Firmy marně hledají nové pracovníky, mnohdy snižují i své požadavky

  16:27aktualizováno  16:27
S kritickým nedostatkem pracovníků se potýkají zaměstnavatelé v Ústeckém kraji. Nejvíc chybějí dělníci a technické profese, firmy mnohdy snižují své požadavky.

Unipetrol do svého výrobního závodu v Záluží u Litvínova shání 160 lidí. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Třeba společnost Unipetrol do svého výrobního závodu v Záluží u Litvínova aktuálně shání 160 lidí. Situaci zapříčinila nízká nezaměstnanost, která na severu Čech činila v říjnu 4,3 procenta, v kombinaci se stále rostoucí mzdou. Lidé si tak mohou vybírat, kterou lépe placenou práci si zvolí.

„Hledáme zejména operátory do výroby, techniky nebo skladníky, ale také laboranty, vývojáře a administrativní pracovníky, “ sdělil Pavel Kaidl, mluvčí Unipetrolu.

Podobně je na tom i společnost Severočeské doly. „V současné době nabízíme práci hlavně elektrikářům a také zámečníkům,“ uvedl mluvčí firmy Lukáš Kopecký.

Unipetrolu a řadě dalších firem na severu chybějí i lidé v technických profesích. Ve snaze najít vůbec nějaké kvalifikované zaměstnance dokonce mnoho společností zmírnilo své nároky. Upravují požadavky na dosaženou úroveň vzdělání, získání konkrétní kvalifikace či praxi v oboru. 

„Pro zaměstnavatele je důležitý zájem o danou pozici, ochota učit se novým věcem, spolehlivost, flexibilita a hlavně chuť pracovat,“ přiblížila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Chybějící pracovníky se společnosti snaží hledat i pomocí agentur. „Do nově postavené haly stále sháníme nové zaměstnance, příležitost u nás dostanou i agenturní pracovníci,“ předeslal Vlastislav Burian z klášterecké firmy Toyoda Gosei Czech, která se zabývá výrobou komponentů do automobilů.

Benefity pro nezaměstnané, kteří chtějí pracovat

V kraji je podle říjnových údajů bez práce více než 25,5 tisíce lidí, k dispozici je aktuálně přes 15 tisíc volných míst. Pro nezaměstnané, kteří chtějí pracovat, připravil úřad práce několik benefitů, například příspěvek na dojíždění nebo jednorázový příspěvek na přestěhování se za prací. 

Příspěvek na dojíždění, který je poskytován od dubna 2016, využilo v kraji 876 žadatelů proti 2 296 v kraji Moravskoslezském. Měsíční částka se pohybuje většinou ve výši 1 500 korun, nejčastější vzdálenost každodenního dojíždění za prací je deset až dvacet pět kilometrů.

Zmírnit nebo vyřešit problém s nabíráním nových zaměstnanců, zkouší společnost Koito, která v průmyslové zóně Triangle u Žatce staví novou halu na výrobu světlometů a po jejím dokončení bude jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. Práci by tu mělo najít až 1 800 lidí. 

„Nejvíce se zaměřujeme na školství. Podporujeme mateřské, základní, ale hlavně střední školy, protože i nás trápí nedostatek technických pracovníků. Žáci ze střední zemědělské školy už k nám chodili na praxi a ty nejlepší zaměstnáme,“ poznamenal Jan Novotný z managementu Koito.

Chybějící zaměstnance firmy v kraji nahrazují i jinak, třeba automatizovanou výrobou. Zcela novou plně automatizovanou výrobní linku, jejíž součástí bude i několik robotů, tak staví AGC Automotive Czech z Chudeřic na Teplicku. 

„Výrobu se snažíme co nejvíc automatizovat a využívat nejmodernější technologie. Tyto provozy nevyžadují takové množství zaměstnanců. To je pro další rozvoj firmy klíčové, když na trhu práce nejsou zaměstnanci a zároveň existuje obrovský tlak na růst mezd,“ popsal před časem pro MF DNES Luděk Steklý, generální ředitel sklářské firmy. Chudeřická firma, pro niž pracuje více než 2 400 lidí, však zároveň neustále hledá nové zaměstnance.

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Svah s trhlinami u dálnice D8 skrývá staré sklepy, odhalily sondy

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Svah, jehož část v červnu 2013 zavalila dálnici D8 na Ústecku a kde se nyní objevily nové trhliny, ukrývá v podzemí...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

VIDEO: Chomutovský lob baví až v Kanadě. Junior předvedl originální nájezd

Chomutovská radost po vítězství nad Kometou.

Připomínalo to slavný fotbalový dloubák Antonína Panenky, jen s tím rozdílem, že tentokrát byl aktérem hokejista....

Další z rubriky

Mrtvý měl bodné rány i v obličeji, řekla znalkyně k vraždě v Bitozevsi

Zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel obžalovaní z vraždy u Bitozevsi před ústeckým...

V Ústí nad Labem pokračovalo soudní líčení se dvěma mladíky obžalovanými z brutální vraždy devatenáctiletého muže v...

Postupovali jsme podle zákona, tvrdí celníci obžalovaní z korupce

Zleva celníci Josef Pöschl (vedoucí zásahu), Jaromír Pöpprle (psovod), Karel...

U soudu v Lounech pokračovalo hlavní líčení se čtyřmi celníky. Podle žalobce přijali úplatek 30 tisíc a poradili...

Ralsko není žádný český Černobyl, říká nejmladší starosta

Miloslav Tůma stojí u největší bolístky Ralska: Kyjeváků v Ploužnici. Dnes...

Rozlohou čtvrté největší město v republice má nového starostu. Teprve šestadvacetiletý Miloslav Tůma má v kapse ještě...

Najdete na iDNES.cz