Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kotlíkové dotace v Ústeckém kraji se odsouvají, Chalupa je nepodepsal

  15:27aktualizováno  15:27
Výměna starých kotlů v domácnostech Ústeckého kraje se těsně před spuštěním odkládá. Krajský úřad chtěl v pondělí začít přijímat žádosti o dotace, odstupující ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ale na poslední chvíli odmítl podepsat dohodu, která by vyplácení peněz umožnila.
Kotlíková dotace je určená na výměnu kotlů na pevná paliva za nové nízkoemisní. Ilustrační snímek

Kotlíková dotace je určená na výměnu kotlů na pevná paliva za nové nízkoemisní. Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Jsem zklamaný z rozhodnutí ministra Chalupy neuzavřít půlroční přípravu na vyhlášení dotací závěrečným podpisem. Na nejbližší radě navrhneme další postup. Jelikož ale budeme muset všechna jednání znovu vést s novým ministrem, předpokládám, že první výzvu budeme moci spustit asi až v příštím roce," uvedl hejtman Oldřich Bubeníček.

Takzvaná kotlíková dotace je určená na výměnu kotlů na pevná paliva za nové nízkoemisní automatické kotle na uhlí a biomasu. Žadatelé na ně měli po splnění podmínek dostávat příspěvek 40 tisíc korun, který by uhradil zhruba polovinu nákladů.

"Dotace na ekologické kotle mezi lidmi vzbudila mimořádný zájem. Evidujeme desítky zájemců, kteří se ještě před vypsáním výzvy zajímali o bližší informace," říká mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Dohodu a podmínky dotace už schválilo jak vedení ministerstva tak krajská rada. Se změnou ve vedení ministerstva je ale bude nutné projednat a schválit znovu.

"Několikaměsíční jednání s ministerstvem o kotlíkové dotaci bylo vždy věcné a vstřícné. O to nečekanější a překvapivější je rozhodnutí ministra v demisi vzájemně připravenou a odsouhlasenou dohodu nepodepsat," poznamenala Hanáčková.

Dali méně než na rozpočet kanceláře hejtmana, tvrdí Chalupa

Ministr Chalupa naznačil, že důvodem, proč dohodu nepodepsal, byla nedostatečná částka, kterou chtěl kraj na výměnu kotlů dát.

"Slova pana hejtmana Bubeníčka považuji za neuvěřitelnou drzost a nehorázné pokrytectví. Na přípravu programu na kotlíkové dotace měl rok. Na poslední chvíli přichází s nabídkou úctyhodných pěti krajských milionů korun. To je méně, než je rozpočet kanceláře hejtmana," zdůvodnil Chalupa.

Jako příklad uvedl Moravskoslezský kraj, který na výměnu kotlů uvolnil třicet milionů korun, stejnou částku přidalo ministerstvo.

"Na ministerské peníze kraj nárok má. Nechávám na svém nástupci, jak s nabídkou pana Bubeníčka naloží. Zda ji bude považovat za provokaci, nebo za vážně míněnou," dodal Chalupa.

Byla to jen první etapa, hájí se kraj

Krajský úřad namítá, že pět milionů korun chtěl vyčlenit jen na zahajovací etapu výměny kotlů. Pak by přidal další peníze.

"Podle dohody s ministrem Chalupou měla celková částka v tomto programu činit 30 milionů korun s tím, že bude stejným dílem rozdělena mezi Ústecký kraj a ministerstvo. Přičemž v první zkušební etapě mělo být žadatelům vyplaceno deset milionů korun, pět milionů z prostředků Ústeckého kraje a pět milionů od ministerstva životního prostředí," zmínila mluvčí kraje Hanáčková.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz