Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zastupitel Trmic půjde za drogy znovu k soudu. Hrozí mu tvrdší trest

  8:08aktualizováno  8:08
Zastupitel Trmic na Ústecku Marcel Cichý se opět dostane ke krajskému soudu kvůli obchodu s drogami. Vrchní soud v Praze totiž původní verdikt v jeho kauze zrušil.

Marcel Cichý u Krajského soudu v Ústí nad Labem (9. prosince 2015) | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Když Cichý stanul před soudem, hrozilo mu až 18 let vězení. Nakonec si odnesl dvouletou podmínku. Jenže odvolací soud, na nějž se obrátili Cichý i žalobkyně, rozsudek zrušil, případ se bude projednávat znovu.

A Cichý by se měl připravit, že by tentokrát mohl odejít od soudu s tvrdším trestem než prve. Vyplývá to z odůvodnění rozhodnutí odvolacího soudu, jež má MF DNES k dispozici.

Fotogalerie

„Soud prvního stupně vyhodnotí stávající důkazní situaci z pohledu všech možných forem naplnění skutkové podstaty trestného činu a případně doplní dokazování ve směru k nejpřísnější právní kvalifikaci,“ stojí v rozsudku Vrchního soudu v Praze, jehož hlavním autorem je soudce František Roman.

Cichý podle obžaloby v listopadu 2014 inicioval prodej pěti kilogramů marihuany odběratelům ze Slovenska, obchod měli v prosinci v Trmicích uzavřít s kupcem Cichého dva bratranci Pavel Kišš a Ladislav Cichy (psali jsme o tom zde).

Z obchodu nakonec sešlo

Zastupitel se samotného předání nakonec jen 2,8 kilogramu marihuany neúčastnil a ve finále se obchod neuzavřel. „Je logické, že i Marcel Cichý si uvědomil, že obchod by mu mohl přinést více problémů než zisku,“ uvedl tehdy soudce Jiří Bednář.

Vrchní soud ale s postupem toho ústeckého nesouhlasí, protože podle něj soudce Bednář kvalifikoval Cichého jednání jako nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami ve stadiu přípravy chybně.

„Když pachatel v rámci přípravy neoprávněného prodeje omamné a psychotropní látky tuto látku již nabídl, dopustil se dokonaného trestného činu a nikoli pouze přípravy či pokusu,“ vysvětluje soudce vrchního soudu Roman.

Cichý totiž drogu sehnal a nabídl k prodeji. Kromě toho se vrchní soud pozastavil nad tím, že podle soudce Bednáře na jednu stranu v případě zastupitele nemohlo dojít k zániku trestnosti přípravy, ale současně nevznikl škodlivý následek.

Hlavní líčení bude v lednu

„Což dokládá vnitřní rozpornost rozsudku,“ upozorňuje soudce Roman. Ústecký soud prý navíc nepřesvědčivě doložil, že Cichý svého jednání litoval.

Krajský soud proto musí důkazy projednat pečlivěji. Mimo jiné má doložit, zda Cichý věděl, že je součástí mezinárodní organizované skupiny, a prověřit finanční situaci zastupitele, aby objasnil jeho motiv.

„Hlavní líčení bude nařízeno na leden 2017,“ uvedla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Podmínku dostal i Kišš, v jeho případě je rozsudek pravomocný. Ladislav Cichy si pak odsedí 10 let, protože prodával i pervitin. Marcel Cichý se odmítá ke své kauze vyjadřovat. „Prosím vás, nevolejte mi,“ řekl a položil telefon.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz