Detail kovové makovice po pádu z hlavní věže kostela. Poslouží jako vzor pro...

Detail kovové makovice po pádu z hlavní věže kostela. Poslouží jako vzor pro vyhotovení nové makovice. Na kostel by se měla umístit během plánované opravy věže v roce 2018. | foto: Klára Mágrová

Makovice věže shozená vichřicí vydala listiny z dob napoleonských válek

  • 5
Nedávná vichřice pomohla odhalit přes 200 let staré písemnosti a mince v kostele sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech na Děčínsku. Cenný nález byl ukrytý v makovici, kterou poryvy větru srazily na zem.

Silný vítr poničil kříž kostela, který zůstal viset na věži, měděná makovice ale spadla do prostor bývalého hřbitova. Správci ji kvůli obavám z možné krádeže odvezli. 

Makovice vydala schránku s písemnostmi, několik pohledů a velké množství mincí. 

„Ve speciálně pořízené dubové špulce byla listina ze 14. května 1813, kterou sepsal starokřečanský kaplan páter Franz Lumpe. Pochází z dob napoleonských válek a týká se i důsledků státního bankrotu habsburské monarchie v roce 1811,“ uvedl historik Jan Němec.

Lumpe události z roku 1813 přiblížil v emotivním popisu. „Tehdy se francouzští vojáci shromáždili v Sasku a 12. května vypukl ničivý požár města Bishofswerda. Ve Starý Křečanech vzdálených 35 kilometrů slyšeli výstřely z děl a pozorovali záři z hořícího města. Do Křečan se spolu se svým majetkem a dobytkem uchýlili i někteří obyvatelé Saska,“ vylíčila Klára Mágrová z rumburského děkanství.  

Mimo to schránka ukrývala více než sto mincí. Historici je musí ještě detailně posoudit, podle jejich předběžných závěrů ale pocházejí z 16. století až začátku 20. století. 

Nález vystaví muzeum v Rumburku

Je mezi nimi i část numismatické sbírky, kterou v roce 1901 věnoval Franz Langhans ze Starých Křečan. Mezi mincemi se našel například saský tolar ze 16. století a pamětní medaile k těšínskému míru z roku 1779. 

„Cenný je zvláště pamětní říšský tolar, který 31. října 1717 vydal Vilém Arnošt vévoda sasko-výmarský,“ doplnil Němec.

Pamětní minci dal vévoda Vilém Arnošt razit ve Výmaru k dvoustému výročí zahájení reformace. Tolar je datován do podzimu roku 1717, kdy ve Výmaru vznikl konflikt mezi vévodou Vilémem Arnoštem a hudebníkem Johannem Sebastianem Bachem.

Posledním nalezeným dokumentem je rozsáhlý pamětní záznam z roku 1901. „Dokument se na 26 stranách týká mimo jiné zdejší školy a požárů. Písemnost byla poškozena dlouhodobou vlhkostí a bude nutné ji restaurovat,“ dodal Němec.

Nálezy si převezme děčínské muzeum a následně budou vystaveny v Rumburku.

,