Cvetomir Belčev u ústeckého krajského soudu

Cvetomir Belčev u ústeckého krajského soudu | foto: Martin Adamec, MAFRA

Král kuplířů měl na zahradě ubitou prostitutku, před zásahem utekl

  • 68
Dubí na Teplicku se v 90. letech stalo synonymem prostituce. Velký podíl na tom měl šéf brutálního bulharského gangu Cvetomir Belčev. Když zasáhla policie, našla na zahradě Belčevovy vily zakopané zmrzačené tělo jedné z prostitutek. Trest za její vraždu dostala Belčevova pravá ruka, Emil Dossev.

Belčev si v rodném Bulharsku budoval image úspěšného sportovce, jenž reprezentoval zemi v řeckořímském zápase, a také pověst politika. Založil stranu, za kterou kandidoval na prezidenta. V Česku se mu ale přezdívalo Král kuplířů, ovládal prostituci nejen v Dubí, ale i na Chomutovsku.

„Urostlý, svalnatý, sebevědomý muž. Takový ten direktivní typ, který nemá rád, když mu někdo oponuje a neposlouchá jeho příkazy,“ vzpomíná na něj soudkyně ústeckého krajského soudu Jana Kurešová.

Belčev se na severu Čech objevil zkraje 90. let. Vedl gang, který z Bulharska lákal dívky na práci tanečnic. Po příjezdu jim zabavil pasy a nutil je k prostituci. Jiné kupoval od dalších kuplířů za dva až tři tisíce marek. Ty, které vydělávaly málo, odmítaly poslušnost, nebo se dokonce snažily utéct, Belčevovi podřízení surově mlátili.

„Holky byly trestané za pití alkoholu s klienty nebo když braly drogy. Jiné dostaly trest, když chtěly utéct. Za dívku jsme přece platili a vždycky jsem se jí ptal, jestli chce pracovat. Útěk by pak byl podvod,“ vysvětloval Belčev před soudem.

Aby byly dívky poslušné, měl na starost hlavně někdejší žoldák francouzských cizineckých legií Emil Dossev. Když se vzepřely, bil je, pálil žehličkou i jinak týral.

Dívku bil tak, že jí lezly kosti z těla

Na konci roku 1996 dovlekl do sklepa domu v Dubí jednadvacetiletou dívku. Dozvěděl se, že plánuje útěk z nevěstince. Ve sklepě už předtím několik dívek za neposlušnost „potrestal“, tohle ale bylo jiné. Pouty ji připoutal k trubce, bil ji pěstmi, kopal do ní, šlapal jí na hlavu. Pak ji mlátil tyčí a zkoušel si na ní bojové umění. Tloukl ji tak, že některé kosti pronikly ven z těla.

Kriminální případy 90. let

Skončil, až když se přestala hýbat. Pak ji zabalil do prostěradla, hodil do jámy na zahradě Belčevovy vily, zapálil a zahrabal.

U soudu Dossev vinu odmítal. Tvrdil, že takto vraždil jiný kuplíř s Belčevovým vědomím. „Všechny příkazy chodily od Belčeva. Jedině on rozhodoval, co s holkama bude,“ řekl.

Proti ale stály výpovědi dívek i dalších kuplířů. „Bil je za každou maličkost, za malé výdělky či malou snahu nabízet se klientům. Dělal si, co chtěl. Všichni, kdo pro Belčeva pracovali, měli z Dosseva respekt a holky se ho vyloženě bály,“ popsal jeden z kuplířů.

Jedna z dívek vylíčila i Dossevovy praktiky. „Holky ze své směny mlátil dřevěnou tyčí do hlavy. A veřejně, abychom to všechny viděly. Říkal, že přes záda je bít nesmí, aby byly použitelné v práci,“ vypověděla.

Ubitá dívka patřila také do Dossevovy směny. Z vraždy navíc Dosseva usvědčil další kuplíř, který ho viděl ve sklepě i s mrtvolou.

Před policejní akcí dostali varování a stihli utéct

„Dossev působil jako slušný, mírumilovný člověk, který vyprávěl, jak pomáhá dětem. Jeho chování vůbec nekorespondovalo s tím, co stálo ve spisu, ani s psychologickým posudkem, podle kterého šlo o chladnokrevného, bezcitného člověka,“ vzpomíná dnes na Dosseva soudkyně Kurešová.

Gang řádil až do prosince 1996, kdy policisté provedli akci s názvem Úder. Belčev, Dossev a další ale byli varováni a stihli utéct.

Belčev se ukrýval v Tunisu, Jižní Koreji a Thajsku. V listopadu 1998 dostal v nepřítomnosti deset let. Dva týdny na to ho ale polští policisté zatkli ve Wroclavi a zamířil do věznice v Rýnovicích u Jablonce.

O jeho vlivu svědčí i to, že z vězení dokázal dál řídit obchod s bílým masem. „Jen jsem telefonoval manželce,“ tvrdil tehdy. Podle policistů ale měl během sedmi měsíců desítky, možná stovky hovorů.

Belčev přijel svědčit proti Dossevovi

Belčev se dostal z vězení roku 2004, a protože byl po odpykání trestu vyhoštěn na neurčito, odjel zpět do Bulharska, kde ve městě Russe rozjel další podnik. Sice tvrdil, že jde o diskotéku, později o něm ale mluvil jako o nočním klubu. To když se v roce 2007 na sever Čech vrátil, aby u krajského soudu v Ústí svědčil právě proti Dossevovi.

Dossev dostal ještě v nepřítomnosti 15 let a v roce 2007 ho vypátral Interpol. Skrýval se v bulharském letovisku Burgas. Belčev tvrdil, že právě on pomohl policii s pátráním.

České ministerstvo spravedlnosti pak vyjednalo vydání Dosseva do Česka a bylo to vůbec poprvé, kdy k tomu Bulhaři svolili. Soudkyně Jana Kurešová pak trest potvrdila.

Dossev skončil v českém vězení, stále ale usiloval o převezení do kriminálu v Bulharsku, aby ho rodina mohla navštěvovat. To se mu podařilo letos 8. května.

Po Belčevovi pochází poslední stopa z Německa, kam se přestěhoval i s rodinou a údajně tam prodával auta.