Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obyvatelé Moldavy odmítají větrníky, přestože Křetínský poslal miliony

  11:52aktualizováno  11:52
Firma EP Renewables, která patří miliardáři Danielu Křetínskému, chce na Moldavě v Krušných horách postavit osmnáct větrných elektráren. Větrný park má mnoho odpůrců, kteří se s představiteli firmy střetli na veřejném slyšení v rámci procesu EIA, v němž se posuzuje vliv elektráren na životní prostředí.

Na veřejné projednávání záměru firmy EP Renewables postavit na Moldavě 18 větrných elektráren přišlo asi padesát lidí. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Odpůrcům elektráren vadí, že obří vrtule zasáhnou do vzhledu krajiny, životního prostředí několika chráněných živočichů a klidnou oblast Krušných hor zatíží hlukem.

Vrtule na Moldavě

Firma EP Renewables chce na Moldavě postavit osmnáct větrných elektráren.

Větrníky mají být vysoké zhruba 170 metrů, elektrárny mají za rok vyrobit 156 tisíc megawatthodin elektrické energie.

Firma, které šéfuje výrazná postava českého byznysu Daniel Křetínský, patří do skupiny EPH. Ta se stává na trhu s energiemi jedním z nejvlivnějších hráčů v Česku.

"Bude to mít velký dopad na lidi na Moldavě i na Němce. Nikdo nechce mít větrák šest set metrů od obytného domu," uvedla Ivana Ježková ze sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy.

Elektrárny mají vyrůst v chráněných lokalitách Natura 2000 a Ptačí oblast Východní Krušné hory. "Elektrárny zásadně naruší celistvost celé oblasti," říká profesor Vladimír Bejček z České zemědělské univerzity, který se na stanovení ochranných norem v ptačí oblasti podílel.

Spolu s nimi využilo poslední možnost vyjádřit se k plánované stavbě na padesát lidí. Šéf firmy Daniel Křetínský, který patří mezi nejvýraznější postavy českého byznysu, na veřejné jednání nepřišel. Přítomní zástupci firmy se místní snažili uklidnit.

"Jsou tam chráněné živočišné druhy, u kterých budeme muset požádat o výjimky z jejich ochrany, abychom mohli stavět. A v rámci vypořádání výjimek se budeme muset některých kroků vyvarovat. Budeme velice šetrní k přírodě. Hlavně chci zdůraznit, že ty elektrárny jsou dočasnou stavbou, jejich životnost je 25 let. A splníme náš závazek, že ty stavby budou po jejich životnosti odstraněny," řekl František Čupr z vedení firmy EP Renewables.

Firma tvrdí, že dopad na ráz krajiny nebude zásadní

Čupr tvrdí, že dopad vrtulí na krajinný ráz nebude zásadní, protože vybrané místo se nachází v dolíku pod horizontem. Po postavení elektráren chce firma změřit jejich hlučnost a v případě, že hlukové emise budou nadlimitní, omezí v noci jejich výkon.

"Z hlediska krajinného rázu je vliv elektráren určující, ale z hlediska negativity jen mírně až středně negativní," prohlásila Pavla Žídková, která pro EP Renewables zpracovala k projektu dokumentaci.

Podle odpůrců staveb dokumenty k projektu dostatečně nezvážily všechna rizika elektráren a možnosti, jak jim předejít.

"Snažili jsme se postupovat naprosto férově," odrážel výtky Josef Tomášek, který z pověření ministerstva životního prostředí psal k projektu posudek.

Na veřejné projednávání přišly i zhruba dvě desítky Němců z příhraničních obcí, kteří větrné giganty u hranic nechtějí. "Myslíme si, že to je brutální zásah do krajiny Krušných hor," prohlásil předseda sdružení Gegenwind Michael Eilenberger z příhraniční obce Holzhau.

Moldava od firmy dostala přes čtyři miliony korun

Na jednání ale od místních zazněly i hlasy na podporu výstavby elektráren. "EP Renewables za stavbu nabídla poměrně velké peníze do rozpočtu obce, proto bych chtěl požádat ministerstvo, aby nečinilo překážky tomuto záměru," řekl v rozporu s názorem části obyvatel místostarosta Moldavy Tomáš Tvrdík.

Firma totiž s obcí uzavřela smlouvu, díky níž dostala Moldava 4,225 milionu korun. Z toho 225 tisíc využila na tvorbu územního plánu.

"Považuju to za naprosto etickou záležitost, která je ve světě běžná. Obec čeká, že z toho bude mít určitý příjem, protože to je součást jejího katastrálního území. A jedná se o nevratnou zálohu," poznamenal k tomu Čupr.

Odpůrci stavby ale finanční argument neberou. "Peníze jsou asi důležité, ale není to jediná věc na světě. Potřebujeme také mít zdravé děti, potřebujeme se dobře vyspat a potřebujeme se také mít kam projít. Navíc si myslím, že obec si může sehnat peníze i jinak a že nepotřebujeme peníze pana Čupra," říká Ivana Ježková, která by měla elektrárny nedaleko od domu.

Projektu se naopak zastal Karel Hlaváček z Mostu. "Elektrárny přitáhnou turisty, kteří se na ně budou chtít podívat," prohlásil Hlaváček s tím, že po výstavbě podobných elektráren nedaleko nádrže Lipna turistický ruch v oblasti vzrostl.

Ministerstvo rozhodne do 6. března

Ministerstvo životního prostředí nyní bude rozhodovat, zda projekt v rámci procesu EIA schválí, jak doporučil autor posudku. Pokud ministerstvo vydá kladné stanovisko, EP Renewables může zažádat o stavební povolení. "Ministerstvo vydá stanovisko do 6. března," zmínila Jana Piekníková, která projednávání moderovala.

Podivila se však nad tím, že navzdory silné účasti odpůrců projektu z Německa ministerstvo dosud neobdrželo oficiální námitky od německých úřadů, přestože už proti větrníkům neformálně protestovala města Freiberg a Pirna. Piekníková ale podotkla, že přestože lhůta pro podání oficiálních námitek uplynula ve středu, resort na oficiální vyjádření Němců ještě počká.

"Nezazněla tu žádná námitka, která by mě překvapila," poznamenal po jednání František Čupr z EP Renewables.

Odpůrce elektráren naopak argumenty investora a autorů dokumentace a posudku rozladily. "Ta argumentace je poplatná celému záměru," uvedl Michael Eilenberger. Profesor Bejček dokonce podotkl, že dá podnět, aby autoři dokumentace a posudku přišli o licenci.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz