Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MF DNES

Krajská zdravotní zrušila kvůli chybě konkurz na nákup dvou přístrojů

  • 0
Krajská zdravotní, která spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, zrušila konkurz na nákup dvou drtičů ledvinových kamenů. Do výběrového řízení za téměř 30 milionů korun se přihlásily dvě firmy, jenže jedna byla dceřinou společností druhé. Nabídky předložily téměř stejné.

Konkurz vyhrála firma Hospimed, která nabídla, že speciální přístroje dodá za 28,5 milionů korun. Krajská zdravotní ale tendr vypíše znovu.

„Toto rozhodnutí bylo výsledkem procesních činností veřejné zakázky, kdy zadavatel v rámci následné kontroly podmínek posoudil požadované technické kvalifikační předpoklady,“ zdůvodnil obecně zrušení zakázky ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

Impuls ke zrušení zakázky vzešel od předsedy představenstva Krajské zdravotní Jiřího Nováka. „Celé jsme to přehodnotili a došli jsme k závěru, že bude lepší, když výběrové řízení vypíšeme znovu,“ sdělil Novák.

Důvodem ke zrušení výběrového řízení je, že vedení Krajské zdravotní v jeho zadání objevilo chyby. „Kdybychom nedostatky v podmínkách zakázky neobjevili, tak bychom to nezrušili,“ řekl Novák.

Krajská zdravotní po vyhlášení vítěze usoudila, že byly špatně nastavené technické kvalifikační předpoklady pro uchazeče. Splňoval je totiž pouze jeden dodavatel, kterým byla firma Hospimed, respektive její dceřiné subjekty.

Přihlášení zájemci neměli důvod nabídnout nízkou cenu

„Vadné jednání bylo shledáno u pracovníka společnosti, který stanovil předpokládanou hodnotu zakázky odvozením ze součtu cen dvou přístrojů, kdy 60 procent mělo být odvozeno z hodnoty jednoho přístroje,“ přiblížil pochybení mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

O zakázku tak reálná soutěž neproběhla, protože se do ní přihlásila firma Hospimed a její dceřiná společnost Medisap. Účast dvou takto spřízněných subjektů prakticky vylučuje, aby se usilovalo o podání výhodnější nabídky.

„Pochybnosti jsou na místě, protože obě společnosti hájí stejný zájem, svůj co nejvyšší zisk,“ míní právník Petr Leyer z organizace Transparency International, která mapuje veřejnou správu.

Medisap byl připravený oba drtiče ledvinových kamenů (litotryptory) dodat za 28,7 milionů korun a vítězný Hospimed za 28,5 milionů korun. „Kdyby se tam účastnila třetí, nezávislá společnost, tak její nabídka může být jiná a pro subjekt zadavatele daleko výhodnější,“ upozornil právník Leyer.

Ačkoliv je takový postup proti duchu zákona o zadávání veřejných zakázek, jímž má být skutečná soutěž o nejvýhodnější nabídku pro zadavatele, s jeho literou v rozporu není. Podle zákona stačí, že se tendru účastní dvě různé právnické osoby, což se v tomto případě stalo.

Zaměstnanec zodpovědný za chybu už ve firmě není

„Když se mě zeptáte, jestli mi to vadí, tak vám řeknu, že mi to vadilo. Ale fakt je, že zákon tohle umožňuje,“ komentoval účast dvou spřízněných firem v tendru šéf představenstva Novák.

Zaměstnanec zodpovědný za zmíněné pochybení už v Krajské zdravotní nepracuje. Podmínky nového tendru mají vést k tomu, aby soutěž umožnila účast více uchazečů a aby konečná cena byla nižší. „To chceme vždycky, určitě by to měl být cíl,“ podotkl Novák.

Dva poptávané litotryptory zamíří do nemocnice v Ústí nad Labem a v Mostě, novou zakázku firma vyhlásí a zadá v průběhu příštích měsíců. Zakázka je z 85 procent financována z evropských dotací.