Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zoo v Ústí je měsíce bez šéfa. Podobně už politici ovládli muzeum

  11:53aktualizováno  11:53
Ústecký magistrát několik měsíců otálí s vypsáním výběrového řízení na ředitele zoologické zahrady. Připomíná to situaci v ústeckém muzeu, které bylo bez ředitele rok, a rada města pak dosadila do funkce bez výběrového řízení jednoho ze svých členů.

Mezi nejznámější zvířata ústecké zoo patří slonice Kala a Delhi. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Doufám, že to nebude stejné i v případě zoo. Že nám zase řeknou: Nikdo jiný na tu funkci nebyl, tak do ní dáme svého známého," říká zastupitel Tomáš Jelínek z opoziční Strany zdraví, sportu, prosperity.

Poslední ředitel ústecké zoo Václav Poživil oznámil rezignaci už loni v červnu, 17. září funkci opustil definitivně. "Výběrové řízení zatím vyhlášeno nebylo," potvrdil tiskový referent magistrátu Karel Rouč.

Přitom když například loni v říjnu rezignovala tehdejší ředitelka zoologické zahrady ve Dvoře Králové Dana Holečková, výběrové řízení na jejího nástupce bylo vyhlášeno už za tři dny a výběrová komise za měsíc vybrala ředitele nového - Přemysla Rabase. Královédvorskou zoo převzal 47 dní po odchodu Holečkové (o výběru Rabase zde).

"Je to velká nedbalost vedení města, že za tu dobu nebylo schopné vyhlásit konkurz. Nechápu, proč to ještě neudělalo," komentuje Rabas přístup ústeckého magistrátu. Situaci dobře zná. Vedl totiž Podkrušnohorský zoopark v Chomutově a je opozičním zastupitelem Ústeckého kraje.

Zoo dočasně řídí členka vedení ústecké ČSSD

Od Poživilova odchodu je vedením zoo, která je příspěvkovou organizací města, pověřená ekonomická náměstkyně bývalého ředitele Jana Černá. Podle oficiálních informací je členkou okresního vedení ústecké ČSSD, jehož členové jsou i primátor Vít Mandík či radní Arno Fišera a Josef Macík.

Černá na dotazy, jak vnímá aktuální provoz zoo, za celý týden neodpověděla. Radní Macík provoz zoo považuje za standardní. Současně poukazuje na to, že Černá už jednou zahradu provizorně řídila v roce 2009 před příchodem Poživila.

"Provozu a rozvoje zoo se to tehdy negativně nedotklo a předpokládám, že se ho to negativně nedotkne ani nyní," uvedl Macík. Proč město s vyhlášením konkurzu tak dlouho otálí, však neřekl.

Zaměstnancům vadí hlavně nejistota

Podle zaměstnanců zoo není problém v tom, že zoo nyní vede právě Černá, o které se ostatně kladně vyjádřil i Přemysl Rabas. Zaměstnancům vadí, že zoo s neplnohodnotným vedením přešlapuje na místě.

"Samozřejmě, že chod zoo se nezastaví. Ale co se týče rozvoje zahrady, pro ten je potřeba jasná koncepce, vedení a vůdčí osobnost, která bude mít jasnou představu, kam by se zoo měla dostat. Lidé vědí, že nemají pevné vedení. A magistrát dělá mrtvého brouka," uvedl pod zárukou anonymity jeden z nich.

S tím souhlasí i zastupitel Jelínek. "Toto není optimální situace. Je třeba vědět, kam bude zahrada směřovat. Zoo je jednou z vlajkových lodí společenského života ve městě a musí být obsazena kvalitními odborníky," řekl Jelínek.

Jak se v Ústí obsazují místa ve vedení městských organizací, ukázal případ ústeckého muzea. Město hledalo odborníka, který by byl schopný muzeum řídit, více než rok. Poté, co do koalice s ČSSD podporované komunisty vstoupila v půlce prosince TOP 09, rada ho náhle našla. Ředitelem se bez konkurzu stal nový radní z TOP 09 Miroslav Král (o výběru ředitele muzea zde).

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Najdete na iDNES.cz