Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kraj si bitvu u Chlumce zajistí sám, firma blízká ČSSD nechtěla šetřit

  18:30aktualizováno  18:30
Rekonstrukci bitvy u Chlumce při příležitosti jejího 200. výročí si Ústecký kraj uspořádá sám. Vítěz zakázky na organizaci akce firma Darothore nechtěla snížit rozpočet a odmítla podepsat smlouvu. Bitva by tak nakonec měla stát téměř o polovinu méně.

Rekonstrukce bitvy u Chlumce z roku 1813 | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Krajská opozice kritizovala, že je zakázka příliš nákladná. Rozpočet akce počítal s výdaji 6,55 milionu, které měly pokrýt mimo jiné výrobu dvou tisíc odznaků, dvou tisíc omalovánek či tisíce magnetů na ledničku.

"Zdá se mi to rozmařilé," glosoval rozpočet na akci opoziční zastupitel Jaroslav Haidler, který inicioval petici za zrušení zakázky.

MF DNES už také dříve upozornila, že firma Darothore je personálně propojená se společností ROXY II, která v minulosti sponzorovala ČSSD, jež na kraji vedle KSČM vládne.

Bitva u Chlumce

Slavná bitva u Chlumce se odehrála 29. až 30. srpna 1813. Střetly se v ní koaliční vojska Rakouska, Ruska a Pruska proti výrazně silnější armádě francouzského císaře Napoleona.

Spojenecká vojska ale po dvou dnech bojů francouzskou armádu porazila. V bitvě zemřelo zhruba 9 300 spojenců, na straně Napoleona bylo 11 tisíc mrtvých.

Zakázka se zdála příliš velkorysá i hejtmanovi Ústeckého kraje Oldřichu Bubeníčkovi, který chtěl rozpočet zeštíhlit. Na tom právě ale nakonec spolupráce kraje a firmy Darothore ztroskotala.

MF DNES zjistila, že smlouva na zakázku se měla podepsat minulý týden. Firma ale při jednání nad kontraktem náklady snížit odmítla a trvala na původní ceně. "Společnost nebyla ochotná snížit rozpočet," prozradil zdroj z okolí hejtmana, který si přál zůstat v anonymitě. Dohoda tak padla a smlouva se nepodepsala.

Odstoupení Darothore kvůli krácení nákladů je přitom zvláštní. Firma už dříve předeslala, že se šetření bránit nebude. "Když kraj sleví z požadavků, můžeme snížit rozpočet," řekl minulý měsíc Miroslav Löbel z dozorčí rady firmy. K aktuálnímu dění se firma nevyjádřila, na dotazy redakce nereagovala. 

Kraj bude spolupracovat s magistrátem, muzeem a Chlumcem

Krach jednání s Darothore ale připomínku slavné bitvy neohrozí, kraj si ji uspořádá sám. "Ústecký kraj by měl být hlavní organizátor a koordinátor všech aktivit, z nichž některé si objedná, jiné (např. pietní akce u pomníků) zajistí vlastními silami," uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

"Nic jiného nám nezbývá, než se toho úkolu zhostit sami. Uspořádáme to ve spolupráci s městem Chlumec, magistrátem Ústí a ústeckým muzeem. Jsem přesvědčen, že to zvládneme a že to výročí bude důstojně připomenuto," řekl sám hejtman Bubeníček.

Díky odstoupení Darothore z projektu kraj výrazně ušetří. Podle informací MF DNES by se měl rozpočet zkrátit zhruba na 3,5 milionu korun. Z této částky navíc milion poskytne velká soukromá firma, s níž kraj finišuje jednání. Jméno firmy zatím tají.

Náplň rolí jednotlivých institucí při organizování výročí není zatím zcela zřejmá, měla se by se však vyjasnit v příštích týdnech. Za kraj ponese politickou odpovědnost radní pro kulturu Jitka Sachetová, krajský úřad pak na akci vyčlení tři úředníky.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Personal Consult s.r.o.
Regionální prodejce fmcg (H3926)

Personal Consult s.r.o.
Liberecký kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz