Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kraj si bitvu u Chlumce zajistí sám, firma blízká ČSSD nechtěla šetřit

  18:30aktualizováno  18:30
Rekonstrukci bitvy u Chlumce při příležitosti jejího 200. výročí si Ústecký kraj uspořádá sám. Vítěz zakázky na organizaci akce firma Darothore nechtěla snížit rozpočet a odmítla podepsat smlouvu. Bitva by tak nakonec měla stát téměř o polovinu méně.

Rekonstrukce bitvy u Chlumce z roku 1813 | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Krajská opozice kritizovala, že je zakázka příliš nákladná. Rozpočet akce počítal s výdaji 6,55 milionu, které měly pokrýt mimo jiné výrobu dvou tisíc odznaků, dvou tisíc omalovánek či tisíce magnetů na ledničku.

"Zdá se mi to rozmařilé," glosoval rozpočet na akci opoziční zastupitel Jaroslav Haidler, který inicioval petici za zrušení zakázky.

MF DNES už také dříve upozornila, že firma Darothore je personálně propojená se společností ROXY II, která v minulosti sponzorovala ČSSD, jež na kraji vedle KSČM vládne.

Bitva u Chlumce

Slavná bitva u Chlumce se odehrála 29. až 30. srpna 1813. Střetly se v ní koaliční vojska Rakouska, Ruska a Pruska proti výrazně silnější armádě francouzského císaře Napoleona.

Spojenecká vojska ale po dvou dnech bojů francouzskou armádu porazila. V bitvě zemřelo zhruba 9 300 spojenců, na straně Napoleona bylo 11 tisíc mrtvých.

Zakázka se zdála příliš velkorysá i hejtmanovi Ústeckého kraje Oldřichu Bubeníčkovi, který chtěl rozpočet zeštíhlit. Na tom právě ale nakonec spolupráce kraje a firmy Darothore ztroskotala.

MF DNES zjistila, že smlouva na zakázku se měla podepsat minulý týden. Firma ale při jednání nad kontraktem náklady snížit odmítla a trvala na původní ceně. "Společnost nebyla ochotná snížit rozpočet," prozradil zdroj z okolí hejtmana, který si přál zůstat v anonymitě. Dohoda tak padla a smlouva se nepodepsala.

Odstoupení Darothore kvůli krácení nákladů je přitom zvláštní. Firma už dříve předeslala, že se šetření bránit nebude. "Když kraj sleví z požadavků, můžeme snížit rozpočet," řekl minulý měsíc Miroslav Löbel z dozorčí rady firmy. K aktuálnímu dění se firma nevyjádřila, na dotazy redakce nereagovala. 

Kraj bude spolupracovat s magistrátem, muzeem a Chlumcem

Krach jednání s Darothore ale připomínku slavné bitvy neohrozí, kraj si ji uspořádá sám. "Ústecký kraj by měl být hlavní organizátor a koordinátor všech aktivit, z nichž některé si objedná, jiné (např. pietní akce u pomníků) zajistí vlastními silami," uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

"Nic jiného nám nezbývá, než se toho úkolu zhostit sami. Uspořádáme to ve spolupráci s městem Chlumec, magistrátem Ústí a ústeckým muzeem. Jsem přesvědčen, že to zvládneme a že to výročí bude důstojně připomenuto," řekl sám hejtman Bubeníček.

Díky odstoupení Darothore z projektu kraj výrazně ušetří. Podle informací MF DNES by se měl rozpočet zkrátit zhruba na 3,5 milionu korun. Z této částky navíc milion poskytne velká soukromá firma, s níž kraj finišuje jednání. Jméno firmy zatím tají.

Náplň rolí jednotlivých institucí při organizování výročí není zatím zcela zřejmá, měla se by se však vyjasnit v příštích týdnech. Za kraj ponese politickou odpovědnost radní pro kulturu Jitka Sachetová, krajský úřad pak na akci vyčlení tři úředníky.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Najdete na iDNES.cz