Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

  16:27aktualizováno  16:27
Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní prý navíc dělají na koupalištích potíže. Duchcov, Osek a Dubí to řeší zdražením vstupného pro přespolní, podle České obchodní inspekce je to ale diskriminace.

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto zavedli dvojí ceny. Pro místní a pro cizí. (9. srpna 2018) | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Tepličany a nepřizpůsobivé u nás nechceme. Tak by se dal interpretovat krok radnic v Duchcově, Oseku a Dubí, které v minulých dnech výrazně zvýšily vstupné na svá koupaliště. Zdražení se ale netýká místních.

V Teplicích a sousední Krupce nemají vlastní venkovní koupaliště a řada lidí se v parných dnech jezdí osvěžit právě do okolních měst. Zdejší radnice jsou přesvědčené, že přichází i velký počet problémových sociálně slabých lidí a s nimi také nepříjemnosti, jako bylo třeba před pár dny brutální napadení na koupališti v Dubí.

„Chápu postoj těch radnic. V oblasti koupališť i sociálních služeb Teplice dlouhodobě parazitují na okolních obcích. Stydím se, že statutární město nemá vybudovanou základní infrastrukturu, mezi kterou jistě patří i možnost, aby se lidé měli kde osvěžit. Podle mě je to až trapné a je třeba se za to okolním městům omluvit,“ říká teplický opoziční zastupitel Jakub Mráček. 

Podle primátora Teplic Jaroslava Kubery zdražují okolní města vstupné z jiných důvodů. „To snad ani nemohu komentovat, abych nebyl nekorektní. Ale je jasné, že je to kvůli sociálně nepřizpůsobivým občanům,“ je přesvědčený Kubera.

Lázeňské město nemá vlastní venkovní koupaliště už od roku 1996, kdy skončil provoz bývalé plovárny v Zámecké zahradě. Opozice už nějaký čas bojuje za její návrat, v červnu kvůli tomu dokonce spustila petici.

Problém však je, že soukromý vlastník, kterému areál patří, za něj chce pro město neakceptovatelných 24,7 milionu korun. V roce 1999 ho přitom od města koupil za 1,4 milionu a od té doby do něj neinvestoval. Občané padesátitisícového města tak musejí za koupáním jezdit jinam.

Zvýšené vstupné pro přespolní kvůli útoku

Naposledy se výrazně zvýšilo vstupné v Dubí po úterním útoku skupiny Romů na mladíka, který se v dětském brouzdališti zastal jedné z maminek a skončil s mnoha zraněními v nemocnici. 

Místní Romové se od útoku distancovali, za vše údajně mohla skupina Romů, kteří se nedávno přistěhovali z Anglie do Teplic. V každém případě nyní radnice zvýšila ceny na koupaliště pro přespolní na 120 korun pro dospělé a 40 korun pro děti, zatímco místní nadále platí 35 a 10 korun.

Podobně před časem zareagovali i v Duchcově a Oseku. „Protože jsme byli levnější než v okolí, jezdilo k nám hodně přespolních a na místní už nezbylo místo,“ tvrdí Petr Šíla, šéf správy sportovišť v Oseku, kde vstupné zvedli z 50 na 80 korun pro dospělé a ze 30 na 50 korun pro děti. Místní si mohou koupit náramek za 50 korun a mají celý rok vstup zdarma.

„Koupaliště by mělo sloužit hlavně našim občanům, proto mají slevu,“ podotkl pak Zbyněk Šimbera, starosta Duchcova, kde mají také zvýhodnění pro místní obyvatele.

Ke všem stejný přístup, upozorňují inspektoři

To se ale nelíbí České obchodní inspekci (ČOI). Podle jejího mluvčího Jiřího Fröhlicha je to diskriminační a inspekce si na dvojí ceny chce posvítit.

„Můžete vyloučit určité konkrétní osoby, pokud dělají výtržnosti, jsou opilé nebo se perou. Ale nemůžete znevýhodnit skupinu osob jen proto, že tam nemá trvalé bydliště. Ke všem musíte přistupovat stejným způsobem,“ říká Fröhlich s tím, že ČOI brzy zahájí s provozovateli koupališť správní řízení.

S tím však nesouhlasí starosta Dubí Petr Pípal. „Nejsou to dvojí ceny,“ ohrazuje se. Podle něj jen místní dostávají slevu. 

„Lidé si stěžují, že sem jezdí celé autobusy z Teplic a Krupky a pro ně už není místo,“ argumentuje Pípal. 

Zároveň poukazuje na to, že i Krupka je na tom jako Teplice – zdejší plovárna ukončila provoz v roce 2010 a i zdejší občané musejí za koupáním dojíždět do okolí.

Rozhovor se starostou Dubí - i o nových cenách na koupališti (10. 8. 2018):

Autor:

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Zloděj se vrátil do obchodu v ukradeném oblečení, na ostrahu vytáhl řetěz

Policista Michal Peňáz ukazuje bodlinatý řetěz, se kterým ho napadl podnapilý

Okresní soud v Mostě vzal do vazby dvaadvacetiletého muže z Mostu, kterého policie obvinila z krádeže. Mladík čtyřikrát...

Spekulanta v Ústí nechceme, vzkázaly desítky lidí budoucímu primátorovi

Pod heslem "Spekulanta s pozemky v Ústí nechceme" protestovalo na ústeckém...

Pod heslem „Spekulanta s pozemky Nedvědického v Ústí nechceme“ se odpoledne na Lidickém náměstí v krajském městě sešlo...

Nevítám spojení s KSČM, ale nejsem radikální, říká šéf ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza, volební lídr ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza je předsedou regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje. Do politiky vstoupil v roce 2006 jako zastupitel,...

Najdete na iDNES.cz