Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strážníci mají podstav. Na konkurzy chodí mamánci vytržení od počítačů

  16:23aktualizováno  16:23
Města a obce v Ústeckém kraji trápí nedostatek strážníků. Zájemci totiž často propadnou u psychotestů, fyzických testů i při samotném pohovoru. Nové strážníky by potřebovaly městské policie v Ústí nad Labem, Žatci či Teplicích.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

„Problém je s mamánky. Když pětadvacetiletého kluka omlouvá maminka, že se syn nemůže dostavit na zkoušku, protože má teplotu, není to pro nás to pravé,“ přibližuje zkušenosti zástupce ředitele mostecké městské policie František Kyncl.

S řadami strážníků navíc hodně zamíchala novela zákona z roku 2009, podle které všichni měli šest let na to, aby si dodělali maturitu. Kdo to nestihl, nesmí od letošní ledna u městské policie pracovat. Deset strážníků tak skončilo například v Ústí.

„Zájemců je dost, ale výběr je opravdu složitý. Hodně lidí vypadává na psychotestech, hlavně mladí lidé vytržení od playstationů a počítačů a vtažení do reality. Nejsme žádná vojna, ale strážníci nosí zbraň, je tu nějaký režim a mladíci na to nejsou připraveni. Mnohem lépe jsou na tom dívky,“ říká ředitel teplické městské policie Michal Chrdle.

Problém s nedostatkem lidí mají i v Žatci, kde chybí pět strážníků. „Je to pětina našeho stavu a tento podstav trvá už rok,“ přiblížil šéf strážníků Miroslav Solar, jenž do funkce nastoupil loni v létě a hned vyhlásil první výběrové řízení. Z 11 uchazečů sítem prošel jediný.

„Nábor je stále složitější. Před pěti lety se do druhého dne při výběrovém řízení přihlásilo 80 lidí, dnes tak čtyři. A jejich motivace pro tuto práci je často nulová - je to pro ně východisko z nouze. A to nechceme,“ přidává zkušenost zástupce ředitele děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Zájemce hledá i armáda, státní policie či vězeňská služba

Situaci komplikuje i fakt, že kdo má zájem o práci v uniformě, může si v současné době vybírat. Do svých řad láká stovky zájemců armáda, státní policie, ale i hasiči, celníci či vězeňská služba.

„Každý raději půjde ke státní policii, kde má dlouhodobou perspektivu, možnost postupu, lepší platové podmínky i výsluhu. To žádná městská policie nikomu nabídnout nemůže,“ poznamenal Solar.

Někde tak výběrová řízení běží prakticky nepřetržitě. V Mostě stále hledají dva strážníky, v Teplicích šest, vážní uchazeči jsou zatím čtyři.

Potíže mají také třeba Postoloprty, Osek či Košťany. V Krupce do plného stavu 25 lidí chybí 5 strážníků a další tři jsou dlouhodobě nemocní.

V Ústí se podařilo nabrat 15 nováčků a stále chybí tři strážníci, v Chomutově na podzim z 22 zájemců přijali pět a do plného stavu 68 strážníků další dva potřebují.

„Kromě psychotestu vypadávají uchazeči i u fyzických testů. Zde jsou lepší ženy než muži. Ti by všichni znovu potřebovali povinnou vojnu,“ míní zástupce velitele chomutovské městské policie Jiří Vaníček.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz