Severočeský policejní ředitel Tomáš Landsfeld

Severočeský policejní ředitel Tomáš Landsfeld | foto: Karel Pešek, MAFRA

Volejte nás, má to smysl, vzkázal na Šluknovsko krajský policejní šéf

  • 5
Severočeský policejní ředitel Tomáš Landsfeld říká, že chápe frustraci lidí ze Šluknovského výběžku, kteří si stěžují na vyšší kriminalitu a problémové přistěhovalce. Zároveň ale upozorňuje, že policie může konat, jen pokud jí lidé pomohou. "Musíme spolu víc mluvit a věřit si," říká.

Starostové ze Šluknovska si stěžují, že po propuknutí nepokojů pomohly speciální pořádkové jednotky, ty se ale stáhly a nespokojenost místních opět sílí...
Jejich pocit je oprávněný, protože takové nasazení policistů, které bylo před třemi roky, už nevidí. Ale je to logické, tehdy to byla mimořádná, vyhrocená situace a na Šluknovsko jezdily posily z Prahy i Ostravy. Ale je třeba říct, že nedošlo ke snížení počtu policistů a naše data říkají, že poslední tři roky tam kriminalita klesá.

Šluknovsko se opět ozývá

Když před třemi roky zmítaly Šluknovskem sociální nepokoje, vedení policie se rozhodlo, že zřídí speciální pořádkovou jednotku, která v neklidném regionu zajistí bezpečí. Jenže nyní nespokojenost místních lidí opět sílí.

"Po propuknutí nepokojů pomohly speciální pořádkové jednotky, jejichž příslušníci vystupovali důrazně a sebevědomě, zjednali tu pořádek a vrátili policii autoritu. Systematické posílení policie se však nekonalo," napsali nedávno nespokojení starostové vládě.

Speciální pořádková jednotka se totiž později přestěhovala do Ústí, odkud je to na Šluknovsko daleko. "Přínos pro bezpečnostní situaci je mizivý. Policistů v ulicích je stále málo," dodávají starostové.

V pondělí se na Šluknovsko vydali ministři vnitra, práce a sociálních věcí a pro lidská práva. Slíbili starostům například centrální registr přestupků, tvrdší postihy recidivistů, boj s narkobarony nebo změnu vyplácení příspěvků na bydlení (reportáž zde).

Starostové však namítají, že statistiky deformuje skutečnost, že velká část skutků není policii už ani nahlašovaná.
Já na to vždycky říkám, že míra rezignace lidí je stejná dvacet let.

Nemůže se kriminalita zvyšovat?
Myslím, že ne. Je to jen pocit. Teď, když se tam objevují sociálně nepřizpůsobiví lidé, kteří tam nemají dlouhodobě co dělat, tak frustrace a stres způsobí to, že to lidé takhle cítí. Já jim to věřím. Ale vždycky lidem říkám, a říkal jsem to teď i starostům na Šluknovsku, tak nám volejte, že tam k něčemu došlo, ať my máme ta data, o která se můžeme opřít, když třeba žádáme, že tam potřebujeme další policisty. Když někomu řeknu, a teď mě neberte za slovo, že v té lokalitě je za rok 150 trestných činů, tak budou v Ústí či Mostě říkat: Podívejte se, kolik jich máme my. Nemůžu vyjít starostům na Šluknovsku vstříc, když oni řeknou, že chtějí dvacet policistů každý večer. To bych poškodil zbytek kraje.

Přesto ministr vnitra Milan Chovanec říká, že problémy Šluknovský výběžek má. Hlavně s drogami.
Ano, to je pravda, a řekl, že to je oblast, ve které musíme přidat.

A dodal, že policie zatím chytá jen "malé ryby". Co tedy uděláte, abyste chytili ty velké?
Policejní prezidium připravuje koncepci, která propojí práci lidí na kraji s centrálou a vytvoří sytém, jak propojovat informace nejen z policie, ale třeba i ze zpravodajských služeb, abychom se dostali ke špičkám v obchodování s drogami. My k tomu přispějeme tím, že budeme přesně vědět, jak ti pěšáci (dealeři, vařiči drog, pozn. red.) pracují a budeme rychle reagovat. A to umíme. V Krásné Lípě jsme odhalili obrovskou varnu drog.

Máte radu pro lidi na Šluknovsku, aby se cítili bezpečněji?
Více spolu mluvit a věřit si. Neříkat, že nebudu volat na policii, protože ta ani nepřijede, ale zavolat, zkusit to. Když uvidí někoho cizího, nevolat starostce, ale nám a my to prověříme. Takhle vybudujeme vzájemnou důvěru. Na to nemusíme mít 200 policistů. Ti, kteří tam jsou, na to stačí.