Od prosince 2015 do února 2016 přišlo z Německa 20 stížností na zápach (ilustrační snímek).

Od prosince 2015 do února 2016 přišlo z Německa 20 stížností na zápach (ilustrační snímek). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zápach pochází z Čech, stěžují si Němci. Kraj koupí měřicí přístroj

  • 177
Němci si opakovaně stěžují na zápach, který se k nim šíří do saského příhraničí. Poukazují na to, že zapáchající vzduch k nim proudí ze severu Čech. Nic takového ovšem dosud nikdo nedoložil. Ústecký kraj proto pořídí přístroj, jenž má zdroj zápachu identifikovat.

„Je to věčný problém, který trvá roky. Sasové za hranicí si v pravidelných periodách stěžují, že k nim ze severu, podle nich zřejmě od Záluží, jde zápach. Nikdy se nepodařilo nic zjistit a prokázat. Nové přístroje by měly přispět k tomu, aby se konečně prokázalo, zda od nás do Německa opravdu něco zapáchajícího vane, anebo ne. Uvidíme, co naměříme,“ říká hejtman Oldřich Bubeníček.

Odér spojovaný s podkrušnohorskými průmyslovými podniky na Chomutovsku a Mostecku je ze Saska hlášen hlavně v podzimním a zimním období, a to ve chvíli, kdy vane jihovýchodní vítr.

Nejvíc si českým úřadům stěžují lidé z okolí Seiffenu, Deutschneudorfu, Marienbergu, Neuhausenu a Olbernhau. Podle jejich popisu „katzendreck“ připomíná kočičí moč, jiní mluví o sirovodíkovém zápachu zkažených vajec.

„Na jaře a v létě je klid, horší je to přes zimu, kdy to u nás poměrně často opravdu smrdí, je to velmi nepříjemné,“ popisuje Ulrika Kleinová z Hartmannsdorfu.

Od prosince do února přišlo z Německa 20 upozornění

Předloni od podzimu do jara přišlo od Němců 19 upozornění. „Letos od 1. prosince do konce února jich bylo dvacet,“ řekl David Král z Českého meteorologického ústavu na ústeckém Kočkově, kam „smradlavé epizody“ lidé zpoza hranice hlásí.

„Pro jejich vznik je kromě jižního proudění důležitá i inverze, ale musí být nad hřebeny Krušných hor,“ přiblížil meteorolog, co se zatím na základě hlášení povedlo vysledovat.

Při nahlášení zápachu meteorologové zapíšou hodinu, rychlost a směr větru a sílu inverzní vrstvy a data předají České inspekci životního prostředí (ČIŽP). Ta je vyhodnocuje a snaží se najít případného viníka. „Ve chvíli, kdy se podaří prokázat jednoznačného původce, bude možné začít příčinu zápachu řešit,“ řekla již dříve mluvčí inspekce Radka Burketová.

Systém by měl přijít na 4,2 milionu bez DPH

Teď by s tím měly pomoci i nové přístroje na měření ultrajemných částic. Systém tvoří měřicí kontejner za 547 tisíc korun, analyzátor za 685 tisíc a mobilní měřicí stanice za 2,98 milionu bez DPH.

Podle mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělové už byla vypsána zakázka na dodávku zařízení, a pokud půjde všechno hladce, měly by přístroje být na svých místech příští rok před kritickým podzimem.

„My už předběžně máme vytipované měřicí místo pro hlavní kontejner, je to v okolí Záluží. S německou stranou teď vyhodnotíme všechny stížnosti a tamní zástupci si pak zvolí místo, kam chtějí postavit mobilní stanici,“ popsala průběh akce Dosedělová.