Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zoo v Ústí je měsíce bez šéfa. Podobně už politici ovládli muzeum

  11:53aktualizováno  11:53
Ústecký magistrát několik měsíců otálí s vypsáním výběrového řízení na ředitele zoologické zahrady. Připomíná to situaci v ústeckém muzeu, které bylo bez ředitele rok, a rada města pak dosadila do funkce bez výběrového řízení jednoho ze svých členů.

Mezi nejznámější zvířata ústecké zoo patří slonice Kala a Delhi. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Doufám, že to nebude stejné i v případě zoo. Že nám zase řeknou: Nikdo jiný na tu funkci nebyl, tak do ní dáme svého známého," říká zastupitel Tomáš Jelínek z opoziční Strany zdraví, sportu, prosperity.

Poslední ředitel ústecké zoo Václav Poživil oznámil rezignaci už loni v červnu, 17. září funkci opustil definitivně. "Výběrové řízení zatím vyhlášeno nebylo," potvrdil tiskový referent magistrátu Karel Rouč.

Přitom když například loni v říjnu rezignovala tehdejší ředitelka zoologické zahrady ve Dvoře Králové Dana Holečková, výběrové řízení na jejího nástupce bylo vyhlášeno už za tři dny a výběrová komise za měsíc vybrala ředitele nového - Přemysla Rabase. Královédvorskou zoo převzal 47 dní po odchodu Holečkové (o výběru Rabase zde).

"Je to velká nedbalost vedení města, že za tu dobu nebylo schopné vyhlásit konkurz. Nechápu, proč to ještě neudělalo," komentuje Rabas přístup ústeckého magistrátu. Situaci dobře zná. Vedl totiž Podkrušnohorský zoopark v Chomutově a je opozičním zastupitelem Ústeckého kraje.

Zoo dočasně řídí členka vedení ústecké ČSSD

Od Poživilova odchodu je vedením zoo, která je příspěvkovou organizací města, pověřená ekonomická náměstkyně bývalého ředitele Jana Černá. Podle oficiálních informací je členkou okresního vedení ústecké ČSSD, jehož členové jsou i primátor Vít Mandík či radní Arno Fišera a Josef Macík.

Černá na dotazy, jak vnímá aktuální provoz zoo, za celý týden neodpověděla. Radní Macík provoz zoo považuje za standardní. Současně poukazuje na to, že Černá už jednou zahradu provizorně řídila v roce 2009 před příchodem Poživila.

"Provozu a rozvoje zoo se to tehdy negativně nedotklo a předpokládám, že se ho to negativně nedotkne ani nyní," uvedl Macík. Proč město s vyhlášením konkurzu tak dlouho otálí, však neřekl.

Zaměstnancům vadí hlavně nejistota

Podle zaměstnanců zoo není problém v tom, že zoo nyní vede právě Černá, o které se ostatně kladně vyjádřil i Přemysl Rabas. Zaměstnancům vadí, že zoo s neplnohodnotným vedením přešlapuje na místě.

"Samozřejmě, že chod zoo se nezastaví. Ale co se týče rozvoje zahrady, pro ten je potřeba jasná koncepce, vedení a vůdčí osobnost, která bude mít jasnou představu, kam by se zoo měla dostat. Lidé vědí, že nemají pevné vedení. A magistrát dělá mrtvého brouka," uvedl pod zárukou anonymity jeden z nich.

S tím souhlasí i zastupitel Jelínek. "Toto není optimální situace. Je třeba vědět, kam bude zahrada směřovat. Zoo je jednou z vlajkových lodí společenského života ve městě a musí být obsazena kvalitními odborníky," řekl Jelínek.

Jak se v Ústí obsazují místa ve vedení městských organizací, ukázal případ ústeckého muzea. Město hledalo odborníka, který by byl schopný muzeum řídit, více než rok. Poté, co do koalice s ČSSD podporované komunisty vstoupila v půlce prosince TOP 09, rada ho náhle našla. Ředitelem se bez konkurzu stal nový radní z TOP 09 Miroslav Král (o výběru ředitele muzea zde).

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz