Zámek v Peruci u Loun

Zámek v Peruci u Loun | foto: MF DNES

V Peruci jsem vůbec nebyl, tvrdí muž odsouzený za krádež Fillových děl

  • 1
Milionovou krádež Fillových obrazů z perucké galerie a další kauzy vyloupených muzeí začal rozplétat senát Vrchního soudu v Praze. K němu se odvolal Vojtěch H. a čtyři jeho společníci. Napadli verdikt ústeckého krajského soudu, který je loni uznal vinnými z krádeží a podílnictví.

Pochybná povolení k odposlechům, jejich nesprávné zpracování, špatný znalecký posudek či nesprávné hodnocení důkazů. To byla podstatná část námitek, s nimž vystoupili obhájci v jednací síni pražského Vrchního soudu. 

V palbě argumentů advokátů i obžalovaných se ocitl loňský prosincový verdikt Krajského soudu v Ústí nad Labem, který šesti obžalovaným rozdal tresty od čtyř do 12 let.

"Co jsem udělal, jsem také doznal. Ale v té Peruci jsem opravdu nebyl," zaklínal se ve svém obsáhlém vystoupení Vojtěch H. Ten se ve svědecké ohrádce obklopil hromadou dokumentů a snažil se v obžalobě a ortelu odhalit hrubá pochybení policejních vyšetřovatelů, žalobce i krajských soudců. Akci v Peruci Vojtěch H. přisoudil muži, který se řadu let skrývá před mezinárodním zatykačem.

Díla takovou cenu nemají, tvrdí obhajoba

Perucké vloupání se ocitlo v centru námitek také dalších obhájců. A to i kvůli odhadu ceny. Advokáti tvrdí, že soud v Ústí nad Labem se přiklonil k nejvyššímu ocenění. Posudky obhajoby tvrdí, že cena děl Emila Filly je o statisíce korun nižší.

Vojtěchovi H. jde o hodně, v prvním kole justičního klání dostal nejvyšší trest ze všech obžalovaných, 12 let. Spolu s Mariánem L. byl podle žaloby u všech krádeží, které se odehrály před třemi lety. Ovšem Marián L. z jednací síně krajského soudu odešel jen se čtyřletým trestem. Stal se totiž spolupracujícím obviněným a pomáhal usvědčovat své společníky.

Vojtěch H. svou výpovědí určitě udělal radost dalším lidem z lavice obžalovaných. Například Erice K., jež od něj přebírala umělecká díla a od obchodníka s uměním Jána M. inkasovala peníze. Oba jsou obviněni z podílnictví, svou vinu však kategoricky popírají. A Vojtěch H. jejich postoj podpořil.

Osudná Peruc

Nájezd do peruckého zámku, odkud v roce 2011 zmizely čtyři Fillovy obrazy, představoval největší "ránu" gangu. Umělecká díla vůdčí osobnosti meziválečné avantgardy měla hodnotu dvou desítek milionů korun.

Vojtěch H. s Mariánem L. podle obžaloby loupili například i v Boučkově statku na Maloskalsku, odkud zmizel obraz Jana Baucha. Noční vetřelci řádili také v Památníku zapadlých vlastenců, muzeu v Železnici či Slatině v Boučkově statku ve východních Čechách.

Artefakty z Boučkova statku se nenašly, Fillovy obrazy se objevily díky obrovské policejní operaci, na níž se podílelo 150 lidí. Jeden z detektivů sehrál roli kupce, který v prosinci 2011 ztracené cennosti skupoval. Odposlechy, nasazená policejní "sledovačka" i monitory pohybu mobilů kriminálce pomohly zatknout i další podílníky.

Kauzu série krádeží uměleckých děl by chtěla předsedkyně senátu uzavřít v pátek dopoledne.