Kontroly zneužívání dávek v Litvínově zabraly, žadatelé už nepodvádějí

  9:41aktualizováno  9:41
Litvínovští strážníci prověřovali, jestli někdo z žadatelů o sociální dávky nemá auto, dům či parcelu. Nenarazili na nikoho. Loni přitom radnice takových lidí odhalila třináct. Že si už v Litvínově žadatelé o dávky netroufnou tolik podvádět, je podle města výsledkem důsledných kontrol.

Kontroly v Litvínově začaly u lidí, kteří si pro dávky jezdili autem. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Výsledky se dostavily. Stačilo důsledně kontrolovat, na co se dávky využívají a jestli jsou žádosti o ně oprávněné. Žadatelé už vědí, na čem jsou. Kontroly tak měly kýžený výchovný efekt a letos jsme zatím žádný podnět policii neposílali," říká vedoucí odboru sociálních věcí litvínovské radnice Petra Lafková.

Kontroly v Litvínově

Důsledné posuzování a kontrola majetku osob, které žádají o výplatu dávek v hmotné nouzi (vozidla, vybavení bytu atd.).

U neplatičů pokut a poplatků zajištění jejich výběru správcem daně, tzv. městské exekuce.

Část dávek je v poukázkách, příp. se vyplácejí v menších částkách, aby hned celé nešly do automatů.

Rozšíření práce poradny ve finanční tísni a individuální práce s těmi, kteří budou přistiženi při hře na výherním automatu

Ještě před rokem si v Litvínově někteří lidé jezdili pro sociální dávky přímo na úřad autem (reportáž z kontroly včetně videa najdete zde).

Radnice podala policii třináct oznámení o tom, že někdo z žadatelů zneužívá dávky, protože do prohlášení o majetku nenapsal vlastnictví automobilu. Tři lidé už dostali podmínku, dalšího státní zástupce obžaloval.

Lidé zneužívající dávky se toho zalekli. "Jeden žadatel, který auto nepřiznal a neoprávněně dostal na dávkách 150 tisíc korun, se s námi třeba dohodl a peníze, které měl navíc, nám teď splácí," přibližuje Lafková.

Litvínovští úředníci nyní prověřují nejen to, jestli žadatelé o dávky auto vlastní, ale i to, jestli za nějaké neplatí povinné ručení nebo jiné pojištění třeba někomu z rodiny. "K tomu příspěvky v hmotné nouzi neslouží," zdůrazňuje Lafková.

Radnice kontroluje i to, jestli má žadatel dům

Kromě automobilů úředníci v Litvínově prověřují i katastr nemovitostí, zda žadatel o dávky nemá parcelu, dům, byt nebo třeba kus lesa. Nedávno chtěl například po úřadu dávky člověk, který nepřiznal, že má rodinný dům v Postoloprtech. Nedostal nic.

"Samotné vlastnictví nemovitosti není pro přiznání dávky rozhodující. Žadatel může dávku dostat, ale zároveň má půl roku na to, aby třeba nemovitost zhodnotil a tím získal peníze," vysvětlila Lafková.

Pro radnici je podstatné, jestli žadatel pravdivě vyplnil prohlášení o majetku, které je součástí žádosti o dávky. "Někdo třeba auto potřebuje pro přepravu handicapovaného člena rodiny. Tím, že prohlášení vyplní pravdivě, předejde nedorozuměním a zbytečnému dohadování," říká Lafková.

Mnohem těžší je pro úředníky prokázat, že dávky někdo hází do automatů. Lidé se například vymlouvají, že se jim udělalo zle a o stroj se jen opřeli nebo že ho hlídají kamarádovi, který si odskočil pro další peníze. Hlídky proto dostaly malé kamery, které zaznamenávají dění v celé herně hned od vstupu strážníků (o kontrolách heren v Litvínově čtěte více zde).

"Na záznamu je vidět, zda kontrolovaný člověk opravdu automat používal. Někteří majitelé heren dokonce hlídky při podezření sami volají, protože je pro ně snadnější vyhnout se neplánované kontrole. Strážníci totiž při kontrolách zaznamenávají i případné porušení pravidel ze strany provozovatelů a hlásí je finančnímu úřadu," popsal šéf strážníků Martin Klika.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Matce z Ústí odebrali děti, protože úřady nekomunikují, říká ombudsmanka

Garáž v ulici Králova výšina v Ústí nad Labem, v níž  bydlela matka s dětmi.

Ombudsmanka Anna Šabatová se zabývala případem matky, která v žila se svými dětmi v garáži v Ústí nad Labem a po...

Nevítám spojení s KSČM, ale nejsem radikální, říká šéf ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza, volební lídr ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza je předsedou regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje. Do politiky vstoupil v roce 2006 jako zastupitel,...

Kvůli namrzlé silnici havarovalo na Chomutovsku najednou deset aut

Nehodu deseti aut u obce Otvice na Chomutovsku způsobila první ledovka.

U obce Otvice na Chomutovsku bouralo ráno deset automobilů. Zavinila to námraza, která se vytvořila na vozovce. Silnice...

Najdete na iDNES.cz