaly," míní geolog, který na stabilitu svahů pod Krušnými horami vypracoval posudek.

Svahy ujíždějí v místech tvořených usazenými horninami. Nad lomem je zámek Jezeří, ten ale stojí na krystalických pevných horninách a jeho stabilitu navíc zajišťuje ochranný pilíř s arboretem se vzácnými stromy. Pokud ho nenaruší těžaři, památka ohrožena není.

Geolog tvrdí, že svahy by se měly ponechat přirozenému vlivu přírody. "Bez zásahu sanačních prací by docházelo zcela jistě k postupnému modelování svahu dalšími mělčími sesuvy, ty by ovšem nepředstavovaly žádné riziko," říká Kycl.

Likvidaci škod měli platit těžaři, tvrdí Greenpeace

Sanaci, na niž ministerstvo financí vyčlenilo bezmála půl miliardy bez DPH, provádí sdružení firem Metrostav, Subterra a Viamont DSP. Vysázení dřevin za 44 milionů provede firma Rekultivace Ústí nad Labem.

"Vlastní sanace musí vyřešit zejména plynulé odvedení srážkové a případné podzemní vody, provede se úprava zemních těles do vhodného sklonu formou výkopů a násypů. Na závěr se provede vysazení dřevin, rostlin a travin, které zajistí stabilitu svahu a návrat k původní přírodě," přiblížil jednotlivé práce oblastní ředitel Metrostavu pro Ústecký kraj Radek Zeman.

Jan Rovenský z ekologického hnutí Greenpeace je přesvědčený o tom, že likvidaci ekologických škod měli zaplatit těžaři, nikoliv stát.

"Podmínky privatizace byly špatně nastavené, Czech Coal slízl smetanu, stát jen podmáslí," uvedl Rovenský.

Ujíždějícími svahy argumentují těžaři i jejich odpůrci

Samotné ujíždějící svahy si berou za argument těžaři i jejich odpůrci, kteří spolu léta bojují o pokračování těžby za územní limity chránící před zbouráním Horní Jiřetín a Černice.

"Jedinou možností, jak zajistit bezpečnost svahů, je utlumení těžby a její postupné ukončení v bezprostřední blízkosti svahů Krušných hor," tvrdí místostarosta Jiřetína Buřt.

Naopak podle Czech Coalu, kterému lom patří, může za sesuvy právě to, že jim limity neumožňují těžit dál. "Utlumováním a následným zastavením těžby skrývky na hranici limitů vzniká nedostatek podsypové zeminy pro standardní báňské řešení. Chybí jí asi 70 milionů metrů krychlových," uvedla mluvčí Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

Ústecký soud zamítl část žaloby proti zastupiteli Hausenblasovi

Martin Hausenblas (vpravo) u ústeckého soudu.

Ústecký okresní soud se bude muset znovu zabývat sporem mezi zastupitelem Martinem Hausenblasem (PRO!Ústí) a někdejším...

Najdete na iDNES.cz