Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kapela Emise z Teplicka musela před třiceti lety skončit, teď plní sál

  11:34aktualizováno  11:34
Na pódium kulturního domu Mlejn v Unčíně na Teplicku se v sobotu vrátí severočeská kultovní kapela Emise. Musela skončit před 31 lety po pouhých čtyřech letech existence, aniž by vydala oficiální nahrávku. Přesto měl její loňský comeback takový úspěch, že si vyžádal nynější přídavek.

Zakladatel kapely Emise Petr Kadlček odehrál více než tři tisíce koncertů s různými kapelami i sólově. Asi nejznámější bylo jeho účinkování v kapele Natural, pro kterou složil v osmdesátých letech hit Já na to mám. | foto: Roman Nešetřil, 5plus2.cz

„Loni to bylo třicet let od zákazu činnosti původní Emise. Domluvili jsme se na jednom vzpomínkovém koncertu, který měl mimořádný úspěch,“ říká Martin Rehn z Krupky, který za loňským comebackem v kulturním domě Mlejn stál. Emise zcela zaplnila sál a publikum rozhodně netvořili jenom pamětníci.

„Přišlo takové množství lidí, že by mohly závidět i leckteré hvězdy. Pro mě osobně to bylo dojemné. Hraješ a zpíváš 30 let staré věci svojí prastaré kapely a několik set lidí si zpívá s tebou, protože znají texty líp než já sám,“ říká zakladatel Emise Petr Kadlček.

Kapelu založil v roce 1979. Tehdy působil ještě jako bubeník. Pro své plány a sny získal varhaníka Jaromíra Pivoňku, kytaristu Mílu Potůčka a svoji manželku Květu, která hrála na klávesový bas domácí výroby.

Po těžké žloutence ale musela Květa Kadlčková skupinu opustit. Tak se začala rýsovat nejznámější sestava. Vedle Kadlčka a Pivoňky ji tvořili kytarista Vlastimil Zeman, baskytarista Luděk Zedník a klávesista Daniel Andel.

Nováčci VB na nás zkoušeli rozhánění, vzpomíná fanoušek

„Snažili jsme se jít na každý koncert Emise, legendární byly její rockové čaje v unčínském Mlejně. Nad ním bylo výcvikové středisko pro nováčky VB a ti si na nás občas vyzkoušeli rozhánění nepovolených shromáždění,“ vzpomíná fanoušek skupiny Stanislav Kořínek, který dnes žije v Hradci Králové.

Skupina, která hrála výhradně vlastní tvorbu, se několikrát objevila i v televizi a nahrála pár písniček v rozhlase.

„To byly počiny křečovité, stažené a zkrocené, jak už to tenkrát chodilo, a neměly přílišný význam. To podstatné se odehrálo na necelé stovce koncertů a na několika poloamatérsky natočených kazetách. Tam Emise byla sama sebou,“ připomíná zakladatel Petr Kadlček.

Zákaz činnosti vystavený tehdejšími mocenskými orgány v roce 1983 znamenal konec Emise. Kadlček až v roce 2009 sestavil skupinu Emise 2. Pomohl mu jeho souputník Daniel Andel a o generaci mladší tepličtí rockeři Jakub Fojtík a Daniel Hafstein.

„Na Emisi jsme ujížděli, byla to nejlepší kapela široko daleko, dokonce to dotáhla až do televizní soutěže Hudební pohár Televizního klubu mladých. Dostala se do finále, měla ho vyhrát, ale nakonec komise z ideových důvodů protlačila plzeňskou Odysseu,“ vzpomíná Fojtík.

Místo kapely Stará škola přijedou Toxic People

Druhou Emisi doplnily dvě mladé zpěvačky Diana ES a Věra Vondráčková a kapela v roce 2010 vydala CD se starými hity v nových úpravách. O rok později ale Emisi 2 opustily zpěvačky a skupina pozastavila činnost.

Pod názvem Emise podruhé se v sobotu 8. listopadu od 18 hodin uskuteční v unčínském kulturním domě Mlejn další návrat. „Vstupné bude opět dobrovolné, není to výdělečná akce,“ přibližuje organizátor Rehn.

Emise tentokrát zahraje akusticky jen ve dvojici. Kadlčka doprovodí Kuba Fojtík. „Zahrajeme převážně staré písně od Emise a k tomu pár mých novinek,“ dodává Kadlček.

Emisi doplní kapela Modlanská skládka, původně měla vystoupit i Stará škola, která hraje už třicet let. Kvůli nemoci v kapele se ale na poslední chvíli z účasti na koncertu omluvila, pořadatelům se však podařilo sehnat adekvátní náhradu v podobě skupiny Toxic People.

 „Já fandím všem, co se snaží dělat hudbu - vím, jaká je to řehole,“ doplňuje Kadlček, který odehrál více než tři tisíce koncertů s různými kapelami i sólově. Asi nejznámější bylo jeho účinkování v kapele Natural, pro kterou složil v osmdesátých letech hit Já na to mám.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Najdete na iDNES.cz