Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Falešný kominík podvedl stovky lidí, tvrdí obžaloba. Četli ji přes hodinu

  16:42aktualizováno  16:42
Václav Gartner ze Žatce se podle obžaloby vydával za kominíka a oklamal stovky lidí. Státní zástupkyně tvrdí, že je připravil o více než 2,5 milionu korun, obžalovala ho tak mimo jiné z podvodu či neoprávněného podnikání. Případ začal v pátek projednávat Okresní soud v Lounech.

Obžalovaného Gartnera přivedla k soudu z vazby eskorta. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Žalobkyně Dagmar Olšáková uvedla, že co se týče poškozených, je to na Lounsku nejrozsáhlejší podvod několika posledních let. Jen čtení obžaloby s výčtem všech poškozených trvalo hodinu a čtvrt.

„Poškozeno bylo 277 lidí, kterým provedl opravy a revizi komínů a od dalších 92 vybral zálohy ve výši stovek tisíc korun na nákup materiálu, práce ale nikdy neodvedl. Je možné, že další poškození se ještě přihlásí,“ uvedla Olšáková.

Obviněný žalobu odmítl. Řekl, že nikoho podvést nechtěl.

„Měl jsem spoustu zakázek a nestíhal jsem. Není ale pravda, že bych se zákazníky nekomunikoval. Snažil jsem se s nimi domluvit jiný termín. Vybrané zálohy jsem pokaždé zaúčtoval a použil je na nákup materiálu. Kdyby mi policie loni v listopadu nezabavila vozidlo, věci k podnikání a telefon, ve kterém jsem měl všechny kontakty, zakázky bych dodělal. Nebo bych lidem zálohy vrátil,“ uvedl.

Doklad o závěrečných zkouškách si koupil

Gartner, který dokončil jen základní školu, se začal živit jako kominík v roce 2011, kdy se přihlásil na pracovní inzerát firmy. Tam se podle svých slov zaučil pod vedením kominického mistra a po několika týdnech vykonával práci už bez dozoru.

„Bavilo mě to a načetl jsem řadu odborných knih. O dva roky později jsem začal podnikat sám. Na inzerát jsem si obstaral výuční list a doklad o závěrečné zkoušce na střední škole, za které jsem zaplatil pět tisíc korun. Pak jsem si požádal o živnostenský list, který jsem dostal a normálně podnikal, vedl jsem účetnictví a platil daně,“ líčil u soudu.

Několik měsíců mu to procházelo. Že není vše v pořádku, si zákazníci uvědomili ve chvíli, kdy kominík nedorazil na práci ve stanovený termín, i přesto, že mu předem zaplatili několikatisícovou zálohu.

„Chodil mi vymetat komín tři roky, byl vždy milý a choval se slušně. Pak jsem mu dala zálohu na materiál, aby mi vyvložkoval komín a už nepřišel,“ uvedla jedna z poškozených, osmasedmdesátiletá Jana S. Dodala, že Gartnerovi zaplatila celkem 33 tisíc korun.

Předvolání svědků zabere měsíce

Že by mohl páchat trestný čin, si Gartner vůbec nepřipouštěl. Naopak lidem, kteří si na jeho chování a podivné praktiky stěžovali na webové stránce o podvodných firmách, vyhrožoval trestním oznámení za pomluvu.

Mezi poškozenými jsou jak fyzické osoby, firmy, tak i obecní úřady. Kromě toho má na krku obvinění z krádeže za vloupání do fary, odkud podle policie ukradl několik stovek korun.

Po Gartnerově výslechu soudkyně líčení odročila. Do konce letních prázdnin je naplánováno deset stání, kdy chce vyslechnout vybrané poškozené. Obžalovaný se ale u soudu nechal slyšet, že bude chtít předvolat všechny, což zabere několik měsíců
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz