Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Krajský úřad odmítl odvolat tajemnici, která studovala za peníze Mostu

  • 9
Tajemnice mosteckého magistrátu Jaroslava Boudová zůstane ve funkci přesto, že své studium MBA včetně cestovného platila z městské kasy. Rada města kvůli tomu požádala o její odvolání, ředitel Krajského úřadu Ústeckého kraje Milan Zemaník ji však vyhodit odmítl.

"Ředitel krajského úřadu neshledal důvody uvedené v žádosti jako dostatečné pro odvolání," uvedla mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

Rada města ale na svém požadavku trvá. "V současné době připravujeme odvolání na ministerstvo vnitra. Do konce prázdnin bychom mohli znát výsledek," sdělila náměstkyně primátora Mostu Hana Jeníčková.

Tajemnice Jaroslava Boudová odmítá celou věc komentovat. "Nebudu se vyjadřovat prostřednictvím médií," řekla pouze.

Město Most stálo studium Boudové jen na školném 180 tisíc korun. Podle interních předpisů magistrátu se přitom mohou úředníci jen krátkodobě účastnit seminářů nebo jednotlivých školení, za které město platí. Na studium na vyšších odborných školách úřad poskytuje pouze placené volno.

"Žádný program neumožňuje proplácení školného. Mezi studenty vysoké školy paní Boudová není uvedena," podotkl náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín.

Studium prověřuje policie

Rada města na Boudovou podala již v dubnu trestní oznámení za porušení povinnosti o správě cizího majetku (o oznámení zde).

Stejně jako Boudové město zaplatilo studium MBA i bývalému primátoru Vlastimilu Vozkovi, kterého za to už zastupitelstvo odvolalo z funkce, i když peníze za studium vrátil (o odvolání Vozky zde). Na Vozku zase podal trestní oznámení zastupitel Michal Tomko.

Mosteckou kauzu MBA vyšetřuje kvůli vyloučení podjatosti policejní oddělení v Lounech. "Zatím se celá záležitost s oběma Mostečany ještě prošetřuje a v současnosti není nic nového," uvedla mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová.

Ředitel vzdělávacího institutu CEMI Štěpán Mika podotýká, že vzdělávání z veřejných peněz je problematické, protože jde o trvalou hodnotu, která studentům zůstane i poté, co funkci opustí, a dále zvyšuje jejich cenu na trhu práce.

"Osobně se domnívám, že by bylo morálně správné, aby si veřejní činitelé studium MBA hradili sami nebo se na něm alespoň z podstatné části finančně podíleli. Jistě by jim to umožnily i jejich příjmy, běžně lze navíc úhradu školného rozložit i do několika splátek," říká Mika.