Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kotlíkové dotace v Ústeckém kraji se odsouvají, Chalupa je nepodepsal

  15:27aktualizováno  15:27
Výměna starých kotlů v domácnostech Ústeckého kraje se těsně před spuštěním odkládá. Krajský úřad chtěl v pondělí začít přijímat žádosti o dotace, odstupující ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ale na poslední chvíli odmítl podepsat dohodu, která by vyplácení peněz umožnila.
Kotlíková dotace je určená na výměnu kotlů na pevná paliva za nové nízkoemisní. Ilustrační snímek

Kotlíková dotace je určená na výměnu kotlů na pevná paliva za nové nízkoemisní. Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Jsem zklamaný z rozhodnutí ministra Chalupy neuzavřít půlroční přípravu na vyhlášení dotací závěrečným podpisem. Na nejbližší radě navrhneme další postup. Jelikož ale budeme muset všechna jednání znovu vést s novým ministrem, předpokládám, že první výzvu budeme moci spustit asi až v příštím roce," uvedl hejtman Oldřich Bubeníček.

Takzvaná kotlíková dotace je určená na výměnu kotlů na pevná paliva za nové nízkoemisní automatické kotle na uhlí a biomasu. Žadatelé na ně měli po splnění podmínek dostávat příspěvek 40 tisíc korun, který by uhradil zhruba polovinu nákladů.

"Dotace na ekologické kotle mezi lidmi vzbudila mimořádný zájem. Evidujeme desítky zájemců, kteří se ještě před vypsáním výzvy zajímali o bližší informace," říká mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Dohodu a podmínky dotace už schválilo jak vedení ministerstva tak krajská rada. Se změnou ve vedení ministerstva je ale bude nutné projednat a schválit znovu.

"Několikaměsíční jednání s ministerstvem o kotlíkové dotaci bylo vždy věcné a vstřícné. O to nečekanější a překvapivější je rozhodnutí ministra v demisi vzájemně připravenou a odsouhlasenou dohodu nepodepsat," poznamenala Hanáčková.

Dali méně než na rozpočet kanceláře hejtmana, tvrdí Chalupa

Ministr Chalupa naznačil, že důvodem, proč dohodu nepodepsal, byla nedostatečná částka, kterou chtěl kraj na výměnu kotlů dát.

"Slova pana hejtmana Bubeníčka považuji za neuvěřitelnou drzost a nehorázné pokrytectví. Na přípravu programu na kotlíkové dotace měl rok. Na poslední chvíli přichází s nabídkou úctyhodných pěti krajských milionů korun. To je méně, než je rozpočet kanceláře hejtmana," zdůvodnil Chalupa.

Jako příklad uvedl Moravskoslezský kraj, který na výměnu kotlů uvolnil třicet milionů korun, stejnou částku přidalo ministerstvo.

"Na ministerské peníze kraj nárok má. Nechávám na svém nástupci, jak s nabídkou pana Bubeníčka naloží. Zda ji bude považovat za provokaci, nebo za vážně míněnou," dodal Chalupa.

Byla to jen první etapa, hájí se kraj

Krajský úřad namítá, že pět milionů korun chtěl vyčlenit jen na zahajovací etapu výměny kotlů. Pak by přidal další peníze.

"Podle dohody s ministrem Chalupou měla celková částka v tomto programu činit 30 milionů korun s tím, že bude stejným dílem rozdělena mezi Ústecký kraj a ministerstvo. Přičemž v první zkušební etapě mělo být žadatelům vyplaceno deset milionů korun, pět milionů z prostředků Ústeckého kraje a pět milionů od ministerstva životního prostředí," zmínila mluvčí kraje Hanáčková.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz