Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sanace ujíždějících svahů u uhelného lomu je obří tunel, tvrdí kritici

  12:45aktualizováno  12:45
Zabezpečování ujíždějících podkrušnohorských svahů v hnědouhelném lomu ČSA na Mostecku kritizují geologové i odpůrci těžby. Sanace stojí stovky milionů korun, které platí především stát. Kritici pochybují o tom, že má tato investice smysl.

Naposledy se velké množství zeminy sesunulo do hnědouhelného lomu po prudkém tání loni v lednu pod zámkem Jezeří. | foto: Ibra Ibrahimovič

"Pouze se odtěžují utržené části svahů a odvážejí se pryč. Jde o jeden z mnoha tunelů na peníze," nelíbí se projekt místostarostovi Horního Jiřetína Vladimíru Buřtovi.

Sanace svahů

Svahy lomu ČSA se zpevňují mezi Vysokou Pecí a Horním Jiřetínem.

Sanace je rozdělená do tří projektů - dva z nich platí ministerstvo financí z peněz na ekologické škody před privatizací, třetí Czech Coal z finančních rezerv.

Ministerstvo financí na sanaci vyčlenilo 497 500 166 korun bez DPH, následná rekultivace přijde na 43 899 199 korun. Czech Coal zaplatí sto milionů.

Stavební práce na zpevnění svahů potrvají do roku 2014, následné zalesňování skončí v roce 2020.

Podle Petra Kycla z České geologické služby se jinde k podobným stabilizačním pracím přistupuje pouze v případech, kdy jsou ohroženy lidské životy či majetek.

"I přesto byly v březnu 2011 zahájeny práce na sanaci a rekultivaci svahů lomu ČSA. Z určitého pohledu jde pouze o ´kosmetické úpravy´, aby svahy lépe vypadaly," míní geolog, který na stabilitu svahů pod Krušnými horami vypracoval posudek.

Svahy ujíždějí v místech tvořených usazenými horninami. Nad lomem je zámek Jezeří, ten ale stojí na krystalických pevných horninách a jeho stabilitu navíc zajišťuje ochranný pilíř s arboretem se vzácnými stromy. Pokud ho nenaruší těžaři, památka ohrožena není.

Geolog tvrdí, že svahy by se měly ponechat přirozenému vlivu přírody. "Bez zásahu sanačních prací by docházelo zcela jistě k postupnému modelování svahu dalšími mělčími sesuvy, ty by ovšem nepředstavovaly žádné riziko," říká Kycl.

Likvidaci škod měli platit těžaři, tvrdí Greenpeace

Sanaci, na niž ministerstvo financí vyčlenilo bezmála půl miliardy bez DPH, provádí sdružení firem Metrostav, Subterra a Viamont DSP. Vysázení dřevin za 44 milionů provede firma Rekultivace Ústí nad Labem.

"Vlastní sanace musí vyřešit zejména plynulé odvedení srážkové a případné podzemní vody, provede se úprava zemních těles do vhodného sklonu formou výkopů a násypů. Na závěr se provede vysazení dřevin, rostlin a travin, které zajistí stabilitu svahu a návrat k původní přírodě," přiblížil jednotlivé práce oblastní ředitel Metrostavu pro Ústecký kraj Radek Zeman.

Jan Rovenský z ekologického hnutí Greenpeace je přesvědčený o tom, že likvidaci ekologických škod měli zaplatit těžaři, nikoliv stát.

"Podmínky privatizace byly špatně nastavené, Czech Coal slízl smetanu, stát jen podmáslí," uvedl Rovenský.

Ujíždějícími svahy argumentují těžaři i jejich odpůrci

Samotné ujíždějící svahy si berou za argument těžaři i jejich odpůrci, kteří spolu léta bojují o pokračování těžby za územní limity chránící před zbouráním Horní Jiřetín a Černice.

"Jedinou možností, jak zajistit bezpečnost svahů, je utlumení těžby a její postupné ukončení v bezprostřední blízkosti svahů Krušných hor," tvrdí místostarosta Jiřetína Buřt.

Naopak podle Czech Coalu, kterému lom patří, může za sesuvy právě to, že jim limity neumožňují těžit dál. "Utlumováním a následným zastavením těžby skrývky na hranici limitů vzniká nedostatek podsypové zeminy pro standardní báňské řešení. Chybí jí asi 70 milionů metrů krychlových," uvedla mluvčí Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová.

Autor:Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Z chomutovského stadionu unikl čpavek, hasiči evakuovali 116 lidí

Zásah hasičů u chomutovské SD Arény, z níž unikal čpavek.

Únik čpavku na zimním stadionu v Chomutově si ráno vyžádal evakuaci 116 obyvatel z blízkosti sportovního a rekreačního...

Novorozeně nalezené v popelnici v Teplicích někdo zabil, ukázala pitva

(Ilustrační snímek)

Novorozence nalezeného ve čtvrtek v popelnici v Teplicích někdo usmrtil. Prokázala to soudní pitva. Kriminalisté nyní...

Police má podezřelého z vraždy novorozence, jehož tělo našli mezi odpadky

(Ilustrační snímek)

Kriminalisté dopadli podezřelého z vraždy novorozeněte, jehož tělíčko ve čtvrtek objevil náhodný nálezce v kontejneru...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRŮMYSLOVÝ INŽENÝR - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz