Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Křetínského firma žádá výjimku na stavbu vrtulí v chráněné oblasti

  12:03aktualizováno  12:03
Firma EP Renewables byznysmena Daniela Křetínského požádala o vydání výjimky z ochrany životního prostředí na stavbu 18 větrných elektráren u Moldavy v Krušných horách. Proti stavbě protestují místní lidé i Němci z druhé strany hranice.

Zde by měly vyrůst větrné elektrárny. | foto: Karel PešekMF DNES

"EP Renewables požádala o vydání výjimek v minulých dnech," uvedl mluvčí Energetického a průmyslového holdingu, pod který firma EP Renewables spadá, Daniel Častvaj.

Krajský úřad se už žádostí zabývá. "V současné době je vedeno správní řízení a předpokládaný termín vydání rozhodnutí je do konce srpna," potvrdila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Firma požádala úřad i o udělení dalších dvou souhlasů pro dílčí části projektu, o jejichž vydání by také mohlo být jasno na pomezí srpna a září.

Pokud krajský úřad firmě vyhoví, investor může požádat příslušný stavební úřad o vydání stavebního povolení.

Německé obce u hranice se snaží stavbě zabránit

Elektrárny se mají stavět v cenné lokalitě Natura 2000, která zahrnuje Ptačí oblast Východní Krušné Hory, již musí členské státy Evropské unie podle evropských směrnic chránit. Proti projektu jsou dva saské zemské okresy: Saské Švýcarsko-Východní Krušnohoří a Střední Sasko.

"Výstavba by byla zátěží pro obyvatele, měla by negativní vliv na přírodu a snížila by hodnotu majetku," řekl poslanec Saského zemského sněmu za FDP Holger Zastrow.

Starosta obce Holzhau Werner Sandig pak poslal Evropskému parlamentu petici proti projektu, kterou už poslanci projednali - bez výsledku.

"Na výboru nepadlo rozhodnutí," sdělil výstup z projednávání mluvčí české frakce evropských konzervativců Jan Křelina.

Sdružení z Moldavy se obrátilo na Evropskou komisi

Europoslanci tak nechali věc na českých úřadech. Nicméně Němci současně poslali kvůli výstavbě stížnost Evropské komisi, stejně jako to nyní udělalo občanské sdružení z Moldavy Přátelé zeleného údolí Muldy.

Předchozí investor neuspěl

Pochybnosti kvůli projektu stavby 18 větrných elektráren v Moldavě panují i proto, že na stejném místě Česká inspekce životního prostředí už jednou větrníky zakázala.

Bylo to v roce 2003, přestože tehdejší investor, firma Tošovský s.r.o., měl stavební povolení.

Firma pak nezískala ani výjimky z ochrany životního prostředí, které tehdy udělovalo ministerstvo životního prostředí.

"Výjimku nelze povolit vzhledem k tomu, že lokalita má stěžejní význam pro výskyt tetřívka obecného," uvedl tehdy ministr Libor Ambrozek.

"Chceme, aby komise donutila české úřady dodržovat evropské směrnice o ochraně přírody a aby její kroky vedly k tomu, že se projekt zastaví," uvedla za sdružení Ivana Ježková.

Komise sama nic zakázat nemůže. Má právo se jen v případě pochybností dotázat českých úřadů na průběh celého schvalovacího procesu či vyzvat Česko k dodržování zákona.

V extrémním případě při zjištění porušení legislativy může komise zahájit určitý sankční proces proti Česku, ale tato varianta není pravděpodobná. Pokud přitom stavební úřad vybudování elektráren povolí, německá strana je připravená bránit se u soudu.

Firma má souhlas ministerstva životního prostředí

Firma má zatím k dispozici souhlasné stanovisko od ministerstva životního prostředí v rámci procesu EIA, jenž posuzuje vliv projektu na životní prostředí. Díky tomu investor mohl požádat krajský úřad o zmíněné výjimky.

Ministerstvo přitom nastavilo pro firmu na 120 podmínek, jež musí pří výstavbě splnit. Investor tak například bude muset nadměrné díly pro stavbu větrníků dopravovat na místo vrtulníkem a nesmí kácet lesy v okolí přístupových silnic.

Křetínského firma už opakovaně ujišťovala, že stavba přírodu nepoškodí.

"Budeme velice šetrní k přírodě. Dopad na krajinný ráz není tak zásadní," uvedl už dříve místopředseda představenstva EP Renewables František Čupr.

Větrníky v Moldavě mají být vysoké od 154 do 186 metrů a za rok vyrobí 156 tisíc megawatthodin elektrické energie.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz