Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Máme být k migrantům vstřícní? Ne, opatrní a klást si podmínky

  13:00aktualizováno  13:00
Západní společnost se pomalu probírá z ponížení, do kterého ji svými útoky na ženy dostali cizinci, jimž nabídla pomoc v nouzi. Zároveň po dlouhém a skandálním tutlání informací pomalu nabírá na obrátkách debata, co s tím, kdo a jak tu s námi může žít. Konečně, píše vedoucí severočeské MF DNES Jan Veselý.

Příjezd trajektu plného uprchlíků do athénského přístavu Pireus (4. ledna 2016) | foto: AP

Debata dosud byla těžká v tom, že... No, vlastně ani neprobíhala. A to jak u nás, tak v zemích, kde se skandály udály. Zastánci migrantů i odpůrci se míjeli, názor jedné party byl nepřijatelný pro druhou. Teď i kdysi silní „vítači“ v diskusích na webech, ale i v publikovaných článcích připouštějí, že strach odpůrců mohl být oprávněný.

Když dnes hovořím s kolegy třeba o obavách lidí, kteří chodili na demonstrace Pegidy v Sasku, pokyvují. Přitom když jsem zhruba před rokem vyjádřil pro drážďanské rodiny s transparenty pochopení a do světa vypustil prosbu, abychom jim naslouchali, publikovaný text vzbudil u mnohých v redakci nevoli. Nic, je to pryč. Debata se rozbíhá a Evropa řeší, co dál.

Je zřejmé, že je třeba pomoci rodinám, jež utíkají ze strachu před válkou a živořením. Ukazuje se ale stále jasněji, že pomoc může být jen pro zvládnutelný počet. Je už také zřejmější, že má být poskytnuta jen tomu, kdo nepoškozuje práva lidí, kteří pomáhají, ale ani je neomezuje ve způsobu navyklého chování. A o tom se dosud hlasitě nehovořilo, či spíše, kdo něco takového žádal, byl označen jako extremista.

Už si jsme jisti, že sem přichází odlišná kultura, se zcela odlišnými hodnotami. „Vítači“ dlouhé měsíce apelovali, abychom se všichni změnili a uprchlíky bez debat vzali, jinak se zpronevěříme evropským hodnotám. A kdo uprchlíky byť jen trochu odmítá, musí být přesvědčen a změněn. Proč? Není žádný důvod měnit naše životy. Své chování musí přizpůsobit ti, kteří nás prosí o dávky a byty.

Tak jako už se do debaty dostaly kvóty na počty migrantů, argumenty pro jejich povinné rozmístění do měst a obcí, což má zabránit vzniku ghett, nebo snaha rozšířit seznam takzvaných bezpečných zemí, měly by součástí diskuse o přijímání cizinců být automaticky i požadavky na jejich způsob života - například omezení praktikování víry jen na soukromí nebo vzdání se tradic, jako je klanové fungování skupin, východní výchova dětí, zahalování žen, případně migranty vyžadované plnění stravovacích návyků.

Nikdo z nás zatím nemá zkušenost s tisíci migranty

Respektovaný publicista a nyní politik kandidující na hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka nazval na svém Facebooku západní, hlavně německou společnost „předběžně vstřícnou“. Má za to, že je to tak správné a je česká chyba, že to nemáme stejné.

Nikdo z nás ale zatím zkušenost s tisíci nebo desetitisíci migranty, kteří by se tu chtěli usadit, nemá. Na hranice vyjelo pomáhat pár aktivistů, přímo k utíkajícím se dostalo pár novinářů.

Výletníci možná v Drážďanech potkali na blondýny pohvizdující skupiny snědých mladíků, kteří pak táhnou z centra do azylových zařízení bez ohledu na dopravní provoz, na troubící řidiče hrozí pěstí nebo jim kopnou do aut. Jak to bylo se skupinovým obtěžováním žen, víme.

Pár tisíc lidí v Teplicích pak vnímá přezíravý vztah rekreujících se arabských mužů k místním ženám, našemu nočnímu klidu, pořádku v domech nebo v dopravě. Ne, to není nesouvisející příklad. Tepličtí Arabové jsou sociálně jiná skupina, ale podobná kultura jako migranti, s téměř stejnou absencí respektu k těm, od nichž něco chtějí.

Máme být k lidem odlišné kultury vstřícní? Ne, máme být opatrní a klást si podmínky, za jakých tu s námi smějí pobývat.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz