Průvodkyně Anna Crhová v litoměřickém barokním kostele Všech svatých. | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz

S lidmi si chceme spíš povídat, říká průvodkyně po litoměřických kostelech

  • 0
Během léta se lze v litoměřických kostelech už druhým rokem setkat s netradičními průvodci. Nejsou to lidé s letitou zkušeností, ale studenti pražské filozofické fakulty. Ti si zde mohou vyzkoušet, jaké je hovořit o historii s návštěvníky památek. Po loňské zkušenosti se vrátila i Anna Crhová.

Co vás přivedlo do Litoměřic?
Studuji dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a učitelé nás oslovili s nabídkou provázení, která by pro nás mohla být přínosnou praxí. Uvítala jsem možnost vyzkoušet si provázení v historické budově, komunikaci s lidmi a předávání informací tak, aby to pro posluchače bylo zajímavé a přínosné.

Kde provázíte?
Provázím v kostele Všech svatých a nabízíme prohlídky také v kostele sv. Jakuba většího a v kostele Zvěstování Panny Marie a v diecézním muzeu. Další kolegyně provází v litoměřické katedrále.

Už jste zde byla v loňském roce, co vám to dalo?
Zamyslela jsem se nad tím, jak srozumitelně předávat to, co jsem si nastudovala. Naučila jsem se mluvit před větší skupinou lidí. Přínosné je samozřejmě už to, že sedíme v kostele a strávíme zde dlouhou dobu, což také posouvá naše vnímání tohoto prostoru.

Co jste se museli naučit, abyste zde mohli provázet?
Ke každému kostelu jsme si museli připravit výklad. Dostali jsme podklady, ale snažili jsme se je rozšířit tak, aby to bylo zajímavé i pro turisty, kteří mají třeba jiné koníčky než historii. Zájemcům chceme ukázat různé aspekty architektury.

Jaké je pro studenta, který se pohybuje na vysoké škole, setkání s praxí a „obyčejnými“ návštěvníky?
Někdy je to náročné, protože se otázky hodně opakují, ale zároveň je to i inspirující. Občas totiž padne dotaz, který nás mile překvapí tím, že se ptá na něco, nad čím jsme se ještě nezamýšleli.

Vzpomínáte se na nějakou takovou otázku?
Už několikrát jsem se setkala s dotazem na teologickou fakultu, která v Litoměřicích dříve sídlila. Myslím si, že to je důležitý aspekt tohoto města. Sama jsem ale před tím nevěděla, že zde býval kněžský seminář.

Jak vnímáte rozdíl mezi vámi a profesionálními průvodci?
S návštěvníky se spíše snažíme si povídat, než abychom jen přednesli naučený výklad. Lidé na to reagují velmi kladně, protože jsou rádi, když se s nimi někdo baví a je schopný jim odpovídat na dotazy.

Co vás na litoměřické architektuře zaujalo nejvíce?
Přijde mi zajímavé, že je tu více kostelů, které upravoval jeden architekt a ke každému přistoupil zcela jinak. Například v kostele Všech svatých navázal na původní gotickou formu, která sice byla poničena při požáru, ale on ji přiznal. Naopak v klášterním kostele sv. Jakuba nechal v architektuře promluvit strohost a přísnost řádu. Nejzajímavější je podle mě kostel Zvěstování Panny Marie, kde Octavio Broggio navázal nejspíše na původní koncept svého otce a dále se jej snažil připodobnit dobovému ideálu, kterým byl kostel sv. Mikuláše na Malé Straně. Myslím, že je to nejsilnější prostor, který je v Litoměřicích k nalezení.

Co se vám na Litoměřicích nejvíc líbí?
Město je historické a velice krásné. Oproti Praze je hodně klidné, což je po studijním roce v rušném městě velmi příjemné. Navíc mám velice ráda okolní krajinu, která Litoměřicím dodává obrovský půvab.