Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Máme být k migrantům vstřícní? Ne, opatrní a klást si podmínky

  13:00aktualizováno  13:00
Západní společnost se pomalu probírá z ponížení, do kterého ji svými útoky na ženy dostali cizinci, jimž nabídla pomoc v nouzi. Zároveň po dlouhém a skandálním tutlání informací pomalu nabírá na obrátkách debata, co s tím, kdo a jak tu s námi může žít. Konečně, píše vedoucí severočeské MF DNES Jan Veselý.

Příjezd trajektu plného uprchlíků do athénského přístavu Pireus (4. ledna 2016) | foto: AP

Debata dosud byla těžká v tom, že... No, vlastně ani neprobíhala. A to jak u nás, tak v zemích, kde se skandály udály. Zastánci migrantů i odpůrci se míjeli, názor jedné party byl nepřijatelný pro druhou. Teď i kdysi silní „vítači“ v diskusích na webech, ale i v publikovaných článcích připouštějí, že strach odpůrců mohl být oprávněný.

Když dnes hovořím s kolegy třeba o obavách lidí, kteří chodili na demonstrace Pegidy v Sasku, pokyvují. Přitom když jsem zhruba před rokem vyjádřil pro drážďanské rodiny s transparenty pochopení a do světa vypustil prosbu, abychom jim naslouchali, publikovaný text vzbudil u mnohých v redakci nevoli. Nic, je to pryč. Debata se rozbíhá a Evropa řeší, co dál.

Je zřejmé, že je třeba pomoci rodinám, jež utíkají ze strachu před válkou a živořením. Ukazuje se ale stále jasněji, že pomoc může být jen pro zvládnutelný počet. Je už také zřejmější, že má být poskytnuta jen tomu, kdo nepoškozuje práva lidí, kteří pomáhají, ale ani je neomezuje ve způsobu navyklého chování. A o tom se dosud hlasitě nehovořilo, či spíše, kdo něco takového žádal, byl označen jako extremista.

Už si jsme jisti, že sem přichází odlišná kultura, se zcela odlišnými hodnotami. „Vítači“ dlouhé měsíce apelovali, abychom se všichni změnili a uprchlíky bez debat vzali, jinak se zpronevěříme evropským hodnotám. A kdo uprchlíky byť jen trochu odmítá, musí být přesvědčen a změněn. Proč? Není žádný důvod měnit naše životy. Své chování musí přizpůsobit ti, kteří nás prosí o dávky a byty.

Tak jako už se do debaty dostaly kvóty na počty migrantů, argumenty pro jejich povinné rozmístění do měst a obcí, což má zabránit vzniku ghett, nebo snaha rozšířit seznam takzvaných bezpečných zemí, měly by součástí diskuse o přijímání cizinců být automaticky i požadavky na jejich způsob života - například omezení praktikování víry jen na soukromí nebo vzdání se tradic, jako je klanové fungování skupin, východní výchova dětí, zahalování žen, případně migranty vyžadované plnění stravovacích návyků.

Nikdo z nás zatím nemá zkušenost s tisíci migranty

Respektovaný publicista a nyní politik kandidující na hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka nazval na svém Facebooku západní, hlavně německou společnost „předběžně vstřícnou“. Má za to, že je to tak správné a je česká chyba, že to nemáme stejné.

Nikdo z nás ale zatím zkušenost s tisíci nebo desetitisíci migranty, kteří by se tu chtěli usadit, nemá. Na hranice vyjelo pomáhat pár aktivistů, přímo k utíkajícím se dostalo pár novinářů.

Výletníci možná v Drážďanech potkali na blondýny pohvizdující skupiny snědých mladíků, kteří pak táhnou z centra do azylových zařízení bez ohledu na dopravní provoz, na troubící řidiče hrozí pěstí nebo jim kopnou do aut. Jak to bylo se skupinovým obtěžováním žen, víme.

Pár tisíc lidí v Teplicích pak vnímá přezíravý vztah rekreujících se arabských mužů k místním ženám, našemu nočnímu klidu, pořádku v domech nebo v dopravě. Ne, to není nesouvisející příklad. Tepličtí Arabové jsou sociálně jiná skupina, ale podobná kultura jako migranti, s téměř stejnou absencí respektu k těm, od nichž něco chtějí.

Máme být k lidem odlišné kultury vstřícní? Ne, máme být opatrní a klást si podmínky, za jakých tu s námi smějí pobývat.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz