Krajská zdravotní musí vrátit stovky milionů korun z Evropské Unie kvůli chybě ve výběrovém řízení na zdravotnické přístoje. (Ilustrační snímek)

Krajská zdravotní musí vrátit stovky milionů korun z Evropské Unie kvůli chybě ve výběrovém řízení na zdravotnické přístoje. (Ilustrační snímek) | foto: SXC.hu

Úřad nakázal Krajské zdravotní vrátit 352 milionů kvůli chybě v tendru

  • 6
Závratných 352 milionů musí zaplatit Krajská zdravotní kvůli chybě ve výběrovém řízení na nákup rentgenů a další zdravotnické techniky do pěti největších nemocnic na severu Čech. V úterý to nařídil dotační úřad. Krajská zdravotní se chce prostřednictvím právníků bránit. Zatím není jasné, jaký dopad bude mít celá věc na pacienty.

Společnost Krajská zdravotní (KZ) podala v září 2008 žádost o 352 239 074 korun na doplnění zdravotnických přístrojů, zařízení a techniky. Konkrétně šlo o postele, odsávačky, defibrilátory, operační stoly, počítače či rentgeny. Peníze putovaly do pěti nemocnic, které KZ sdružuje, tedy do nemocnic v Ústí, Teplicích, Děčíně, Mostě a Chomutově.

Dotaci dostala KZ, výše ale byla pro jednotlivá zařízení různá - například chomutovská nemocnice dostala 36 milionů. "Dnes odešleme platební výměry," oznámil v úterý ráno Pavel Markvart, ředitel Úřadu Regionální rady Severozápad, jež rozděluje v Ústeckém kraji evropské miliardy.

"Krajská zdravotní porušila zákon o veřejných zakázkách. Konkrétně šlo o to, že udělala v zadání výběrového řízení změnu a podle zákona kvůli tomu měla prodloužit termín pro podání nabídek uchazečů. To ale neudělala," popsal Markvart.

Zákon neukládá, o jakou lhůtu se má při změně v zadání soutěže prodloužit termín na podávání nabídek. To záleží na rozhodnutí toho, kdo tendr vyhlašuje. "Mohl to být třeba jen jediný den," řekl Markvart. "Myslím, že jeden den navíc by ani neměl vliv na výsledek výběrového řízení. Je to tvrdé opatření, ale zákon nám neumožňuje postupovat jinak. Musíme žádat zpět celou dotaci," doplnil.

Zakázka byla kritizovaná i kvůli předraženým strojům

Zatím není jasné, jaký dopad bude mít opatření na pacienty. Krajská zdravotní se chce právně bránit, na odvolání bude mít nyní 30 dnů. "KZ odmítá pochybení v řádně realizovaných a proplacených projektech, nevidí důvody a nesouhlasí s krácením evropských dotací," řekl mluvčí KZ Jiří Vondra.

Zakázka na nákup zdravotnické techniky za 417 milionů korun byla kritizovaná už dříve kvůli údajnému předražení přístrojů. I to KZ odmítala s tím, že nelze porovnávat jeden přístroj s jiným. Zakázku se znepokojením komentovala i Evropská komise a antimonopolní úřad za ni udělil pokutu 700 tisíc korun. O předražení mluvilo i ministerstvo financí.

"Výdaje ve výši 95,8 milionu nebyly vynaloženy v souladu se zásadou řádného finančního řízení," uvedl v květnu náměstek ministra financí Jan Gregor. Resort navrhl vrátit 176 milionů - kromě zmíněných 96 milionů ještě dalších 80 jako penále. Výbor Regionální rady Severozápad před měsícem souhlasil.

Trestat ale může jen dotační úřad, který to udělal v úterý. Jeho bývalý úředník Leo Steiner navíc podal trestní oznámení na výbor regionální rady, který podle něj rozhodoval o projektech ještě předtím, než vypsal výzvu k podávání žádostí.