Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krajská zdravotní bude muset vrátit státu peníze za podezřelé nákupy

  16:24aktualizováno  16:24
Společnost Krajská zdravotní, která sdružuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, čeká na rozhodnutí Regionální rady Severozápad ohledně vrácení dotace 417 milionů za předražené nákupy přístrojů. Výbor rady však téměř jistě vrácení peněz odsouhlasí, jinak hrozí, že úřad Evropská unie zruší.
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají pod společnost Krajská zdravotní.

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají pod společnost Krajská zdravotní. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Krajská zdravotní dotace ještě letos vracet nebude, peníze ministerstvu financí pošle nejdříve v lednu příštího roku. "Probíhá veřejnosprávní kontrola a o dalším postupu rozhodne její výsledek," sdělila Marcela Klíchová, mluvčí Regionální rady Severozápad, která dotace rozděluje.

Problémy s dotacemi

Problémy s dotacemi způsobily zakázky na nákup zdravotnických přístrojů z října 2008 a zřízení robotické chirurgie. U prvního projektu zjistilo ministerstvo financí předražení o 31 milionů korun. (více zde)

KZ i regionální rada odpovědnost za chyby v tendrech odmítají převzít. Vinu za průšvih s dotacemi přehazují na toho druhého. Vrácení peněz by se péče o pacienty dotknout nemělo.

Úředníci z jejího úřadu ještě jednou prověří formální náležitosti dotace ve výši 417 milionů na nákup zdravotnických přístrojů, teprve po této kontrole o jejím vrácení rozhodne výbor regionální rady.

Výbor zasedá 30. ledna příštího roku, tam by se mělo o vrácení peněz hlasovat. Podle informací MF DNES už je však prakticky jisté, že Krajská zdravotní (KZ) o zmíněné peníze přijde. Úřad totiž nemá na výběr. Pokud chce, aby ho Evropská unie nezrušila, vrácení peněz musí odklepnout. (čtěte také zde)

EU dotace pro KZ odmítá proplatit. Peníze tak musí společnost poslat do státního rozpočtu, odkud je získala. Vedení KZ nicméně dodnes žádné oficiální informace o krácení dotace nemá, ani od úřadu, ani z Bruselu.

Peníze bude ministerstvo vymáhat

Pokuta pro KZ

Antimonopolní úřad potvrdil pokutu pro KZ, jde o 200 tisíc korun za chyby v zakázce na šicí materiály. Odvolání vybraného uchazeče B. Braun Medical úřad zamítl.

"Krajská zdravotní se proti rozhodnutí bude bránit správní žalobou," řekl pro ČTK mluvčí společnosti Jiří Vondra. (o pokutách také čtěte zde)

"V tomto smyslu žádné kroky podnikat nemůžeme, protože nic nevíme," říká mluvčí KZ Jiří Vondra. Krajská zdravotní zatím setrvává na pozici, že dotace nevrátí.

Nicméně ministerstvo financí chce peníze zpátky a bude je vymáhat. "Ministerstvo financí dlouhodobě poukazuje na nezbytnost vyměření odvodu z dotace," zdůraznil Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva.

Až výbor regionální rady o odvodu rozhodne, KZ se může proti tomuto kroku u ministerstva financí odvolat. Bude moci žádat o prominutí ve výši až 75 procent z dotace (tedy 313 milionů).

"Pokud se Krajská zdravotní proti vyměření odvodu odvolá, ministerstvo bude postupovat standardně v odvolacím řízení. Může odvod potvrdit, zrušit i zmírnit," popisuje Haas. Kvůli tlaku z Bruselu však zrušení či zmírnění odvodu není příliš pravděpodobné.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Expozice přibližuje lidi, kteří tisíc let „spali“ ve stínu Radobýlu

Magdalena Emma Prontekerová u jedné z koster vystavených v chomutovském muzeu

Kosterní pozůstatky dokážou příběhy lidí vyprávět i stovky let po jejich pohřbení. Dokládá to výstava s názvem Smrtí to...

Policie obvinila z vraždy novorozeněte v Teplicích jeho matku

Při manipulaci se zbraní se v neděli postřelil mladistvý chlapec (13.3.2017)

Policisté obvinili devětadvacetiletou ženu z vraždy jejího dítěte v Teplicích. K činu se žena přiznala. Nyní jí hrozí...

Obviněná z vraždy novorozence nalezeného v popelnici je na svobodě

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Matka obviněná z vraždy novorozence v Teplicích je na svobodě. Okresní soud nevyhověl návrhu státního zástupce na její...

Najdete na iDNES.cz