Studenti, rodiče a učitelé z litoměřického gymnázia přijeli s požadavkem odvolat ředitelku školy Evu Bulasovou i na krajské zastupitelstvo. (30. 6. 2011)

Studenti, rodiče a učitelé z litoměřického gymnázia přijeli s požadavkem odvolat ředitelku školy Evu Bulasovou i na krajské zastupitelstvo. (30. 6. 2011) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Komise vybrala ředitele litoměřického gymnázia. U rady ale může narazit

  • 3
Jako nejlepší náhradu za kritizovanou ředitelku litoměřického gymnázia Evu Bulasovou, která ze školy odešla po tlaku studentů, učitelů a představitelů města, určila výběrová komise dosavadního ředitele gymnázia v Lovosicích Miloše Štykse. Ten se do výběrového řízení přihlásil i proto, že kraj chtěl lovosické gymnázium sloučit se zahradnickou školou. Kraj od toho poté ustoupil.

"Kdyby nechtěli gymnázium slučovat, pravděpodobně bych se do konkurzu nepřihlásil," přiznává Štyks. Lovosické gymnázium totiž mělo sloučením fakticky zaniknout. Krajské zastupitelstvo loni v červnu odsouhlasilo jeho spojení se střední školou technickou a zahradnickou, která se k 1. září měla stát nástupnickým subjektem.

Případ Bulasová

Bývalá ředitelka Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích Eva Bulasová našla

Gymnázium Bulasová opustila po několikaměsíčním tlaku učitelů a studentů. Ti jí vytýkali špatné vedení školy, špatnou personální politiku a neprůhledné hospodaření s nadačním fondem školy. Podporu našli i u litoměřické radnice (více zde).

Bulasová se hájila tím, že kontroly školní inspekce vždy dopadly v její prospěch. „Závěry České školní inspekce z loňského dubna konstatovaly oproti roku 2008 pozitivní vývoj. Myslím si, že výsledky mé práce jsou hmatatelné a trvalé,“ řekla.

Na svém posledním zasedání ale zastupitelé slučování vzali zpátky. "Byl jsem překvapen, neboť rozumných rozhodnutí bývá pomálu," hodnotí to Štyks. Přihlášku do konkurzu na ředitele litoměřického gymnázia už ale nestáhnul. "Má rozhodnutí nevycházejí z náhlého hnutí mysli," podotkl k tomu.

V Litoměřicích, které po sérii protestů proti bývalé ředitelce konkurz pozorně sledují, má Štyks dobrou pozici. "Máme reference, že gymnázium v Lovosicích vedl dobře," říká výrazný představitel rodičů litoměřických gymnazistů a univerzitní pedagog Martin Šimsa.

Gymnázium v Lovosicích pod Štyksovým dvacetiletým vedením úspěšně reprezentovali studenti v olympiádách, jeho zástupci se pravidelně účastnili i celorepublikových kol a ředitel efektivně čerpal evropské peníze.

"Když byla u nás krize, přetáhl od nás do Lovosic několik studentů," vzpomněl na období protestů proti Bulasové učitel litoměřického gymnázia Petr Bašus.

O jmenování rozhodnou radní, kteří stáli za Bulasovou

Tato podpora by však paradoxně mohla Štyksovi uškodit. Závěr výběrové komise totiž musí stvrdit krajská rada, která při protestech podporovala předchozí ředitelku Bulasovou. Podle informací MF DNES by mnozí radní dali raději přednost Vlastimilu Klobásovi, který školu po odchodu Bulasové dočasně vede.

"Po zkušenostech se školstvím, a nejen školstvím, v našem kraji se to vyloučit nedá," je připravený i na své odmítnutí Štyks.

Klobása však má také "vroubek". Nedávno podpořil rodiče, kteří radním předali výzvu, aby kraj škole vrátil 167 tisíc korun za personální audit zaplacený Bulasovou. Na jeho základě bývalá ředitelka vyhodila své největší kritiky (více zde).

"Je to pozitivní věc od rodičů, kteří se o gymnázium zajímají. Škola by měla v tomto směru vyvíjet aktivitu a požadovat peníze zpět," vyjádřil tehdy podporu rodičům Klobása. Radní však výzvu vzali pouze na vědomí a bude na novém řediteli, jestli o tyto peníze skutečně požádá.

Bývalá ředitelka pracuje na projektu pro kraj

Bývalé ředitelce Evě Bulasové, kritizované za koncepci výuky, vyhazovy oblíbených kantorů a neprůhledné zacházení s fondem školy, dal po jejím odchodu z gymnázia práci náměstek hejtmanky Pavel Kouda na krajském úřadě, kde měla setrvat do konce loňského roku (více zde). Bulasová však na úřadě pracuje dál.

"Protože se osvědčila při své práci na katalogu sociálních služeb, byla jí nabídnuta další spolupráce na tomto projektu, který bude ukončen 31. 3. 2013," sdělila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Výsledkem práce Bulasové a jejího týmu má být elektronický katalog poskytovatelů sociálních služeb v Ústeckém kraji, vzdělávací kurzy pro poskytovatele těchto služeb a napomáhání integraci sociálně vyloučených. Projekt s rozpočtem 19,6 milionu korun platí kraj včetně mezd z evropských fondů.

"Vzhledem k tomu, že nejsem veřejně činnou osobou, nepovažuji za svou povinnost svěřovat se médiím se svými osobními záležitostmi," řekla k setrvání na úřadě Bulasová.