Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krajská zdravotní má třetí pokutu za zakázky pro firmy z Rathovy kauzy

  13:06aktualizováno  13:06
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil už třetí pokutu Krajské zdravotní, která spravuje pět největších nemocnic na severu Čech. Tentokrát ji potrestal půlmilionovou sankcí za tendr z července 2011 na nákup CT, mamografu a plicního ventilátoru pro chomutovskou a mosteckou nemocnici. Firma se proti pokutě odvolá.
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají pod společnost Krajská zdravotní. | foto: Karel PešekMF DNES

"Zadavatel porušil zákon o veřejných zakázkách, když nedodržel zásadu zákazu diskriminace," stojí v rozhodnutí antimonopolního úřadu.

Krajská zdravotní totiž poptávala všechny přístroje najednou, což vyřadilo zájemce, kteří měli v portfoliu pouze jeden či dva. "Neexistovaly objektivní důvody, na základě kterých bylo nutné nakupovat všechny přístroje dohromady," píše se ve verdiktu úřadu.

Podle něj Krajská zdravotní znemožnila, aby se do tendru přihlásilo více uchazečů, což "podstatně ovlivnilo výběr nejvhodnější nabídky".

"Krajská zdravotní nesouhlasí s udělením pokuty a v zákonné lhůtě podá rozklad k předsedovi antimonopolního úřadu. Teprve v případě, že bychom neuspěli s dovoláním u předsedy úřadu, budeme pokračovat standardní soudní cestou," reagoval na rozhodnutí ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichlet.

Vítězové figurují i ve sporné zakázce za 400 milionů

Krajská zdravotní nejdřív vyhlásila zakázky na každý přístroj zvlášť. Tehdy poptávala jen CT a mamograf. Jenže tehdejší šéf představenstva Petr Benda tendry zrušil, protože podle něj byly předražené.

Vedení Krajské zdravotní poté poptávku obnovilo a oba přístroje spojilo do jedné zakázky, do které přidalo ještě dětský plicní ventilátor.

Tuto hromadnou zakázku za skoro 38 milionů získala firma Hospimed, druhým a posledním uchazečem byla společnost Puro-klima.

Právě tyto dvě firmy získaly i pohádkový tendr na nákup přístrojů za zhruba 400 milionů korun, který od září 2010 vyšetřuje protikorupční policie. Dotační úřad Severozápad kvůli chybám v této zakázce rozhodl Krajské zdravotní odebrat dotace ve výši téměř 360 milionů korun. Antimonopolní úřad za ni dal Krajské zdravotní pokutu 700 tisíc korun.

Další pokutu, 200 tisíc korun, dostala Krajská zdravotní za padesátimilionovou zakázku na šicí materiály, kterou vyhrála firma B. Braun Medical (o předchozích pokutách zde).

Rath pro firmy podle spisu ovlivňoval zakázky

Obě předchozí pokuty ještě prověřuje Nejvyšší správní soud, na který se Krajská zdravotní obrátila, když antimonopolní úřad zamítl její odvolání.

Všechny tři firmy, Hospimed, Puro-klima a B. Braun Medical, figurují také v jedné z korupčních kauz poslance Davida Ratha. Ten podle policejního obvinění za devítimilionový úplatek ovlivňoval v jejich prospěch zakázky na vybavení středočeských nemocnic (o této Rathově kauze zde).

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Mariánský most jednou může být delší, zavrtá se tunelem do skály

Mariánský most v Ústí nad Labem.

Mariánský most v Ústí nad Labem v budoucnu asi změní svůj vzhled. Radnice totiž hledá nejlepší řešení dopravy ve městě...

Expozice přibližuje lidi, kteří tisíc let „spali“ ve stínu Radobýlu

Magdalena Emma Prontekerová u jedné z koster vystavených v chomutovském muzeu

Kosterní pozůstatky dokážou příběhy lidí vyprávět i stovky let po jejich pohřbení. Dokládá to výstava s názvem Smrtí to...

Kraj znovu posoudí výstavbu obřích hal u Rtyně, které loni odmítl

Stavba Technologického parku v holešovské průmyslové zóně.

Výstavba sedmi železobetonových hal poblíž obcí Rtyně nad Bílinou a Modlany u silnice R63 z Teplic k dálnici D8 je opět...

Najdete na iDNES.cz