ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Sousedovi jde z komína špinavý kouř. Lidé začali psát udání úřadům

  • 317
Radnice v menších městech Ústeckého kraje si zvykají na udání kvůli zápachu a barvě kouře z komínů budov. Přímo na kontrolu do domácnosti úředníci zatím nevyrazili, nejprve žádají po majitelích domů doklady o revizi kotle.

Od začátku letošního roku mohou obce s rozšířenou působností kontrolovat, čím doma lidé topí. Na základě podnětů od občanů nebo třeba městských strážníků mohou úředníci vstupovat přímo do domácností nebo kotelen (psali jsme o tom zde).

„Obdrželi jsme zatím jeden podnět a na základě toho jsme provedli kontrolu přímo na místě, konkrétně v Louce u Litvínova,“ řekl Jaroslav Porteš, vedoucí odboru životního prostředí litvínovské radnice.

„Nechali jsme si předložit dokumenty a upozornili jsme, že pokud se bude stížnost opakovat, přistoupíme k další kontrole. Přímo v domácnosti jsme zatím nebyli,“ doplnil Porteš s tím, že radnice v Litvínově dostala tento podnět v písemné podobě.

Městský úřad v Žatci obdržel letos zatím dvě udání na „podezřelý“ kouř či zápach, konkrétně z Deštnice a přímo ze Žatce.

Plošné kontroly ministerstvo nedoporučuje

Podle vedoucího žateckého úřadu životního prostředí Tomáše Trávníčka se vždy jednalo o fotky zaslané mailem, žádný podnět nebyl anonymní. Úřad jako první bude chtít vidět doklady o revizi kotlů, další šetření pak bude pokračovat.

„Sám jsem vytipoval dvě místa s podezřelým kouřem, ale spíše budeme čekat na stížnosti,“ vysvětlil Trávníček. „Ministerstvo životního prostředí nedoporučuje plošné kontroly, ani na to nejsme personálně vybaveni,“ poznamenal.

Několik podnětů od lidí, opět většinou fotky kouřících komínů zaslané e-mailem, dostaly úřady v Bílině a v Rumburku. Zatím úředníci obeslali hříšníky, pak bude případně následovat kontrola.

Hrozí pokuta padesát tisíc

Zákon o ochraně ovzduší z dílny ministerstva životního prostředí začal platit v lednu. Úředníci mohou kontrolovat, zda se v domácích kotlích netopí například PET lahvemi nebo jinými zdraví nebezpečnými odpady.

Při prokázání prohřešku hrozí až padesátitisícová pokuta. Stejně tak i v případě, když člověk odmítne kontrolory pustit do své domácnosti.

Podle Pavla Gadase, vedoucího oddělení spalovacích zdrojů a paliv ministerstva životního prostředí, je vždycky lepší fotografie doplnit například o svědectví sousedů.

Videonahrávka kouře z komína by měla být dlouhá nejméně půl hodiny, aby bylo zřejmé, že nejde pouze o roztápění. Možnost kontroly se týká všech topidel, tedy nejen kotlů, ale i kamen či krbů.

Upozornění mobilní aplikací

Lidé na závadný kouř z komínů mohou také upozorňovat pomocí aplikace pro mobilní telefony s názvem Čistý komín. Původně byla určena pro Moravskoslezský kraj, který dlouhodobě trápí špatná kvalita ovzduší.

Díky zájmu z jiných regionů se projekt rozrostl do celé republiky. Na mapě „čmoudilů“ v Ústeckém kraji se momentálně nachází 35 fotografií nepříjemně kouřících komínů.

Aplikace Čistý komín, kterou podpořil resort životního prostředí, chce veřejnost motivovat ke změně, například k výměně starého kotle za nový nebo k volbě ekologičtějšího paliva.

V Ústeckém kraji za necelý měsíc odstartuje výzva pro takzvané kotlíkové dotace. Tentokrát bude možné žádat o příspěvky na výměnu zastaralých kotlů v rodinných domech za kotle umožňující spalovat pouze biomasu, nebo na instalaci tepelného čerpadla.

Příjem žádostí začíná 3. dubna, krajský úřad má připraveno bezmála 19 milionů korun. Další kotlíkové dotace se chystají i na podzim.