Trmický lihovar

Trmický lihovar | foto: Martin Adamec, MAFRA

Krachující lihovar v Trmicích propustí téměř všechny zaměstnance

  • 3
Ústecko se v nejbližších dnech a týdnech dočká jednoho z největších propouštění za poslední rok. Trmický průmyslový lihovar společnosti PLP musí opustit 76 z bezmála stovky zaměstnanců. Továrna na výrobu bioethanolu je v insolvenci, už řadu týdnů nevyrábí a vyrábět nejspíš ani hned tak nezačne.

"Sedmdesát šest propuštěných je hodně, nejvíc za poslední dobu. Ve spoustě případů jsou to navíc lidé s určitou odborností, bude asi těžké je umístit zpátky na trh práce, který je už tak velmi napnutý," říká Marie Marková z Úřadu práce v Ústí nad Labem.

KRACH LIHOVARU

Lihovar dluží 1,5 miliardy korun. Loni v listopadu zastavil výrobu.

Zhruba třetinu z dluhu tvoří kumulovaná provozní ztráta, která činila v poslední době asi 15 milionů korun měsíčně, zbytek stál jeho vznik.

Zástavní práva k objektům a technologiím lihovaru převzali už v březnu 2010 věřitelé, především ČSOB.

Firma ohlásila propouštění na období od 31. ledna do 31. března. Protože je lihovar v insolvenci a nesmí nakládat se svým majetkem, podle zákona bude odstupné propuštěným pracovníkům vyplácet úřad práce.

"Zatím ještě nebyla podána žádná žádost, protože zaměstnanci lihovaru čekají na splatnost svých mezd. Počítáme ale s tím, že se nám kolem 80 lidí o dlužnou mzdu přihlásí a že ji budeme vyplácet. Tuto pohledávku pak budeme vůči lihovaru uplatňovat u jeho insolvenčního správce," popsala Marková.

Vedení firmy ještě nedávno mluvilo o tom, že se zaměstnanců zbavovat nechce, část jich byla doma za snížený plat.

"Naše představa je zaměstnance udržet, abychom v případě vstupu strategického investora měli závod připravený tak, aby byl schopen co nejrychleji se znovu rozjet," uvedl počátkem ledna předseda představenstva lihovaru Libor Hort.

Není racionální personál nechávat, říká správce

Insolvenční správce podniku Aleš Klaudy ale rozhodl jinak. "Z mého pohledu není racionální personál teď v lihovaru nechávat, myslím, že je na novém vlastníkovi, aby si personál nabral sám," řekl Klaudy.

Jaký bude další osud továrny, rozhodne příští pondělí věřitelský výbor.

"Tam se bude jednat o tom, zda bude způsobem řešení úpadku lihovaru konkurz, nebo reorganizace. Podle mého názoru lze očekávat, že to dopadne konkurzem," sdělil Klaudy.