Zakázka se losovala v roce 2011, tehdy to zákon umožňoval.

Zakázka se losovala v roce 2011, tehdy to zákon umožňoval. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Krásná Lípa pokutu za zakázku zatím platit nemusí, o sankci nevěděla

  • 0
Sankci 150 tisíc korun za výběr zhotovitele na opravu kanalizace zatím Krásná Lípa uhradit nemusí. Ukázalo se totiž, že při jejím oznámení antimonopolní úřad pochybil. Město se nyní může proti pokutě odvolat až do 29. prosince.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl o uložení pokuty 150 tisíc za tři roky starý a údajně netransparentně provedený výběr dodavatele kanalizace minulý měsíc. Uplynulý pátek pak prohlásil, že pokuta je pravomocná, protože se město proti ní neodvolalo. Jenže se ukázalo, že o ní radnice nevěděla.

Úřad totiž zjistil, že v září 2011 rozhodnutí o zahájení správního řízení zaslal městu, nikoli jeho právnímu zástupci. Advokát se tak neodvolal a pokuta nabyla právní moci. „Vzhledem k tomuto nedopatření bude příslušné rozhodnutí opakovaně zasláno. Prosincové sdělení o oznámení nabytí právní moci pokuty tímto považujte za bezpředmětné,“ napsala radnici Hana Odehnalová z oddělení veřejných zakázek antimonopolního úřadu.

„Ani v září jsme do datové schránky žádné rozhodnutí nedostali. Celé je to ukázka chaosu ve státní správě a cítíme se tím poškozeni,“ řekl senátor a místostarosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart. Nyní má město na odvolání čas do 29. prosince.

Krásná Lípa se proti pokutě odvolá

Podle antimonopolního úřadu radnice v Krásné Lípě postupovala při zadání zakázky netransparentně. Pražská společnost Průmstav před zahájením losování požadovala přidělení nových čísel zájemcům o zakázku.

Kanalizace v Krásné Lípě

Připravovat stavbu kanalizace město začalo již v roce 2005, stavět se začalo v roce 2012 a právě nyní se dokončuje. Zkolaudovat ji ale radnice nemůže, protože nemá jejího provozovatele.
Do otevřeného výběrového řízení se přihlásil pouze jediný zájemce a Státní fond životního prostředí proto soutěž zrušil.
„Musíme ji teď vyhlásit znovu. Přihlásil se jeden zájemce, protože provozovatelů kanalizace opravdu mnoho není,“ řekl starosta.

Zadavatel zakázky to firmě neumožnil. Odmítl také kontrolu losovacího zařízení. Zakázku nakonec získalo Sdružení SaM, ve kterém byly firmy SaM silnice a mosty Děčín a Energie - stavební a báňská a.s. Cena zakázky se vyšplhala na více než 100 milionů korun.

„Samozřejmě, že se odvoláme. Losování pro nás dělala specializovaná firma s certifikátem a my jsme u něj ani nebyli. Navíc k losování dodavatele jsme byli dotlačeni kvůli tlaku na rychlost výběru dodavatele. A u všeho byl úředník ze Státního fondu životního prostředí,“ zlobil se Zbyněk Linhart.

Proti tomuto postupu podle něj navíc jeden z účastníků podal námitku k Antimonopolnímu úřad už v roce 2011.

„Úřad tehdy rok vyšetřoval a pak vše zastavil. Teď se jim to po letech nezdá. Nevím, co si o tom myslet, moc tomu nerozumím,“ řekl Linhart. Starostovi se také nelíbí, že o pravomocném rozhodnutí se dověděla média dřív než on. Hodlá si kvůli tomu stěžovat řediteli ÚOHS.