Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krajský radní si kvůli zmatkům v dopravě vzal dovolenou a řídí autobus

  11:37aktualizováno  11:37
Radní pro dopravu Ústeckého kraje Jaroslav Komínek z KSČM vyměnil na dva dny kancelář za kabinu autobusu. Jako řidič běžné linky vyrazil zkontrolovat, zda už skončil chaos v dopravě, který Ústecký kraj zažíval začátkem roku. Zmatky a zpoždění sice přetrvávají, situace se už ale zklidňuje.

Ve čtvrtek Komínek vyrazil zeleným „krajským“ autobusem z Jílového přes Děčín do Janova. Řízení autobusu je prý jeho koníčkem. Má řidičský, profesní i zdravotní průkaz, jako radní si vzal na čtvrtek a pátek dovolenou a uzavřel s dopravcem dohodu o práci a pojištění odpovědnosti za případnou škodu.

„Dnes už jedu počtvrté a zpoždění jsem měl jen v ranní špičce, když jsem pět minut musel čekat na jiný spoj,“ líčil za volantem. Proto doporučí, aby řidiči měli na panelech před sebou údaje o zpoždění svých kolegů, aby věděli, zda na ně mají čekat nebo jet. „Neměl by v tom být problém, je to věcí softwaru,“ říkal Komínek.

Fotogalerie

To už ale k němu kvačila nasupená cestující. „Co je? Já jsem zvonila a vy jste neotevřel,“ vyčinila mu, že nezastavil, jak si přála. Další muž se přidal se svou zkušeností. „Minule jsem čekal na autobus tři čtvrtě hodiny,“ zlobil se.

Taková zpoždění by už podle Komínka nastat neměla. „Teď máme dokonce 15 sekund k dobru,“ řekl, když se podíval na displej.

Hlavní potíž, která Komínkův autobus zdržovala, byly asi šestisekundové intervaly, jež odbavovací systém potřeboval na načtení čipové karty. „Když vám přijde deset lidí, už jen tohle trvá minutu. Intervaly by se daly zkrátit, i to je věc softwaru,“ zauvažoval Komínek.

„Nejhorší je, že na zastávkách chybí jízdní řády,“ postěžovala si další z cestujících. To se potvrdilo při zpáteční cestě z Děčína do Jílového. Na zastávce u děčínského hlavního nádraží sice byl jízdní řád, ale odtud nejel autobus. Na té, na kterou autobus přijel, naopak jízdní řád chyběl.

Nejvíc se změny dotkly lidí v Teplicích

Změny v dopravě začaly v Ústeckém kraji 1. ledna. Oproti loňskému roku je jiné téměř vše - trasy, autobusy, tarify, ceny, odbavovací systém, dosavadní čipové karty přestaly fungovat a místo nich musí mít lidé nové.

Na meziměstských linkách jezdí nové zelené „krajské“ autobusy. Teplice, jako první město v kraji, se navíc připojilo do nového systému a změny platí i v jeho MHD.

Kvůli novým kartám se před kanceláří dopravce v Teplicích stály až padesát metrů dlouhé fronty, autobusy měly zpoždění i tři čtvrtě hodiny, některé nepřijely vůbec. Řidiči neznali tarify, ani trasy. Do toho třicet řidičů v Teplicích dalo výpověď nebo šlo na nemocenskou. Časové kupony se zlevnily, jiné jízdné podražilo, senioři a držitelé ZTP karet přišli o výhody.

Dopravce i krajští úředníci dostávali desítky stížností denně. Tak to bylo ještě minulý týden.

Kraj od března některé jízdní řády upraví

Nyní se už fronty i zpoždění se zkrátily, stížností ubylo. „Od soboty jsem nedostal žádnou,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček. Dopravce v Teplicích najal další řidiče, některé i ze Slovenska.

Několik obcí a škol ale dál upozorňuje, že žáci nestíhají začátek vyučování. Kraj proto nejpozději od 1. března upraví jízdní řády.

Podle vedoucího krajského oddělení dopravní obslužnosti Jakuba Jeřábka je problém i v tom, že velká část dětí nevyužívá levnější časové jízdenky, ale každý den platí za jízdu v hotovosti.

„Kdyby si všech 50 dětí ve školním autobuse pořídilo časovou jízdenku, tak se jízda takového spoje zrychlí o osm až devět minut,“ řekl.

Letos se do systému zapojí také České dráhy, v budoucnu pak i další města tak, aby lidé mohli na jednu jízdenku cestovat po celém kraji.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Najdete na iDNES.cz